مطالب آموزشی کمپینگ

بهترین تایم کمپینگ چه فصلی از ساله؟ کی بیشتر خوش میگذره؟!

Best time to go camping – which season do you prefer
()

انتخاب فصل مناسب برای کمپینگ کاملا به ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. کمپینگ در هر فصل از سال دارای مزایا و معایب منحصر به فردی است. بهترین فصل برای کمپینگ به این بستگی دارد که شما از یک تجربه کمپینگ به دنبال چه چیزی هستید. تنها چیزی که متفاوت است چشم اندازهای طبیعی است که در فصل های مختلف سال تغییر می کنند.

بهترین فصل برای کمپینگ کدام است؟

رفتن به دل طبیعت یکی از تفریحات مفرح و سالم است که افراد زیادی آن را برای پر کردن اوقات فراغت خود انتخاب میکنند. رفتن به دل طبیعت در هر فصلی از سال زیبایی های خود را دارد و شرایط آب و هوایی می تواند تجربیات متفاوتی را برای شما رقم بزند. با این حال اولین اقدام برای آماده شدن برای رفتن به طبیعت چک کردن شرایط آب و هوایی است.

طبیعت گردی و کمپینگ بیشتر در هوای صاف و آفتاب لذت بخش تر است. به همین دلیل بیشتر افراد ترجیح می دهند زمان های که هوا آفتابی و صاف است به طبیعت بروند. در فصل بهار و تابستان افراد بیشتری برای پر کردن اوقات فراغت خود به طبیعت می روند.

این فصل ها به دلیل معتدل بودن هوا و سر سبز شدن طبیعت زمان خوبی برای گشت و گذار خواهد بود. هر فصلی یکسری زیبایی ها دارد. به همین دلیل تقریبا در هر فصلی عاشقان طبیعت برای پر کردن اوقات فراقت خود به طبیعت می روند. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با مکان های دیدنی و تفریحات هر فصل بیشتر آشنا کنیم.

The best season of the year for camping

کمپینگ فرصت خوبی برای ارتباط با طبیعت است با این حال بهترین فصل به ترجیحات شما بستگی دارد. بررسی مزایای و معایب فصل‌های مختلف می‌تواند به شما در تصمیم گیری کمک کند.

آب و هوای منطقه‌ای که قصد دارید برای کمپینگ بروید را بررسی کنید و مطمئن شوید که برای آن شرایط آماده هستید. اگر به تماشای پرندگان و حیات وحش علاقه دارید باید زمانی را انتخاب کنید که حیات وحش فعال‌تر باشد.

What is the best season for camping

فرقی نمی‌کند که چه فصلی را برای کمپینگ انتخاب می‌کنید، باید حتما شرایط آب و هوایی را پیش از حرکت بررسی کنید. برنامه ریزی داشته باشید و وسایل و تجهیزات مناسب همراه ببرید. کمپینگ در چهار فصل سال تجربه‌ای به یادماندنی و ارزشمند است و قطعا ارزش یکبار امتحان کردن را دارد.

برای داشتن اطلاعات کافی درباره کمپینگ پیشنهاد میکنم که از مطالب موجود در سایت ما بلاگ‌های “کمپینگ چیست و چه انواعی دارد؟” و “چک لیست 16 عددی لوازم کمپینگ” را مطالعه کنید.

انواع کمپینگ در فصول مختلف سال

برخی از افراد فکر می کنند تنها فصل های گرم سال مانند بهار و تابستان مناسب برای طبیعت گردی و کمپینگ است. در حالی که اصلا این چنین نیست و فصل های سرد هم زیبایی های خود را دارند.

به همین دلیل نیز افرادی که عاشق طبیعت هستند در این فصل ها نیز به دل طبیعت می روند. تنها چیزی که متفاوت است چشم اندازهای طبیعی است که در فصل های مختلف سال تغییر می کنند.

Types of camping in different seasons of the year

به همین دلیل افراد می توانند با تهیه تجهیزات مناسب در هر فصلی که دوست دارند به دل طبیعت بروند. زیبایی های طبیعت در هر فصل دیدنی است و می تواند خاطرات خوبی را برای شما رقم بزند.

به طور کلی رفتن به طبیعت و ماندن شبانه در کمپ ها مختص به بهار و تابستان نیست. معمولا کمپینگ‌ها را بر اساس فص به چهار نوع تقسیم می کنند که عبارتند از :

کمپینگ بهاری

فصل بهار فصل جوانه زدن و بیدار شدن طبیعت و درختان از خواب زمستانی است. به همین دلیل این فصل انرژی زیادی دارد و رفتن به دل طبیعت در فصل بهار می تواند تاثیرات مثبتی روی روحیه افراد داشته باشد.

بیشتر درختان و گل ها در این فصل شکوفه می دهند و این زیبایی طبیعت را بیشتر می کند. علاوه بر این سبزها و گیاهان کم کم سر از خاک بیرون می آورند و در دو ماه آخر این فصل تقریبا همه جا سر سبز می شود.

چشمه ها به دلیل ذوب شدن برف روی کوه ها پر آب تر و خروشان تر هستند. به همین دلیل طبیعت چشم انداز های بیشماری خواهد داشت که به شما رو کند. همچنین هوا در این فصل بسیار معتدل است و برای افرادی که از گرما و سرمای شدید بیزار هستند فصل مناسبی برای رفتن به طبیعت خواهد بود.

Spring camping

همانطور که می دانید در سیزدهمین روز بهار در ایران همه خانواده ها به طبیعت می روند. این نشان می دهد که این فصل چقدر برای بیرون رفتن مناسب است. افرادی که عاشق سر سبزی و چشمه های خروشان هستند می توانند در این فصل به طبیعت بروند. البته نکته ای که باید به آن توجه شود شرایط آب و هوایی است.

در فصل بهار بارش باران بیشتر است و ممکن است در یک روز بارانی هوا یکدفعه ابری شده و باران شدیدی ببارد. به همین دلیل از لحاظ جوی ممکن است کمی شما را به درد سر بیاندازد. با این وجود باز هم فصل بهار به عنوان اولین و زیبا ترین فصل سال شناخته می شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید صندلی تاشو کمپینگ

مزایای کمپینگ در بهار

همانطور که گفته شد، آب و هوای مناسب بهار از اصلی‌ترین مزیت‌های این فصل است. بنابراین شما می‌توانید به راحتی در فضای باز گشت و گذار کنید و از طبیعت لذت ببرید. گل‌های رنگارنگ و سبزه‌ها نیز می‌توانند محل کمپیگ شما را زیباتر کنند. شما می‌توانید عکس‌های زیبای زیادی بگیرید و خاطرات به یادماندنی ایجاد کنید.

The benefits of spring camping

اگر در ابتدای بهار و قبل از شلوغ شدن بتوانید به کمپینگ بروید می‌تواند با آرامش از طبیعت لذت ببرید. به علاوه در این فصل شما می‌توانید انواع تفریحات و فعالیت‌های فضای باز را امتحان کنید.

باران‌های بهاری از دیگر زیبایی‌های کمپینگ در بهار است. این باران‌ها می‌توانند هیجان‌انگیز باشند و هوا را تازه‌تر کنند. شب‌های خنک بهاری نیز می‌تواند فرصت خوبی برای لذت بردن از تماشای ستارگان و نشستن دور آتش باشد.

معایب کمپینگ در بهار

Disadvantages of spring camping

آب و هوای بهار می‌تواند غیر فابل پیش بینی باشد بنابراین ممکن است برنامه ریزی‌های شما را تحت تاثیر قرار دهد. به علاوه در فصل بهار وجود حشرات مزاحم می‌تواند بسیار ناخوشایند باشد.

بهار از محبوب‌ترین فصل‌های کمپینگ است بنابراین طبیعی است که با ازدحام جمعیت روبرو شوید و برای پیدا کردن مکان مناسب مشکل داشته باشید. در بهار پیاده روی در طبیعت به دلیل رطوبت و زمین‌های گل‌آلود ممکن است دشوار باشد.

کمپینگ تابستانی

تابستان هوا گرم تر از بهار است و بارش باران نیز تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند. به همین دلیل از لحاظ جوی زمان مناسبی برای کمپینگ و بیرون ماندن شبانه است. در ماه اول این فصل نیز طبیعت همچنان سر سبز و دیدنی است.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع خرید اجاق سفری

Summer camping

به دلیل گرم و خشک بودن هوا در این فصل افراد بیشتری رفتن به دل طبیعت را برای پر کردن اوقات فراغت خود انتخاب می کنند. همچنین در این فصل امکان تفریحی و پارک ها نیز بازگشایی می شوند. شب های تابستان بسیار هوای معتدلی دارد به طوری که افراد می توانند با کمترین تجهیزات شب را بیرون بمانند.

از ماه دوم این فصل سبزه ها و گیاهان کم کم شروع به زرد شدن می کنند. به همین دلیل بیشتر رنگ های که در طبیعت دیده می شود رنگ سبز و زرد است. بیشتر خانواده ها ترجیح می دهند که در تابستان به طبیعت بروند و شب را هم در بیرون سپری کنند.

مزایای کمپینگ در تابستان

برخلاف تصور رایج که گرمای تابستان می‌تواند کمپینگ را خراب کند، شنا کردن و پیاده روی در سایه بسیار لذت بخش‌تر خواهد شد. در تابستان روزها طولانی‌تر هستند و شما زمان بیشتری برای گردش و کشف طبیعت اطراف خواهید داشت. به علاوه می‌توانید از انواع تفریحات در فضای باز لذت ببرید.

Advantages of summer camping

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های کمپینگ در تابستان، برپایی آتش و کباب کردن گوشت و سبزیجات است. شما می‌توانید از آشپزی در طبیعت لذت ببرید و غذاهای مختلف را امتحان کنید. شب‌های تابستان از تاریک‌ترین شب‌های سال هستند که به شما اجازه می‌دهند از تماشای ستارگان بیشتر لذت ببرید.

معایب کمیپنگ در تابستان

دمای بالای هوا ممکن است باعث ناراحتی برخی افراد شود. به علاوه حشرات و پشه‌ها در طول تابستان شرایط کمپینگ را دشوار می‌کنند. خطر کم آبی بدن در این فصل بیشتر است و باید آب کافی بنوشید تا بتوانید در فضای باز تفریح کنید و مراقب خطر گرمازدگی نیز باشید. تابستان به دلیل خطر آتش سوزی‌های جنگلی کمی بدنام است. با این حال هنوز هم شلوغ خواهد بود و ممکن است جمعیت بالای توریست‌ها ناخوشایند باشد.

بیشتر بخوانید: طبیعت گردی چیست؟

Disadvantages of summer camping

کمپینگ پاییزی

پاییز یکی از فصل های محبوب سال است که به دلیل زرد شدن برگ درختان رنگ های متنوعی را نشان می دهد. کمپینگ در ماه اول پاییز می تواند تجربه خوبی برای شما باشد.

در این فصل برگ درختان در حال ریختن است و این می تواند موقعیت خوبی برای عکاسی و تماشای طبیعت باشد. به خصوص مکان های مانند جنگل ها می تواند برای طبیعت گردی در این فصل مکان بسیار خوبی باشند.

Autumn camping

مزایای کمپینگ در پاییز

همانطور که می‌دانید پاییز از زیباترین فصول سال است. بسیاری از مناطق جنگلی برای تماشای برگ‌های رنگارنگ پاییز مناسب هستند. شما می‌توانید پیاده روی کنید، دوچرخه سواری کنید و عکس‌های زیبا بگیرید.

به علاوه آب و هوای معتدل پایین می‌تواند شرایط کمپینگ را راحت‌تر کند. ممکن است هوا کمی سرد باشد ولی گرمای طاقت فرسای تابستان را ندارد و به راحتی می‌توانید در فضای باز تفریح کنید.

Benefits of fall camping

یکی دیگر از مزایای کمپینگ در پاییز مربوط به هزینه کمتر و تخفیفات کمپ‌ها است. به علاوه ازدحام جمعیت در این فصل کمتر است و زمان خوبی برای کمپ زدن محسوب می‌شود. شما با شلوغی توریست‌ها مواجه نمی‌شوید و می‌توانید فضای بیشتری برای لذت بردن از طبیعت در آرامش داشته باشید.

معایب کمپینگ در پاییز

یکی از اصلی‌ترین معایب کمپینگ در پاییز مربوط به تغییرات ناگهانی آب و هوا است. در پاییز هوا به سرعت تغییر می‌کند بنابراین باید برای هر شرایطی آماده باشید. روزها نیز در پاییز کوتاه‌تر هستند و تاریکی زودتر می‌رسد. باید توجه داشته باشید که ممکن است در پاییز هوا در طول روز مناسب باشد ولی شب‌های خیلی سردی را تجربه کنید.

Disadvantages of fall camping

کمپینگ زمستانی

زمستان در ایران دارای همیشه با سرما و بارش برف همراه است. به همین دلیل نیز بیشتر افراد ترجیح می دهند در این فصل از سال در خانه بمانند و بیرون نروند. با این حال فصل زمستان نیز زیبایی و سرگرمی های خود را دارد. برپا کردن گمپینگ در روزهای برفی می تواند خاطره بسیار لذت بخشی برای شما باشد.

همچنین میتوانید در این فصل از اسکی، سرسره بازی، برف بازی و.. لذت ببرید و در پایان روز به همراه دوستانتان کنار آتش حلقه بزنید و از نوشیدن یک چای تازه دم یا یک غذای گرم لذت ببرید.

درباره کمپینگ بیشتر بخوانید: نکات مهم کمپینگ در زمستان

Winter camping

بیشتر افرادی که این فصل را برای طبیعت گردی انتخاب می کنند به مناطق کوهستانی می روند. دامنه کوه ها در این فصل پوشیده از برف است و می تواند برای اسکی و سرسره بازی گزینه خوبی باشد.

مزایای کمپینگ زمستانی

یکی از اصلی‌ترین مزایای کمپینگ زمستانی، مناظر زیبا و منحصر به فرد طبیعت در زمستان است. شما می‌توانید از تماشای بارش ملایم برف لذت ببرید. این فرصت منحصر به فرد می‌تواند بخش جدیدی از زیبایی‌های طبیعت را به شما نشان دهد. شما همیشه نمی‌توانید از زیبایی زمستان لذت ببرید بنابراین کمپینگ در زمستان به یک تجربه به یادماندنی تبدیل خواهد شد.

Benefits of winter camping

کمپینگ در زمستان آرامش و سکوت را برای شما فراهم خواهد کرد. به علاوه در این فصل می‌توانید از تفریحاتی مانند اسکی روی برف، ساختن آدم برفی و سورتمه سواری نیز لذت ببرید.

یکی دیگر از مزایای اصلی کمپینگ در زمستان مربوط به‌عدم حضور حشرات و آفت‌ها است. به این ترتیب نیازی نیست که همیشه نگران نیش حشرات و دور کردن ان‌ها باشید. آسمان شب در زمستان تماشایی است و می‌تواند تجربه‌ای تکرار نشدنی برای شما ایجاد کند.

معایب کمپینگ در زمستان

کمپینگ زمستانی در شب می‌تواند بسیار سخت باشد به خصوص اگر تجهیزات مناسب نداشته باشید. شما باید چندین لایه لباس بپوشید و کیسه خواب گرم و مناسب استفاده کنید.

یکی از مشکلات کمپینگ در زمستان مربوط به برپایی چادر است زیرا برف و یخ می‌تواند برپایی چادر را دشوار کند. همانطور که می‌دانید در زمستان روزها کوتاه‌تر هستند و ممکن است زمان کمتری برای گردش در اطراف داشته باشید

Disadvantages of winter camping

به طور کلی می توان گفت در هر فصل از سال کمپینگ میتواند تجربه خوبی را برای شما رقم بزند. تنها کافی است که انتخاب کنید کدام فصل را بیشتر دوست دارید و می خواهید از چه چیز طبیعت لذت ببرید. برای این که تجربه خوبی داشته باشید سعی کنید ابزارها و تجهیزات مناسب هر فصل را به همراه خود ببرید. برای خرید تجهیزات کمپینگ میتوانید به سایت کوه مان مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: لیست 20 غذای مناسب طبیعت

به این محتوا امتیاز بده

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *