مطالب آموزشی کمپینگ

آموزش تصویری 25 گره کوهنوردی کاربردی، انواع گره را بشناسید

Knot of climbing rope 3
()

بسیاری از افراد معتقدند که گره طناب باعث میشود تا طناب هنگ نخورد و قابل استفاده باشد ولی در واقع، گره طناب بسیار بیشتر از این است. این گره ها برای حفظ امنیت در کوهنوردی بسیار حیاتی هستند. در واقع، گره طناب سبب میشود طناب به بهترین شکل ممکن محکم شود و از گرفتگی پایینی و سقوط با صدمات جدی جلوگیری شود.

لیست مهمترین گره های کوهنوردی

 • 1. گره ۸
 • 2. گره بولاین
 • 3. گره میخک
 • 4. گره مانتر هیتچ
 • 5. گره دو نیم هیتچ
 • 6. گره پروسیک
 • 7. گره روی دست
 • 8. گره ماهیگیر
 • 9. گره مربع
 • 10. گره اب
 • 11. گره زیپ لاین
 • 12. گره کامیون
 • 13. گره پروانه آلپ
 • 14. گره پرسیک با یک حلقه
 • 15. گره حلقه شکل ۸
 • 16. گره اسلیم
 • 17. گره خون
 • 18. گره کمر
 • 19. گره قطره چکان
 • 20. گره بلیک
 • 21. گره مورینگ
 • 22. گره آلبرایت
 • 23. گره ادواردز
 • 24. گره مونتر
 • 25. گره نورد

گره طناب در کوهنوردی چیست؟

Two and a half hitch knot

گره دو نیم هیتچ

اهمیت استفاده صحیح از گره‌های طناب در کوهنوردی بسیار زیاد است. هر نوع گره طنابی که در یک صعود کوهنوردی استفاده میشود باید درست و مناسب با بافت طناب باشد. بدون استفاده صحیح از گره‌های طناب، تمرین کوهنوردی ممکن است در عمل بسیار خطرناک باشد.

Knot of climbing rope 6

گره پروانه آلپ

در صورت استفاده از گره غیر مناسب، در مواجهه با شرایط نامساعدی همچون باد شدید، جریانات آب، یخبندان و غیره خیلی زود امکان دارد دچار حوادث ناگواری شوید که دیگر برای شما جای هیچ جبرانی نباشد.

Knot of climbing rope

در کوهنوردی، امنیت مهمترین چیزی است که باید در نظر گرفته شود. گره طناب نقش بسیار مهمی در برقراری امنیت دارد. گره طناب می‌تواند قلمرو امنیتی را برای کوهنوردان ایجاد کند و از سقوط محافظت کند. تمرین کردن و استفاده صحیح از گره طناب یکی از مهارت هایی است که هر کوهنورد باید بلد باشد.

Dropper knot

گره قطره چکان

فواید کوهنوردی برای بدنسازان و بانوان

انواع گره طناب

انواع گره طناب موضوع مهمی است که برای کوهنوردان حتما باید آشنایی داشته باشند. این گره‌ها به دلیل اهمیتشان در امنیت کوهنوردی، بسیار مورد توجه هستند. انواع گره طناب شامل گره های زیر است:

گره زنجیری

این گره بیشتر برای مواردی استفاده میشود که نیاز به گره‌ای با انعطاف پذیری بالا دارند. به دلیل داشتن انعطاف پذیری بالا، این گره در مواردی که نیاز به قفل شدن و تغییر نکردن گره هست، مناسب نیست.

Types of climbing knots

گره نیمه دوتایی

این گره برای شکل دادن به حلقه ها و بندهای طناب مورد استفاده قرار میگیرد. به دلیل سادگی استفاده، این گره برای کوهنوردان مبتدی پیشنهاد میشود.

Types of climbing knots 1

گره پشت باند نیمه دوتایی

این گره مانند گره نیمه دوتایی است با این تفاوت که دو نخ طناب را به هم متصل میکند.

Knot of climbing rope 1

گره تک

این گره برای تکین کردن طناب در مواردی که نیاز به تثبیت خاصی دارید، استفاده میشود.

Types of climbing knots 3

گره جانبی

این گره بیشتر برای اتصال دو طناب با قطرهای متفاوت یا هم قطر است. به دلیل داشتن استحکام بالا، این گره در مواردی که نیاز به دو طناب با قطرهای متفاوت دارید، مناسب است.

Types of climbing knots 4

چک لیست کوهنوردی یکروزه

گره چینی (دوام)

این گره برای تثبیت طناب به پایه، راهبندان و کوهنوردان در مواقع اضطراری استفاده میشود.

Types of climbing knots 5

گره تفنگی

این گره بیشتر در هنرهای رزمی استفاده میشود، اما در کوهنوردی نیز برای تثبیت قطعات از جمله سیم ها و طناب ها به یکدیگر استفاده میشود.

گره گربر (ماستی)

این گره برای تنظیم حلقه های طنابی بلند مانند حلقه های چادر، بسیار مناسب است. شاید گاهی اوقات برای شما نیز پیش بیاید که نیاز به استفاده از انواع گره طناب داشته باشید، پس حتما دانش خود را در این خصوص به روز کنید.

Knot of climbing rope5

گره ثابت

گره‌های ثابت در کوهنوردی و فعالیت‌های بیرونی بسیار اهمیت دارند و برای انجام امور متنوعی مورد استفاده قرار میگیرند. یکی از گره‌های معمول در این زمینه، گره حلقوی است که برای تثبیت طناب‌ها و تجهیزات به شکل ایمن و مطمئن بسیار مفید است. همچنین، گره زنجیری‌ مطلق برای ایجاد ارتباط در طناب‌ها و ایجاد نقاط اتصال مطلوب بین آنها استفاده میشود.

Types of climbing knots 6

بیشتر بخوانید: مهمترین اصطلاحات کوهنوردی 

از طرف دیگر، گره گرد برای اتصال دو طناب به یکدیگر برای ایجاد طناب بلندتر یا برای کاربردهای دیگر به کار میرود. گره بازوی استاد یک گره تخصصی است که بیشتر توسط افراد حرفه‌ای کوهنوردی و صخره‌ نوردی استفاده میشود و برای تثبیت طناب‌ها در مواقعی که امنیت و استحکام حیاتی است، بسیار موثر است. همچنین، گره بیسیک به عنوان یک گره ساده اما با کاربردهای گسترده در موقعیت‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

Knot of climbing rope2

در پایان، گره فیشرمن به عنوان یکی از گره‌های پایدار و قدرتمند شناخته میشود و معمولاً برای تثبیت طناب‌ها در اطراف مسیرهای پر خطر و ناحیه‌هایی که امانت زیادی میطلبد، بکار میرود. استفاده درست از این گره‌ها در کوهنوردی به افزایش ایمنی و کارآیی کمک میکند.

گره های قلابی

گره های قلابی، گره‌هایی هستند که برای اتصال به کلاه، دستکش، پیراهن و یا بطری‌های آب و غذا، استفاده میشوند. گره بوم در واقع یک کرکره‌ای است که برای اتصال حباب بازی، چادر و یا پشم شتر تلخ به بیشینه تنش استفاده میشود. گره فیش بوم هم مشابه گره بوم است، با این تفاوت که پایه‌ای‌ تر است.

Knot of climbing rope7

در نهایت گره ی جادویی، گره‌ای است که برای آویزان کردن سبد خواب، لامپ و یا بطری‌های بادکنکی استفاده میشود. مهمترین نکته در مورد گره‌های قلابی و استفاده از آنها، مراقبت از کمربندها و لباس‌هایی است که ممکن است در نتیجه استفاده از گره قلابی، ناامن شوند. بنابراین از خراب شدن کمربند و یا لباس‌ها جلوگیری کنید.

گره شکل هشت Trace Figure-Eight Knot

این گره میتواند در انتهای طناب استفاده شود و از پرکاربردترین گره‌ها شناخته میشود. گره‌های مختلفی برای بستن انتهای طناب استفاده میکنند ولی این گره ساده‌ ترین است و کمترین احتمال را برای بازشدن دارد. در ۳۰ اینچ انتهای طناب گره بزنید و سپس انتهای طناب را از بین گره به سمت عقب ببافید. انتهای باقیمانده را میتوانید مانند گره ماهیگیر دوبل محکم کنید. این گره برای وصل کردن طناب بیشترین کاربرد را دارد و بازرسی بصری آن نیز آسان است.

Knot of climbing rope 13

گره آب یا گره حلقه ring bend

این گره برای وصل کردن دو طناب به هم استفاده میشود. این گره ایمنی بالایی دارد و ساده است با این حال ممکن است مانند هر گره دیگری شل شود پس باید قبل از هر صعود بررسی شود و حداقل دو اینچ انتهای طناب ادامه داشته باشد. کافیست با یکی از طناب‌ها یک گره ساده ایجاد کنید و طناب دیگر را از گره رد کنید و آن را روی گره قبلی گره بزنید.

بیشتر بخوانید: کیت بقا کوهنوردی چیست و چگونه ساخته میشود

Knot of climbing rope 10

گره پروسیک prusik

یکی از متداول‌ترین کاربردهای این گره برای پشتیبان گیری از راپل است. شما میتوانید این کار را با بستن یک گره پروسیک روی طناب زیر یا بالای راپل انجام دهید. برای بستن این گره باید یک حلقه ۱۲ اینچی ایجاد کنید و حلقه را سه بار یا بیشتر دور طناب بپیچید تا لیز نخورد و بعد از درون حلقه آن را محکم کنید. از مزایای این گره این است که به خاطر سپردن روش بستن آن آسان است و کاربردهای متنوعی نیز میتواند داشته باشد.

Knot of climbing rope 11

گره هشت دنباله figure-eight on a night

این گره یک گزینه عالی برای بستن سریع یک حلقه روی یک ایستگاه نگهدارنده است. کوهنوردان برای بستن خود به لنگر از این گره استفاده میکنند. با این گره و یک کارابین میتوانید طناب را به هرچیزی ببندید. از مزایای این گره نیز این است که بعدا به راحتی میتوانید آن را باز کنید. طناب را دولا کنید و انتهای آن را از روی طناب رد کرده و گره بزنید تا یک حلقه ایجاد شود.

Knot of climbing rope 8

گره ماهیگیر دوبل double fisherman

برای به هم وصل کردن دو طناب با قطرهای یکسان یا متفاوت گره ماهیگیر دوبل محکم‌ترین گزینه است. این گره برای ایجاد حلقه یا بستن طناب‌های راپل به هم نیز استفاده می‌شود. با این حال این گره بعد از کشیده شدن به سختی باز خواهد شد. با یکی از طناب‌ها یا سر دیگر طناب یک حلقه دور طناب دیگر ایجاد کنید و قبل از اینکه از درون حلقه رد کنید یک دور دیگر بپیچانید. با طناب دیگر نیز همین کار را پشت گره تکرار کنید.

Knot of climbing rope 14

گره چفت شونده Munter Hitch

این گره را می‌توانید روی کارابین ببندید و کارایی بالایی دارد. در واقع این گره میتواند به عنوان یک نگهدارنده اضطراری بر روی راپل عمل کند. یک سمت طناب را کمی عقب بکشید و حلقه ایجاد کنید. حلقه را از درون کارابین رد کنید تا اصطکاک کافی برای برای نگه داشتن وزن ایجاد کند.

Knot of climbing rope 15

بیشتر بخوانید: راهنمای کامل خرید هدلایت کوهنوردی

گره کمری Bowline

برای این گره فقط کافیست یک حلقه کوچک ایجاد کنید و انتهای طناب را به طوری که یک گره ایجاد می‌کنید از روی حلقه عبور دهید. این گره میتواند یک حلقه محکم و مطمئن در انتهای طناب ایجاد کند. لازم به ذکر است با اینکه گره بولاین یک گره قوی و پایدار است اما بهتر است در شرایط مرگ و زندگی استفاده نشود زیرا حتی پس از کشش شدید به راحتی باز می‌شود.

Bowline knot

اهمیت کوهنوردی برای جامعه

کوهنوردی فعالیتی است که علاوه بر تنش جسمانی موثر، به تقویت روحی و انگیزه و ایجاد اتحاد و همدلی در جامعه نیز کمک میکند. با صعود به قله ها و کوه های بلند، فضای آرام و زیبای طبیعت را تجربه میکنیم و با محیط زیست بیشتر آشنا میشویم.

در کوهنوردی، نیاز به استفاده از گره طناب بسیار احساس میشود. آموزش و استفاده صحیح از گره طناب، در کاهش خطرات و ایجاد امنیت برای کوهنوردان بسیار موثر است. با آشنایی با انواع گره طناب، توانایی ایجاد و استفاده از آنها در شرایط مختلف را به دست می آوریم. لذا به طور کلی، کوهنوردی به عنوان یک فعالیت سرگرمی و تفریحی، بسیار مفید و موثر است.

Types of climbing rope knots

برای آغاز کوهنوردی، نیاز به شناخت گره‌های طناب است. در این مقاله سعی کردیم انواع مختلف گره‌های طناب را نشان دهیم که برای کوهنوردی بسیار حیاتی هستند. با گره‌های طناب درست و امن کوهنوردی کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش کامل شارژ کپسول کوهنوردی

به این محتوا امتیاز بده

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *