مطالب آموزشی کمپینگ

لیست 28 عددی بهترین مناطق کمپینگ ایران + عکس و ویدیو

The best camping places in Iran
()

در کشور ما مناطق بسیار زیبایی وجود دارد که هر سال توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند. جاذبه های طبیعی ایران در سراسر نقاط کشور مکان های بسیار مناسب برای افرادی هستند که عاشق طبیعت گردی و کمپینگ هستند.

بسیاری از افراد علاقه دارند که اوقات فراغت خود را در طبیعت سپری کنند. به همین دلیل این افراد همواره به دنبال بهترین و معروف ترین مکان های کمپینگ ایران هستند. در ادامه شما را با بهترین مکان‌های کمپینگ ایران آشنا خواهیم کرد.

بهترین مناطق ایران برای کمپینگ

 1. شهرهای مازندران
 2. زاگرس، کرمانشاه
 3. دریاچه ارومیه، آذربایجان غربی
 4. کویر لوت، کرمان
 5. گلستان‌های جنوبی، فارس
 6. ساحل شمال، گیلان و مازندران
 7. کوه سبلان، اردیبل
 8. رودخانه زرینه‌رود، آذربایجان شرقی
 9. دهلران
 10. کوه‌های البرز
 11. جنگل‌های شمال
 12. کوه دماوند
 13. دره‌های کرج
 14. منطقه گرگان
 15. شهرک صنعتی زرین‌دشت
 16. منطقه قلعه رودخان
 17. منطقه دره نوران
 18. کویر مرنجاب
 19. پارک ملی لار
 20. شهرستان شفت در گیلان
 21. گرمسار سمنان
 22. کنگ خراسان رضوی
 23. روستای یوزباشی چای در قزوین
 24. دریاچه گهر در لرستان
 25. درک چابهار
 26. دامغان در سمنان
 27. ماسال گیلان
 28. ابهر در آذربایجان غربی

معرفی مکان های کمپینگ ایران

ایران دارای بسیاری از مکان‌های زیبای کمپینگ است که هر ساله گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کنند. در زیر به برخی از بهترین و معروف ترین مکان‌های کمپینگ ایران اشاره شده است:

شهرهای مازندران

 

این منطقه در شمال ایران واقع شده و دارای مناظر طبیعی زیبا، آبشارهای بلند، جنگل‌های بلند و دریاچه‌های آرام است. این منطقه برای کمپینگ، پیک‌نیک و تفریحات خانوادگی بسیار مناسب است.

Golestan town Mazandaran

زاگرس، کرمانشاه

 

کوهستان زاگرس در غرب ایران واقع شده و دارای مناظر طبیعی زیبا و رودخانه‌های جاری یکی از مکان های کمپینگ ایران است. در این منطقه می‌توانید از طبیعت و هوای خنک زمستانی لذت ببرید.

Zagros Mountains

دریاچه ارومیه، آذربایجان غربی

 

این دریاچه بزرگ در غرب ایران واقع شده و دارای مناظر طبیعی زیبا، سواحل آرام و فضاهای کمپینگ مناسب است. در این منطقه می‌توانید به طبیعت و جاذبه‌های گردشگری مانند آبشارها، جزایر و منطقه حفاظت شده شوره‌های ارومیه دسترسی داشته باشید.

Lake Urmia

کویر لوت، کرمان

 

کویر لوت در جنوب شرق ایران واقع شده و دارای مناظر طبیعی فوق‌العاده زیبا، رودخانه‌های جاری و فضاهای کمپینگ مناسب است. این منطقه برای کمپینگ، پیاده‌روی در کویر و تفریحات خانوادگی بسیار مناسب است.

Loot Desert

گلستان های جنوبی، فارس

این منطقه در جنوب ایران واقع شده و دارای مناظر طبیعی زیبا، رودخانه‌های جاری و فضاهای کمپینگ مناسب است. در این منطقه می‌توانید از طبیعت و جاذبه‌های گردشگری مانند تپه‌های شنی بیابان، کوه‌های بلند و نقاط تاریخی دیدن کنید.

The nature of Fars province

ساحل شمال، گیلان و مازندران

 

ساحل شمال ایران دارای مناظر طبیعی زیبا، سواحل آرام و فضاهای کمپینگ و پیک‌نیک مناسب است. در این منطقه می‌توانید از آب و هوای خنک تابستانی و جاذبه‌های گردشگری مانند دریاچه، شهرستان رشت، کاخ نیاوران، همکاران و منطقه توریستی رامسر لذت ببرید.

Caspian Sea coast

کوه سبلان، اردبیل

 

کوه سبلان ۳۵ کیلومتری غرب شهر اردبیل واقع شده و دارای مناظر طبیعی زیبا، رودخانه‌های جاری و فضاهای کمپینگ مناسب است. در این منطقه می‌توانید از آب و هوای خنک تابستانی و فضای سبزی لذت ببرید. کوه سبلان با ۴۸۱۱ متر بلندی از سطح دریا، سومین کوه بلند ایران است و بین شهر های اردبیل و مشگین شهر قرار دارد.

Sablan mountain

رودخانه زرینه‌رود، آذربایجان شرقی

 

این رودخانه در شمال شرقی ایران واقع شده و دارای مناظر طبیعی زیبا، سواحل آرام و فضاهای کمپینگ مناسب است. در این منطقه می‌توانید از طبیعت و جاذبه‌های گردشگری مانند آبشارها، جنگل‌ها و نقاط تاریخی دیدن کنید.

Zarinerood river

دهلران

 

دهلران در استان ایلام قرار دارد و یکی از معروف‌ترین مناطق کمپینگ ایران است. این منطقه دارای جنگل‌ها، دریاچه‌ها و رودخانه‌های زیبا است و تعدادی از بهترین ارتفاعات ایران را نیز در خود جای داده است.

Dehlran in Ilam province

کوه های البرز

 

کوه‌های البرز در شمال ایران واقع شده‌اند و دارای مناطق طبیعی بسیار زیبایی مانند دره هراز، کمال‌شاه، داماوند و … هستند. این مناطق با ارتفاعات بالا، مناظر زیبا، هوای خنک و آرامش بسیاری از برای کمپینگ مناسب هستند.

Alborz Mountains

جنگل های شمال

 

جنگل‌های شمال ایران واقع شده‌اند و دارای انواع گوناگونی از درختان و حیوانات است. این مناطق با هوای خنک، مناظر زیبا و فضای آرامش بخشی برای کمپینگ بسیار مناسب هستند.

Northern forests

کوه دماوند

 

کوه دماوند از بلندترین کوه‌های ایران است و در استان تهران قرار دارد. این منطقه با ارتفاعات بالا، هوای خنک و مناظر زیبایی که دارد، برای کمپینگ بسیار مناسب است.

Damavand mountain

دره‌های کرج

 

دره‌های کرج در استان البرز واقع شده‌اند و دارای مناظر زیبایی هستند. این مناطق با وجود اینکه در نزدیکی شهر هستند، با فضای آرامش بخش، هوای خنک و مناظر زیبا برای کمپینگ بسیار مناسب هستند.

Karaj

منطقه گرگان

 

گرگان در استان گلستان واقع شده‌است و دارای شناورهای زیبایی مانند دریاچه گرماب، مرداب بندر ترکمن و… است. این منطقه با هوای خنک، مناظر زیبا و فضای آرامش بخشی که دارد، برای کمپینگ بسیار مناسب است.

Gorgan province

شهرک صنعتی زرین دشت

شهرک صنعتی زرین‌دشت در استان آذربایجان شرقی واقع شده‌است و دارای مناطق طبیعی زیبایی مانند تپه‌های آتشفشانی و آبشارهای زیبا است. این منطقه برای کمپینگ بسیار مناسب است.

Zarindasht industrial town

منطقه قلعه رودخان

 

قلعه رودخان در استان گلستان واقع شده‌است و دارای مناظر زیبایی همچون جنگل‌ها، رودخانه‌ها و آبشارهای زیبا است. این منطقه با فضای آرامش بخشی که دارد، برای کمپینگ بسیار مناسب است.

Roodkhan Castle 3

منطقه دره نوران

دره نوران در شهرستان کرمانشاه واقع شده‌است و دارای مناظر زیبایی مانند آبشارهای زیبا، رودخانه‌ها و جنگل‌های خلاب است. این منطقه نیز یکی از بهترین و معروف ترین مکان‌های کمپینگ ایران است.

Nooran Valley area

کویر مرنجاب

 

گردش و کمپینگ در کویرهای مرکزی ایران به دلیل امکان کاوش در فضای وسیع این منطقه و تماشای ستاره‌ها در شب بسیار محبوب است. کویر مرنجاب به دلیل تپه‌های شنی بلند خود شهرت دارد و از معروف‌ترین مقاصد برای افرادی است که به کمپینگ در کویر علاقه دارند.

Maranjab desert

پارک ملی لار

 

در مجاورت رشته کوه‌های البرز؛ پارک ملی لار وجود دارد. این منطقه به دلیل مناظر دیدنی و کوه‌های سر به فلک کشیده خود معروف است. جنگل‌های سرسبز و مناظر خیره کننده‌ی پارک در هنگام طلوع و غروب خورشید قطعا ارزش یکبار بازدید را دارد.

Lar National Park

شهرستان شفت در گیلان

 

شهرستان شفت در نزدیکی رشت به دلیل طبیعت زیبای خود از جمله آبشارها و جنگل‌ها مشهور است. این شهرستان یکی از محبوب‌ترین مکان‌ها برای کمپینگ و لذت بردن از زیبایی‌های طبیعت در گیلان است.

Shaft city in Gilan

گرمسار سمنان

 

گرمسار در منطقه مرکزی به دلیل مرتفع بودن و آب و هوای خنک خود می‌تواند گزینه مناسبی برای کمپینگ باشد. به علاوه این شهر یکی از مقاصد معروف کوهنوردان است. مناظر خیره کننده رشته کوه‌های البرز می‌تواند خاطره‌انگیز و تکرار نشدنی باشد.

Garmsar salt mine

کنگ خراسان رضوی

 

کنگ یک شهرستان کوچک در شرق ایران و در نزدیکی مرز افغانستان است. مناظر خیره کننده اطراف این شهر از جمله تپه‌ها و دره‌های صخره‌ای شهرت بالایی دارد. این منطقه می‌تواند برای یک تجربه طبیعت گردی متفاوت و جالب گزینه مناسبی باشد.

Kong Khorasan Razavi

روستای یوزباشی چای در قزوین

قزوین یکی از شهرهای تاریخی کشور ما است که در منطقه مرکزی واقع شده و با باغ‌های سنتی خود مشهور است. روستای یوزباشی چای به دلیل چشمه‌های آب گرم طبیعی و طبیعت زیبای خود یکی از مکان‌های مناسب برای طبیعت گردی و کمپینگ در قزوین است.

Yuzbashi Chai village in Qazvin

دریاچه گهر در لرستان

 

طبیعت زیبای دریاچه گهر می‌تواند برای علاقمندان به کمپینگ جذاب باشد. طبیعت اطراف این دریاچه با درختان زیبا و گونه‌های مختلف جانوری از مکان‌های مناسب برای کاوش در فضای باز خواهد بود.

Gohar Lake in Lorestan

درک چابهار

 

درک چابهار در سواحل مکران قرار دارد و یکی از بهترین مکان‌ها برای طبیعت گردی و کمپینگ است. کویر، دریا و نخلستان‌های این منطقه می‌تواند تجربه یک کمپینگ متفاوت و خاص برای شما ایجاد کند که به سادگی از یاد نخواهید برد.

Chabahar

دامغان در سمنان

 

دامغان در شمال شرقی ایران به دلیل وجود مکان‌های باستانی که قدمت آن‌ها به دوره اشکانی و ساسانی بر می‌گردد شهرت دارد. این منطقه برای گردش و لذت بردن در طبیعت نیز فرصت‌های خوبی در اختیار شما قرار خواهد داد.

Damghan

ماسال گیلان

 

ماسال در نزدیکی دریاچه خزر در استان گیلان قرار دارد که طبیعت چشم نوازی را فراهم می‌کند. این منطقه یکی از مناطق آرام با زیبایی طبیعی خیره کننده است و مقصدی محبوب برای کوهنوردی و کمپینگ محسوب می‌شود.

Masal

ابهر در آذربایجان غربی

 

ابهر در شمال غربی ایران به دلیل ویرانه‌های باستانی خود که قدمت آن‌ها به دوره هخامنشی‌ها و مادها برمی گردد شهرت یافته است. همچنین این منطقه کوه‌ها و چشمه‌های زیبا و دیدنی دارد که قطعا ارزش یکبار بازدید را دارند.

Abhar village

چه مکان های برای کمپینگ مناسب است؟

مکان‌های مناسب برای کمپینگ، بستگی به سلیقه شما دارد، اما در کل، مکان‌هایی با مناظر طبیعی زیبا، هوای خوب و فضای آرام و دور از شلوغی شهر، برای کمپینگ مناسب هستند. در زیر نمونه‌هایی از مکان‌هایی که برای کمپینگ مناسب هستند آورده شده است:

What places are suitable for camping 2

بیشتر بخوانید: کمپینگ چیست و چه انواعی دارد

 • کوهستان‌ها: کوهستان‌ها برای کمپینگ بسیار مناسب هستند. هوای خنک، آب و هوای طبیعی، مناظر زیبا و فضای آرام از جمله ویژگی‌های این مناطق هستند. برخی از معروف‌ترین کوهستان‌های ایران عبارتند از: البرز، زاگرس، دماوند، سبلان، تنگه داراب، شاه کوه و …
 • دریاچه‌ها: دریاچه‌ها برای کمپینگ یکی از بهترین مکان‌ها هستند. هوای خنک، فضای آرام و آب شفاف از ویژگی‌هایی هستند که این مناطق را برای کمپینگ مناسب می‌کنند. برخی از دریاچه‌های معروف ایران عبارتند از: دریاچه ارومیه، دریاچه ون، دریاچه نمک، دریاچه کارون و …
 • جنگل‌ها: جنگل‌ها برای کمپینگ بسیار مناسب هستند. هوای خنک، فضای سبز و آرامش از ویژگی‌هایی هستند که این مناطق را برای کمپینگ مناسب می‌کنند. برخی از جنگل‌های معروف ایران عبارتند از: جنگل‌های شمال، جنگل‌های هیرکانی، جنگل‌های قائم‌شهر، جنگل‌های کرمانشاه و …

What places are suitable for camping

 • بیابان‌ها: بیابان‌ها برای کمپینگ بسیار مناسب هستند. هوای خشک، فضای آرام و آفتاب زیاد از ویژگی‌هایی هستند که این مناطق را برای کمپینگ مناسب می‌کنند. برخی از بیابان‌های معروف ایران عبارتند از: کویر لوت، کویر مرنجاب، کویر کاشان و …
 • سواحل: سواحل برای کمپینگ بسیار مناسب هستند. هوای خنک، فضای آرام و آب شفاف از ویژگی‌هایی هستند که این مناطق را برای کمپینگ مناسب می‌کنند. برخی از سواحل معروف ایران عبارتند از: سواحل شمال، سواحل جنوب، سواحلشرقی و غربی ایران، سواحل خلیج فارس و دریای عمان و …

به این محتوا امتیاز بده

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *