مطالب آموزشی کمپینگ

31 اصطلاح کوهنوردی رایج و کاربردی که باید بلد باشید!

What are the climbing terms
()

هر حرفه‌ای و یا ورزشی اصطلاحات و کلمات قصار خاص به خود را دارد. که دانستن آنها، هم به مهارت های فرد کمک میکند و هم نشان دهنده مقدار تجربه‌ای است که آن حوزه کسب کرده است. در این مطلب از بلاگ کوه مان قصد داریم تا اصطلاحات رایج و مهم کوهنوردی که میتوانند در حین سفر به شما کمک کنند بازگو کنیم.

رایج ترین اصطلاحات کوهنوردی

قبل از شروع، از این نکته غافل نشوید که هیچ چیز جای تجربه را نمیگیرد، زمانی که شما سفرهای زیادی را انجام دهید و با کوهنوردهای مختلفی معاشرت داشته باشید، قادر خواهید بود اصطلاحات بیشتر، تکنیک های کوهنوردی بیشتر و همچنین تجربیاتی را کسب کنید. که به هیچ وجه با خواندن مطلب تئوری قادر به فهمیدن و درک آن نخواهید بود.

A person on a snowy mountain

1- تراورس (traverse) به چه معناست؟

تراورس به مسیری افقی در سطح یک صخره یا کوه اشاره دارد. معمولا برای یافتن راه بهتری برای صعود یا رسیدن به بالای قله از تراورس استفاده می‌شود. این مسیر‌ها به مهارت و آمادگی بالایی نیاز دارند زیرا ممکن است طولانی و چالش‌انگیز باشند،

تراورس ممکن است به عنوان راهی برای دور زدن بخش‌های بسیار خطرناک و چالش برانگیز در کوهنوردی مانند شکاف‌ها و برآمدگی‌ها استفاده شوند. همچنین ممکن است برای یافتن راه ایمن‌تر و کارآمدتر در یک بخش دشوار مسیر صعود از تراورس استفاده شود.

بنابراین تراورس‌ها می‌توانند برای کوهنوردان ارزشمند و کاربردی باشند تا مسیر‌های جدید و هیجان‌انگیز برای کشف ارائه دهند. در صورتی که مهارت و آمادگی کافی داشته باشید، تراورس‌ها قطعا تجربه‌ای ماجراجویانه و متفاوت روی صخره و کوه خواهند بود.

بیشتر بخوانید: در بلاگ “چک لیست کوهنوردی یک روزه” کوه مان قصد داریم تا لیستی از لوازم و تجهیزات واجب که باید هر کوهنوردی همراه داشته باشد را البته با توضیحات مختصر بررسی کنیم. البته این نکته را متذکر به یاد داشته باشید وسایلی که همراه خود دارید کاملاً وابسته به شرایط است.

2- صعود (Expedition) به چه معنی است؟

صعود مجموعه فعالیت هایی است که برای بالا رفتن تا بلندترین نقطه یک کوه انجام شود. صعود به دو دسته “پی در پی” و همزمان تقسیم میشه که در صعودهای پی‌درپی، کوهنوردان بدون هیچ وقفه ای به سمت قله حرکت میکنند.

A group of people preparing for climbing

3- شب زدگی (Bivouac) در کوهنوردی؟

شب زدگی حالتی است که یک کوهنورد برنامه ریزی اصلی خود را از دست می‌دهد و بر خلاف آنچه در ذهن خود داشته، در مسیر کوهنوردی به شب برخورد میکند. در این موقعیت مجبور است تا آن شب را در کوهستان سپری کرده و روز بعد به مسیر خود ادامه دهد. این حالت یکی از مواردی است که نیاز به تجربه و فنون خاصی دارد تا بتوان از پس شب کوهستان برآمد.

4- مسیریابی (Routing) در کوهنوردی

پیدا کردن بهترین مسیر برای صعود و فرود در کوهنوردی را مسیریابی میگویند. پیدا کردن این نوع مسیرها معمولا بر عهده رهبر گروه میباشد که تجربه کافی و اطلاعات لازم را داشته باشد.

5- جان پناه (mountain hut)

در مسیر کوهنوردی اتاق های کوچکی از قبل بنا شده اند که امکان استراحت برای زمان های کوتاه چند ساعته را فراهم میکنند. این اتاق ها هیچ گونه امکانات رفاهی ندارند و فقط برای ایجاد امنیتی در سطح پایین ایجاد شدند.

what i s shelter

بیشتر بخوانید: کوهنوردی فعالیتی است که به طور گسترده‌ای تاثیر مثبتی بر سلامتی افراد دارد. فعالیت در محیط طبیعی کوهستانها و صعود به قله‌ها میتواند تاثیر بسیار مثبتی بر روحیه و روان شما داشته باشد. قرار گرفتن در معرض طبیعت و مناظر زیبا، آرامش روحی را افزایش می‌دهد و استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد. در بلاگ “فواید کوهنوردی برای بانوان و بدنسازان” به بررسی کامل تاثیرات این ورزش پرداخته ایم.

6- صخره (Rock climbing) و دیواره (Big wall) در کوهنوردی

یک کوهنورد در طول مسیر خود ممکن است با صخره ها و دیواره های مختلفی مواجه شود. در اصطلاحات رایج کوهنوردی، سنگ هایی که بتوان آنها را با استفاده از یک طناب چندین متری پشت سر گذاشت صخره نام دارند و سنگ هایی که عبور از آنها با استفاده از طناب ممکن نباشد، دیواره نام میگیرند.

7- حرکت زیگزاگی (Zig-Zag)

حرکات زیگزاگی یکی از مهمترین فنون کوهنوردی برای صعود راحت تر از شیب های تند است، که در این حالت کوهنورد مسیر خود را به صورت مداوم به چپ و راست تغییر میدهد تا به بدن و مخصوصا پاها در شیبهای تند فشار نیاید و به صورت راحت تری مسیر طی شود.

8- ارتفاع زدگی (acute mountain sickness) در کوهنوردی

قطعاً همه شما می دانید که هر چه ارتفاع بیشتر میشود، ظرفیت اکسیژن موجود در هوا نیز کاهش پیدا می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود برخی از کوهنوردانی که تازه کار هستند، با تغییر ارتفاع دچار بیماری هایی شوند و این به دلیل نرسیدن اکسیژن کافی به بدن آنها است. در این حالت گفته می‌شود، کوهنورد ارتفاع زده شده است.

بیشتر بخوانید: ارتفاع زدگی، که به آن کوه گرفتگی یا کوه زدگی نیز می‌ گویند، مجموعه ‌ای از علائم است که می‌ تواند در اثر صعود سریع به ارتفاعات بالا ایجاد شود. این عارضه به دلیل کمبود اکسیژن در ارتفاعات رخ می ‌دهد و می‌ تواند علائم خفیف تا شدید را به همراه داشته باشد. در بلاگ “آموزش پیشگیری و درمان ارتفاع زدگی” به طور کامل با این عارضه آشنا خواهید شد.

9- اصطلاح آب بندی در کوهنوردی

آب بندی اصطلاحی است بین کوهنوردان و غارنوردان که به معنی ضدآب کردن وسایل و تجهیزات کوهنوردی مثل دوربین، کوله پشتی، مواد غذایی و دیگر لوازم است. این موضوع کمک میکند در هنگام باران و گذشتن از محل هایی که آبشار و آبریزش غارها وجود دارد، تجهیزات شما آسیب نبیند.

A girl on a snowy mountain

10- آفتاب زدگی (sun poisoning) و آفتاب سوختگی (sunburn) در کوهنوردی

زمانی که یک فرد تابش آفتاب را احساس کند و در معرض گرمای آن قرار بگیرد و این موضوع برای مدت طولانی ادامه پیدا کند، اصطلاحا گفته می‌شود فرد آفتاب زده شده است. این حالت ممکن است تنفس را سخت کند و نبض فرد را بالا ببرد.

با افزایش ارتفاع، شدت نور خورشید و اشعه ماورای بنفش بیشتر از سطوح معمولی میشود، در این حالت سوختگی پوست شما در برابر آفتاب بیشتر شده و به اصطلاح آفتاب سوخته شده اید. اگر این موضوع ادامه پیدا کند و سطوح زیادی از بدن شما در معرض مستقیم آفتاب باشد، می‌تواند باعث تاول و سوختگی و درد در سطح پوست شود.

11- آدم ریوی (High-altitude pulmonary edema)

یک نوع بیماری است که در اثر جمع شدن ماده خلط در حلق ایجاد میشود. با افزایش ارتفاع این موضوع می‌تواند تشدید شود و علائمی مثل تنگی نفس، سرفه های خشک، خلط های خونی، شنیدن صدا از قفسه سینه، کبودی رنگ زبان، بینی، گوش و ناخن را به همراه خواهد داشت. اگر توجهی به این موضوع نکنید و مسیر خود را ادامه دهید، ممکن است منجر به مرگ شما گردد.

A man who fell ill while climbing

بیشتر بخوانید: منظور از کیت بقا همان جعبه نجات است که شامل یکسری ابزارها و وسایل ضروری است. به همراه داشتن کیت بقای کوهنوردی یکی از ضروریات است و همه افرادی که برای گردش به کوهنوردی یا طبیعت گردی میروند باید به همراه داشته باشند. برای آشنایی بیشتر با این جعبه، بلاگ “آموزش ساخت کیت بقا کوهنوردی” را مطالعه کنید.

Belay -12

این اصطلاح برای محکم کردن طناب‌های ایمنی به یک لنگر روی صخره استفاده می‌شود. فرایند قلاب کردن را می‌توان با استفاده از دستگاه یا به صورت دستی انجام داد.

Belay term in mountaineering

13- Bolt (بولت)

این اصطلاح نام یک لنگر فلزی است که برای ایجاد یک نقطه اتصال ایمن برای کوهنوردی استفاده می‌شود. این پیچ‌ها در شکل‌ها و سایز‌های مختلف تولید می‌شوند و برای نصب روی سنگ‌ها طراحی شده‌اند که در سنگ نوردی یا سطوح صخره‌ای کاربرد دارد.

14- Bouldering (بولدرینگ)

اصطلاح بولدرینگ اشاره به نوعی از صعود در مسیر‌های کوتاه و سطح پایین بدون طناب دارد. این سبک به مهارت و تجربه نیاز دارد و می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس در کوهنوردی کمک کند.

The term bouldering is a type of climbing in short low level routes without ropes

15- Aiguille (قله سنگی)

این اصطلاح برای یک قله صخره‌ای باریک و نوک تیز استفاده می‌شود و می‌تواند چالش‌های متفاوتی برای کوهنوردی ایجاد کند.

16- Downclimbing (نزول)

این اصطلاح به پایین آمدن از روی صخره یا مسیر اشاره دارد. در واقع کوهنورد همان مسیری که صعود کرده است را پایین می‌آید.

17- Mixed climbing (صعودهای ترکیبی)

این سبک از کوهنوردی شامل سنگنوردی و یخ نوردی به صورت مختلط است که به مهارت‌های فیزیکی نیاز دارد.

Mixed climbing

18- Snow climbing (برف نوردی)

این اصطلاح برای کوهنوردی زمستانی استفاده می‌شود که شامل استفاده از تبر‌های مخصوص و کرامپون است. پیمایش مسیر‌های یخی و برفی می‌تواند چالش برانگیز باشد.

بیشتر بخوانید: خرید یک هدلایت مناسب می‌تواند تجربه کمپینگ شما را متحول کنید. بنابراین انتخاب یک مدل مناسب و کاربردی می‌تواند تصمیمی حیاتی باشد. از همین

رو در ادامه راهنمای کاملی برای خرید هدلایت آورده شده است. اگر برای خرید این وسیله به کمک نیاز دارید، بهتر است بلاگ “راهنمای خرید هدلایت کوهنوردی” را مطالعه کنید.

19- Top rope (تاپ روپ یا قرقره)

این اصطلاح برای نوعی از کوهنوردی استفاده می‌شود که در آن کوهنورد از طناب برای ایمنی استفاده می‌کند. طناب به بالای صخره یا مسیر متصل می‌شود و به کوهنورد اجازه می‌دهد روی مسیر تمرکز بیشتری داشته باشد. در این تکنیک کوهنورد بدون ترس از آسیب و سقوط از صخره‌ها بالا می‌رود.

20- Lead climbing (صعود سرطناب)

این اصطلاح برای زمانی است که مسیری برای کوهنوردی در اطراف نباشد. آن گاه فردی باید مسیر را صعود کند و تجهیزات حفاظتی را در صخره‌ها قرار دهد. کوهنوردان پیشرو باید به مهارت‌های خود اعتماد داشته باشند.

21- Free solo climbing (صعود فری سولو)

Free climbing is done without ropes and other mechanical aids

کوهنوردی آزاد بدون طناب و سایر ابزار‌های مکانیکی کمکی انجام می‌شود. این سبک می‌تواند چالش برانگیز و پر هیجان باشد. با این حال به مهارت بالایی نیاز دارد. در این نوع کوهنوردی، کوهنورد به وسایل کمکی تکیه نمی‌کند و فقط با تکیه با قدرت و مهارت خود از صخره صعود می‌کند.

22- Multi-pitch climbing (صعود چند طوله)

صعود چند مرحله‌ای نوعی از کوهنوردی است که شامل صعود از چندین بخش عمودی با استفاده از انواع تکنیک‌های کوهنوردی است. در این سبک از تمام تکنیک‌های دیگر استفاده می‌شود و به مهارت و قدرت بالایی نیاز دارد.

تکنیک‌ها و روش‌های مختلف کوهنوردی وجود دارد که می‌تواند برای پیمایش مناطق کوهستانی استفاده شود. فرقی نمی‌کند که یک کوهنورد ماهر باشید یا یک مبتدی، تکنیک‌ها و سبک‌های مختلف به شما در کشف و صعود طبیعت باورنکردنی کوهستان کمک می‌کند.

توجه کنید: یکی از مشکلاتی که کوهنوردان در ارتفاعات با آن مواجه هستند، پخت غذا است. غذا خشک انجمادی آف کوک یکی از غذاهای آماده بسته بندی شده است که با روش انجماد خشک شده است. در این روش، غذا با حذف رطوبت و انجماد در دمای پایین حفظ می‌شود، به طوری که تمامی ویتامین‌ها، مواد مغذی و طعم طبیعی غذا حفظ شده و مدت زمان نگهداری آن نیز به شدت افزایش می‌یابد. این نوع غذا آماده شده به گونه‌ای است که در مدت 15 دقیقه آماده مصرف می‌شود.

23- کوه دقیقاً چیست؟

لازم است به عنوان یک کوهنورد بتوانید در یک جمله کوه را توصیف کنید. در یک توضیح مختصر کوه‌ها مناطقی از سطح زمین هستند که نسبت به نواحی هم سطح خود برجسته‌تر بوده و دور تا دور خود دامنه های شیب داری دارد.

ارتفاع دقیقی برای کوه تعریف نشده است، ولی معمولاً زمین هایی که حدود ۶۰۰ متر از اطراف خود بلند تر هستند را به عنوان کوه می شناسند

What is a mountain

این کوه‌ها ممن است بر اثر عوامل مختلفی مثل فعالیت‌های آتش نشانی، فرسایش، چین خوردگی سطح زمین و مواردی از ایت دست تشکیل شود؛ اما در ادمه به اصطلاحات دیگری که باید با آنها آشنا باشید، اشاره میکنیم.

24- کوهنوردی چیست و کوهنورد چه کسی است؟

ویکی پدیا در این باره نوشته: ورزشی است که در آن با استفاده از ابزار ویژه از کوه بالا می‌روند.

کوهنوردی به بالا و پایین رفتن به صورت پیاده از ارتفاعات گفته میشود، البته چه با تجهیزات و چه بدون تجهیزات. کوهنورد به فردی گفته میشود که به قصد صعود شروع به بالا رفتن از یک کوه کرده و طبق برنامه ریزی مشخص برمیگردد. همچنین تجهیزات و ادواتی هم با خود دارد که در حین سفر به آن کمک میکنند.

25- تپه چیست؟

به بلندی هایی با ارتفاع کمتر از ۶۰۰ متر تپه گفته میشود. به کوه پست و پشته بلند از خاک یا شن در فارسی نیز گفته میشود.

What is a hill

26- قله (peak) چیست؟

بلندترین نقطه هر کوه را قله می گویند ممکن است برخی از کوه ها دو یا چند قله هم اتفاق وجود دارد داشته باشند.

27- گردنه (defile) چیست؟

سطح تماس بین دو کوه که که در پایین ترین نقطه آنها از نظر ارتفاعی است گردن نامیده می شوند گردنه ها محل های مناسبی برای اسکان کوهنوردان و احداث چادرهای آنها در آن مکان می باشد.

28- تعریف آبشار (waterfall)

What is a waterfall

آبشار به مکانی گفته میشود که آب از سطح بالاتر به سطح پست تر، ریزش میکند. ارتفاعی آبشار میتواند تا ۴۰۰۰ متر وجود داشته باشد. در ارتفاعات ۴۰۰۰ متری آبشارها معمولا به صورت دائمی هستند، ولی در ارتفاعات پایین تر با توجه به فصل و نوع آب و هوای منطقه آبشارها برخی شان به صورت موقتی و برخی شان به صورت دائمی هستند.

بیشتر بخوانید: کوهنوردی فعالیتی است که نیازمند استفاده از عضلات پشتی و کمر است. این فعالیت شامل حرکات تکراری مانند خم شدن، دراز کشیدن و برداشتن لوازم است. این حرکات و فشارهای مکرر بر دیسک‌ها و ستون فقرات میتوانند تأثیراتی در کمر داشته باشند؛ اما آیا این فعالیت برای کمر ضرر دارد؟ یا برای آن مفید است؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است بلاگ “آیا کوهنوردی برای دیسک کمر ضرر دارد؟” را مطالعه کنید.

اصطلاحات کمپینگ

کمپینگ شامل خوابیدن در فضای باز و یک محیط طبیعی است. این فعالیت محبوب معمولا شامل خوابیدن در چادر یا انواع دیگر سرپناه‌های دیگر است. در ادامه برخی از اصطلاحات کمپینگ که ممکن است برای شما مفید باشد آورده شده است.

29- بوش کرافت (bushcraft)

Bushcraft is a style of camping that focuses on learning practical skills such as building shelters and lighting fires in natural environments

این اصطلاح در واقع سبکی از کمپینگ است که بر یادگیری مهارت‌های کاربردی مانند ساختن سرپناه و روشن کردن آتش در محیط‌های طبیعی می‌پردازد. علاقمندان به بوش کرافت معمولا در مناطق دور افتاده کمپ می‌زنند و تلاش می‌کنند تنها از هر آنچه در طبیعت یافت می‌شود استفاده کنند. همچنین در این سبک تلاش می‌شود که تاثیرات مخرب روی محیط زیست به حداقل برسد.

30- کمپینگ با ماشین

کمپینگ با ماشین، نوعی کمپینگ است که در آن افراد در وسیله نقلیه خود می‌خواند. این نوع کمپینگ اخیرا محبوبیت بالایی پیدا کرده است. این سبک برای خانواده‌ها یا افراد مبتدی که ترجیح می‌دهند طبیعت گردن راحت‌تری داشته باشند گزینه مناسبی است.

Camping by car

31- رد پای باقی نگذاشتن (Leave No Trace)

این اصطلاح یکی از محبوب‌ترین اصول کمپینگ است. این مجموعه اصول در واقع برای تشویق افراد به کاهش تاثیرات محیط زیستی است. این اصول شامل دفع صحیح زباله‌ها وعدم باقی گذاشتن هیچ اثری از حضور شما در طبیعت است. این اصطلاح برای احترام به طبیعت به کار گرفته شده و شکل‌های مختلفی دارد.

فروشگاه کوه مان

فروشگاه اینترنتی کوه مان با بیش از 7 سال سابقه فعالیت در حوزه عرضه ی لوازم کمپینگ، سفر و کوهنوردی افتخار این را دارد که بسیاری از شما عزیزان را به عنوان دوست در کنار خود دارد و  نهایت تلاش خود را میکند تا به بهترین و راحت ترین شکل، محصولات را خدمت شما عزیزان تقدیم کند. کوه مان امکان خرید اقساطی لوازم کمپینگ، از جمله میز و صندلی کمپینگ، مجموعه ظروف سفری و دیگر تجهیزات مهم سفر را برایتان فراهم کرده است.

به این محتوا امتیاز بده

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *