مطالب آموزشی کمپینگ

راهنمای ساخت کیت بقای کوهنوردی، چه وسایلی را شامل میشود؟

Climbing survival kit 11
()

منظور از کیت بقا همان جعبه نجات است که شامل یکسری ابزارها و وسایل ضروری است. به همراه داشتن کیت بقای کوهنوردی یکی از ضروریات است و همه افرادی که برای گردش به کوهنوردی یا طبیعت گردی می روند باید به همراه داشته باشند.

 

کیت بقا شامل چه لوازمی است؟

به طور کلی تجهیزات کیت بقا در 5 دسته قرار میگیرند

 1. آب
 2. غذا
 3. لوازم کمک های اولیه
 4. ابزار علامت دهی
 5. سایر وسایل ضروری

لوازم کیت نجات به ابزارهای گفته می شود که هیچ جایگزینی برای آنها در بین سایر وسایل کوهنوردی وجود ندارد. برای دوام آوردن در طبیعت به این لوازم نیاز است. کیف یا جعبه ای که برای قرار دادن لوازم کیت انتخاب می کنید باید از مقاومت بالایی در برابر آب برخوردار باشد.

ابزارهای متنوعی در این جعبه می تواند قرار بگیرد. برخی از این وسایل متناسب با منطقه ای که به آن سفر می کنید هستند. بعضی دیگر از وسایل نیز متناسب با نیازهای شخصی شما انتخاب می شوند.

در این جعبه برخی از لوازم و وسایل نیز وجود دارد که برای مواقع ضروری نیاز هستند. در بیشتر فروشگاه های لوازم کمپینگ کیت های بقا به صورت آماده به فروش می رسند. با این وجود چون وسایل مورد نیاز برای ساخت کیت ها به راحتی در هر خانه پیدا می شود قصد داریم به شما کمک کنیم یک کیت مناسب بسازید.

 

مشخصات کیت بقای کوهنوردی

مهم ترین ویژگی که یک کیت بقا باید داشته باشد کوچک و سبک بودن است. از آنجایی که بیشتر افراد مسافت زیادی را در طبیعت با پای پیاده طی می کنند بسیار حائز اهمیت است که کیت بقا کوچک و جمع و جور باشد تا فضای زیادی را از کوله پشتی افراد اشغال نکند. به همراه داشتن این کیت بسیار ضروری است و می تواند در مواقع اضطراری کمک بزرگی به افراد کند.

Climbing survival kit 4

در بسیاری از فروشگاه ها این وسیله به صورت آماده به فروش می رسند. با این وجود می توان به کمک ابزارها و لوازم موجود در خانه نیز یک کیت بقای مناسب درست کرد.

نکته ای که برای ساخت کیت بقای کوهنوردی باید به آن توجه کنید این است که در این کیت تنها لوازمی که بسیار ضروری و مهم هستند قرار می گیرد. از این رو شما باید از قرار دادن لوازم غیر ضروی در آن خود داری کنید.

بیشتر بخوانید: طبیعت گردی چیست و چه انواعی دارد؟

Climbing survival kit 1

این کیت باید به راحتی قابلیت حمل باشد و در مواقع ضروری به لباس شما نیز وصل شود. وزن کیت های نجات حدودا 700 گرم است و نباید از این وزن بیشتر باشند در غیر اینصورت حمل آنها سخت خواهد بود. وسایلی که دارای حجم بزرگتری هستند را باید به صورت مستقیم داخل کوله پشتی کوهنوردی قرار دهید.

در کیت بقای کوهنوردی چه لوازمی قرار میگیرد؟

همانطور که به آن اشاره کردیم در این کیت پنج دسته از لوازم قرار می گیرند. هر کدام از این دسته ها شامل یکسری لوازم ضروری هستند. شما برای ساخت یک کیت مناسب نیاز دارید که حتما از لوازم ضروری استفاده کنید.

از قلم انداختن هر کدام از لوازم ضروری می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای شما شود. به همین دلیل باید با دقت زیادی لوازم داخل کیت بقای کوهنوردی را انتخاب کنید.

بیشتر بخوانید: مهم ترین نکات برای کمپینگ در هوای بارانی

1- وسایل مورد نیاز برای تصفیه آب

قمقمه یا فلاکس آب شما هر چقدرهم که بزرگ باشد بالاخره آب آن تمام خواهد شد. شما برای دوام آوردن نیاز به استفاده از آب های جاری از چشمه ها، رودخانه ها و آبشارها دارید. به همین دلیل برای تصفیه این آب ها نیاز به استفاده از قرص تصفیه آب یا ید دارید.

قرص ضدعفونی آب آشامیدنی آکوپارت Effervescent| کوه مان|koohmaan.com

خرید قرص ضدعفونی آب آشامیدنی آکوپارت Effervescent از کوه مان

در غیر اینصورت ممکن است با آشامیدن آب های جاری در طبیعت دچار برخی از بیماری ها شوید. پس حتما برای مواقع ضروری چندین قرص تصفیه آب به همراه داشته باشید تا در مواقع ضروری از آن استفاده کنید.

Water purification tablets

2- لوازم تهیه غذا

برای رفتن به کوهنوردی شما نمی توانید مواد غذایی زیادی به همراه خود داشته باشید. به همین دلیل نیز نیاز دارید که از مواد غذایی موجود در طبیعت استفاده کنید. شما برای تهیه غذا به ابزارهای زیر نیاز خواهید داشت.

Climbing survival kit 3

 • تیغ
 • قلاب ماهیگیری با سایز بزرگ و متوسط
 • طناب ضخیم
 • نخ ماهیگیری به همراه یک وزنه

برای ماهیگیری شما نیاز به قلاب خوهید داشت همچنین برای شکار پرندگان کوچک می توانید از طناب استفاده کنید. برای پاک کردن ماهی نیز می توانید از تیغه ها استفاده کنید.

3- لوازم تهیه آتش

از جمله ابزارهای ضروری دیگری که باید در کیت بقای کوهنوردی وجود داشته باشد می توانیم به ابزارهای مورد نیاز برای روشن کردن آتش اشاره کنیم. در هر شرایطی شما برای گرم کردن خود یا پختن غذا به آتش نیاز خواهید داشت. از این رو به همراه داشتن لوازم روشن کننده آتش مانند کبریت، فندک، مایع آتش زا، کپسول کوچک، سنگ چخماق و.. بسیار مهم است.

آموزش کامل آتش درست کردن در طبیعت

Climbing survival kit 9

4- لوازم کمک های اولیه

گاهی ممکن است که در کوهنوردی دچار آسیب شوید در این مواقع به همراه داشتن لوازم کمک های اولیه برای کمک به خود یا دیگران ضروری است. در صورتی که دچار سانحه شدید به همراه داشتن لوازم اولیه پاسمان برای جلوگیری از خون ریزی از اهمیت زیادی برخودار است. از جمله لوازم کمک های اولیه ضروری میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

First aid and emergency equipment suitable for climbing

 • چسب زخم
 • رول کوچکی از باند و چسب
 • سنجاق قفلی
 • تیغ جراحی و نخ بخیه
 • چند عدد قرص مسکن و ضد اسهال
 • داروهای مخصوص در صورت داشتن بیماری های خاص
 • پتوی نجات
 • لوازم علامت دهی

5- لوازم علامت دهی

از دیگر لوازم مورد نیاز برای ساخت کیت بقای کوهنوردی لوازم علامت دهی است. گاهی ممکن است در طبیعت گم شوید یا نیاز به دریافت کمک داشته باشید. در این مواقع برای علامت دادن به سایر افراد شما نیاز به استفاده از لوازم علامت دهی خواهید داشت. از جمله این لوازم می توانیم به مواردی مانند سوت، ذره بین کوچک، شمع، موشک مخصوص آتش بازی، قطب نما، فویل آلومینیومی تا شده و… اشاره کنیم.

راهنمای خرید هدلایت کوهنوردی

راهنمای خرید چراغ قوه طبیعت

نکات و ترفندهای ساخت کیت بقا

بسته‌بندی و آماده‌سازی یک کیت بقای سبک و کارآمد بسیار مهم است از همین رو در ادامه چند نکته و ترفند برای بسته‌بندی یک کیت بقای مناسب که بتوانید به راحتی با خود حمل کنید آورده شده است. اولین نکته‌ای که باید به خاطر داشته باشید این است که وسایلی را انتخاب کنید که سبک باشند. ممکن است برای خرید وسایلی که حمل آن‌ها را آسان است نیاز به هزینه بیشتری برای تهیه تجهیزات گران باشد، با این حال وزن کیت نجات به شکل قابل توجهی کاهش می‌یابد.

Climbing survival kit 2

وسایل چند منظوره که کاربردهای متعددی دارند امروزه بسیار محبوب شده اند. بهتر است در هنگام ساخت یک کیت نجات از این وسایل بهره ببرید تا وزن و حجم کیت نجات را کاهش دهید. به عنوان مثال چراغ قوه‌ای انتخاب کنید که بتواند به عنوان یک چراغ سیگنال نیز استفاده شود یا ابزارهای چندگانه که می‌توانند کاربردهای مختلفی داشته باشند.

بیشتر بخوانید: چطور شب در طبیعت بمانیم

یکی دیگر از نکاتی که می‌تواند بسیار مفید واقع شود این است که وسایلی انتخاب کنید که قابل جدا شدن باشند تا جای کمتری اشغال کنند. به عنوان مثال اجاق‌هایی که می‌توانند به قسمت‌های جداگانه تبدیل شوند و حمل آن‌ها ساده‌تر است. همچنین بهتر است که به جای بسته‌بندی وسایل با اندازه کامل و بزرگ، از اقلام کلیدی و کاربردی استفاده کنید.

climbing survival kit5

برای حمل وسایل ضروری مانند قطب نما، فندک یا سوت می‌توانید از کیف‌های کمری استفاده کنید. فراموش نکنید که باید سبک‌ترین نوع بسته‌بندی را انتخاب کنید که برای پیاده روی و حمل در کوله پشتی طراحی شده باشد. به این ترتیب می‌توانید کیت نجات را در مسافت‌های طولانی بدون مشکل حمل کنید.

مهارت استفاده از کیت بقا

مهارت‌های بقا نقش مهمی در نجات شما در شرایط سخت دارند. تجهیزات کیت بقا اهمیت بالایی دارد با این حال مهم است که مهارت و دانش مناسب برای استفاده از آن‌ها را داشته باشید. در اینجا چند مهارت بقا وجود دارد که باید در خود تقویت کنید.

یکی از شرایط بقا، توانایی ایجاد آتش است. شما باید بتوانید برای نور، گرما و پخت غذا، آتش روشن کنید. بهتر است یاد بگیرید که چگونه در هر شرایطی آتش روشن کنید. ساخت سرپناه نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌های مهارت بقا است. شما باید بتوانید با یک چادر، پتو یا یک پانچو بارانی یک سرپناه خوب تهیه کنید. بنابراین مهم است که از ابتدا مهارت استفاده از این تجهیزات را داشته باشید.

دسترسی به آب نیز اهمیت بالایی دارد بنابراین شما باید بتوانید از تجهیزات تصفیه آب استفاده کنید و آب ایمن و سالم برای نوشیدن تهیه کنید. ضروری است که غذای فاسد نشدنی همراه داشته باشید با این حال مهارت تهیه غذا از گیاهان یا شکار میتواند ارزشمند باشد.

Climbing survival kit

یکی دیگر از مهارت‌های ارزشمند که باید در خود تقویت کنید نحوه حرکت بدون جی پی اس است. شما باید بتوانید با یک قطب نما و نقشه نیز مسیر را پیدا کنید. به علاوه مهم است که روش استفاده از ابزارهای علامت دادن را نیز یاد بگیرید.

کمک‌های اولیه مانند مراقبت از زخم ها، ضد عفونی کردن و مهارت استفاده از قیچی، موچین و بانداژ را نیز باید یاد بگیرید تا در شرایط سخت بتوانید زنده بمانید. در نهایت داشتن ابزارهای مناسب تنها در کنار دانستن نحوه استفاده از آن‌ها می‌تواند در شرایط بقا تفاوت ایجاد کند.

بیشتر بخوانید: بهترین زمان برای کمیپنگ

راهنمای انتخاب تجهیزات مناسب برای کیت بقا

داشتن تجهیزات مناسب در شرایط اضطراری می‌تواند به معنای تفاوت بین زندگی و مرگ باشد. بنابراین در ادامه نکاتی که می‌تواند به شما در انتخاب بهترین وسایل بقا کمک کند ذکر شده است. در ابتدا بهتر است به برند تجهیزات دقت کنید. همه تجهیزات با هم برابر نیستند و شما باید محصولاتی با کیفیت و قابل اعتماد تهیه کنید. از همین رو بهتر است ابتدا برندهای معتبر که شهرت خوبی دارند را بررسی کنید.

Climbing survival kit 6

در قدم بعد شما باید سطح مهارت خود را در نظر بگیرید. اگر یک مبتدی تازه کار هستند شاید تجهیزات پیشرفته برای شما کارایی نداشته باشد. از سوی دیگر اگر یک متخصص بقا در فضای باز هستید، تجهیزات تخصصی نیاز خواهید داشت.

به یاد داشته باشید که شما باید بتوانید کیت بقا را با خود حمل کنید بنابراین در مقدار وسایلی که بسته‌بندی می‌کنید زیاده روی نکنید. اندازه وسایل را در نظر بگیرید و یک کیت جمع و جور تهیه کنید.

بهتر است وقت بگذارید و وسایل و نحوه استفاده از ان‌ها را بشناسید قبل از اینکه خرید ناآگاهانه‌ای انجام دهید. محیطی که قرار است در آن از کیت استفاده کنید را نیز در نظر داشته باشید و متناسب با آن خرید کنید.

اصول تهیه کیت بقا

کنار هم قرار دادن وسایل مناسب برای تهیه یک کیت بقا مناسب، ضروری است. چه برای پیاده روی در طبیعت و کمپینگ به کیت بقا نیاز داشته باشید چه برای کوهنوردی و یا شرایط اضطراری، داشتن تجهیزات مناسب کمک می‌کند که ایمن بمانید.

اولین نکته این است که با اصول اولیه شروع کنید و مطمئن شوید که به غذا و آب به اندازه کافی همراه دارید. به علاوه مهم است که به خوبی آن‌ها را بسته‌بندی کنید.

Climbing survival kit 7

اصل بعدی در تهیه یک کیت بقا مناسب است که شرایط مقصد را در نظر بگیرید و متناسب با آن آماده شوید. در آماده‌سازی کمک‌های اولیه نیز کوتاهی نکنید. تجهیزات کمک‌های اولیه باید کامل باشند و کیفیت بالایی داشته باشند.

به روشنایی نیز فکر کنید و منابع نور قابل اعتماد و کافی بسته‌بندی کنید. با کنار هم قرار دادن همه این تجهیزات می‌توانید برای هر موقعیتی آماده باشید و امن و راحت بمانید.

به این محتوا امتیاز بده

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *