سواری

()

دوچرخه سواری کار ساده‌ای به نظر می‌رسد که اکثر ما در بچگی یاد گرفته‌ایم و هرازگاهی برای تفریح رکاب می‌زنیم. اما در مورد کسانی که به صورت روتین یا حرفه‌ای دوچرخه سواری می‌کنند، ‌اوضاع کمی متفاوت است. کافیست در مورد تجهیزات دوچرخه سواری جستجوی ساده‌ای بکنید تا از تنوع و حجم اکسسوری‌‌های مختلف متعجب شوید. برای دوچرخه سواری حرفه ای و ایمن شما به تجهیزاتی نیاز دارید که در این مقاله با آن ها آشنا می شوید.

نکاتی درباره سفر با دوچرخه

اساسی ترین نکته در سفر با دوچرخه این است که دوچرخه مناسبی را برای خود انتخاب کنید. در سفر شما با سراشیبی ها  و سرازیری های متعددی روبرو می شوید برای همین ضروری است که دوچرخه مناسبی برای سفرتان انتخاب کنید. نصب کردن چراغ های هشدار به شما شدیدا پیشنهاد می شود و ممکن است زمانی جان شما را نجات دهد. اگر در شب سفر می کنید به همراه داشتن چراغ الزامی است.

سعی کنید دوچرخه ای که انتخاب می کنید سبک و محکم باشد چون در سفرهای طولانی انرژی شما رفته رفته کمتر می شود و رکاب زدن با دوچرخه سنگین سخت و طاقت فرسا می شود. مطمئن شوید دوچرخه ی شما قسمتی برای قرار دادن کیف داشته باشد تا در طول مسیر کیف خود را آن جا قرار دهید. زین دوچرخه مورد بسیار مهمی است که باید به آن توجه زیادی داشته باشید، چون قرار است مدت زمان زیادی روی آن بنشینید و سفر کنید.

دوچرخه سواری
با تجهیزات دوچرخه سواری در مجله کوهمان آشنا شوید.

تجهیزات مورد نیاز در دوچرخه سواری

تقریباً یک میلیارد نفر برای حمل و نقل، اوقات فراغت یا ورزش دوچرخه سواری می کنند؛ برای سواری ایمن و لذت بخش نیاز به لوازم جانبی است که ما پرکاربردترین ها به شما را معرفی میکنیم.

کلاه ایمنی

سر مهم ترین عضو بدن ما است پس باید از آن به طور ویژه ای نیز مراقبت شود. کلاه ایمنی مخصوص دوچرخه سواری دارای دو قسمت اصلی است: قسمت داخلی نرم و قسمت بیرونی که از جنس سخت و محکم ساخته شده است. قسمت بیرونی طوری طراحی شده که آسیبی به جمجه نرسد. استفاده از کلاه ایمنی یکی از کارهایی است که باید برای ایمنی خود به آن توجه کنیم. مسئولیت بررسی کلاه کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال با والدین آن ها است و در صورت عدم استفاده، والدین آن ها جریمه خواهند شد.

لباس دوچرخه سواری

لباس‌های مخصوص دوچرخه‌‌سواری ممکن است برای تازه‌کارها کمی عجیب و چسبان به نظر برسد، مخصوصا اگر بدن ورزیده و بدون چربی‌ای نداشته باشید. اما باید بدانید این لباس‌ها در واقع بسیار راحت هستند و از تجهیزات دوچرخه سواری ضروری محسوب می‌شوند. خوبی لباس‌ مخصوص دوچرخه سواری مانند تی شرت دوچرخه سواری این است که قابلیت تنفس دارد. این یعنی وقتی عرق می‌کنید، رطوبت را به سرعت از خود عبور می‌دهد و شما را خشک و خنک نگه می‌دارد. علاوه بر آن، این لباس‌ها انعطاف خیلی خوبی دارند و هنگام دوچرخه سواری جلوی دست و پا را نمی‌گیرند.

در روزهای سرد یا بارانی، پوشیدن هودی مردانه ورزشی یا سوئیشرت زنانه و شلوار‌های ورزشی ضدآب را فراموش نکنید. دوچرخه سواری با لباس‌های خیس و آب کشیده، نه تنها دوچرخه سواری را سخت و دشوار می‌کند، بلکه می‌تواند سبب سرما خوردن و مریضی هم بشود.

زانو بند مخصوص دوچرخه سواری

زانوبند نیز مانند کلاه مخصوص، خیلی زود به ملزومات دوچرخه سواری تبدیل شد و تاثیر زیادی در حفظ ایمنی شما دارد. زانوها از آسیب‌پذیرترین قسمت‌ها حین دوچرخه سواری هستند، به همین دلیل حفاظت از آن‌ها نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. زانوبند از ایجاد خراش، شکستگی و کوفتگی زانوها جلوگیری می‌کند و انواع مختلفی دارد. مدل‌های بزرگ‌تر و سنگین‌تر برای سفرهای جاده‌ای مناسبند و در مقابل زانوبندهای سبکی هم وجود دارند که در حالت عادی می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید.

کفش مناسب دوچرخه سواری

کفش‌های مخصوص دوچرخه‌سواری کفی سفتی دارند که سبب می‌شود پاهای شما درد نکند یا انرژی خم شدن روی پدال‌ها را هدر ندهد. هرچند که کفش‌هایی با کف صاف هم وجود دارند، اما اکثر آن‌ها دارای کفی‌های مخصوص برای اتصال آن‌ها به رکاب هستند. البته اصلا نگران نباشید زیرا خیلی راحت و با چرخش پا می‌توانید پا را از پدال جدا کنید و از این لحاظ مشکلی نخواهید داشت. این نوع کفش‌ها مدل‌های مختلفی دارند که با توجه به میزان حرفه‌ای بودنتان و همچنین مدل رکاب دوچرخه، می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

نظرت چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد رای:

هنوز کسی نظر نداده، شما اولین نفر باشید.

کوه مانمشاهده نوشته ها

یک عاشق طبیعت، که دوست داره به طبیعت گردا کمک کنه...

منتظر نظر شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *