مطالب آموزشی کمپینگ

ساخت کیت بقای کوهنوردی با وسایل ارزان

ساخت کیت بقای کوهنوردی با وسایل ارزان | کوه مان| koohman
()

منظور از کیت بقا همان جعبه نجات است که شامل یکسری ابزارها و وسایل ضروری استو به همراه داشتن کیت بقای کوهنوردی یکی از ضروریات است و همه افرادی که برای گردش به کوهنوردی یا طبیعت گردی می روند باید به همراه داشته باشند. ابزارهای متنوعی در این جعبه می تواند قرار بگیرد. برخی از این وسایل متناسب با منطقه ای که به آن سفر می کنید هستند. بعضی دیگر از وسایل نیز متناسب با نیازهای شخصی شما انتخاب می شوند. در این جعبه برخی از لوازم و وسایل نیز وجود دارد که برای مواقع ضروری نیاز هستند. در بیشتر فروشگاه های لوازم کمپینگ کیت های بقا به صورت آماده به فروش می رسند.

با این وجود چون وسایل مورد نیاز برای ساخت کیت ها به راحتی در هر خانه پیدا می شود قصد داریم به شما کمک کنیم یک کیت مناسب بسازید. برای ساخت کیت بقای کوهنوردی می توانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

ساخت کیت بقای کوهنوردی با وسایل ارزان | کوه مان| koohman

مشخصات کیت بقای کوهنوردی

مهم ترین ویژگی که یک کیت بقا باید داشته باشد کوچک و سبک بودن است. از آنجایی که بیشتر افراد مسافت زیادی را در طبیعت با پای پیاده طی می کنند بسیار حائز اهمیت است که کیت بقا کوچک و جمع و جور باشد تا فضای زیادی را از کوله پشتی افراد اشغال نکند. به همراه داشتن این کیت بسیار ضروری است و می تواند در مواقع اضطراری کمک بزرگی به افراد کند. در بسیاری از فروشگاه ها این وسیله به صورت آماده به فروش می رسند. با این وجود می توان به کمک ابزارها و لوازم موجود در خانه نیز یک کیت بقای مناسب درست کرد.

نکته ای که برای ساخت کیت بقای کوهنوردی باید به آن توجه کنید این است که در این کیت تنها لوازمی که بسیار ضروری و مهم هستند قرار می گیرد. از این رو شما باید از قرار دادن لوازم غیر ضروی در آن خود داری کنید. به طور کلی تجهیزات کیت بقا در ۵ دسته آب، غذا، دارو، ابزار علامت دهی و سایر وسایل ضروری قرار می گیرند.

لوازم کیت نجات به ابزارهای گفته می شود که هیچ جایگزینی برای آنها در بین سایر وسایل کوهنوردی وجود ندارد. برای دوام آوردن در طبیعت به این لوازم نیاز است. کیف یا جعبه ای که برای قرار دادن لوازم کیت انتخاب می کنید باید از مقاومت بالایی در برابر آب برخوردار باشد. این کیت باید به راحتی قابلیت حمل باشد و در مواقع ضروری به لباس شما نیز وصل شود. وزن کیت های نجات حدودا 700 گرم است و نباید از این وزن بیشتر باشند در غیر اینصورت حمل آنها سخت خواهد بود. وسایلی که دارای حجم بزرگتری هستند را باید به صورت مستقیم داخل کوله پشتی کوهنوردی قرار دهید.

در کیت بقای کوهنوردی چه لوازمی قرار می گیرد؟

همانطور که به آن اشاره کردیم در این کیت پنج دسته از لوازم قرار می گیرند. هر کدام از این دسته ها شامل یکسری لوازم ضروری هستند. شما برای ساخت یک کیت مناسب نیاز دارید که حتما از لوازم ضروری استفاده کنید. از قلم انداختن هر کدام از لوازم ضروری می تواند باعث ایجاد مشکلاتی برای شما شود. به همین دلیل باید با دقت زیادی لوازم داخل کیت بقای کوهنوردی را انتخاب کنید. به طوری کلی لوازم این کیت به پنج دسته زیر تقسیم می شود.

وسایل مورد نیاز برای تصفیه آب

قمقمه یا فلاکس آب شما هر چقدرهم که بزرگ باشد بالاخره آب آن تمام خواهد شد. شما برای دوام آوردن نیاز به استفاده از آب های جاری از چشمه ها، رودخانه ها و آبشارها دارید. به همین دلیل برای تصفیه این آب ها نیاز به استفاده از قرص تصفیه آب یا ید دارید. در غیر اینصورت ممکن است با آشامیدن آب های جاری در طبیعت دچار برخی از بیماری ها شوید. پس حتما برای مواقع ضروری چندین قرص تصفیه آب به همراه داشته باشید تا در مواقع ضروری از آن استفاده کنید.

لوازم تهیه غذا

برای رفتن به کوهنوردی شما نمی توانید مواد غذایی زیادی به همراه خود داشته باشید. به همین دلیل نیز نیاز دارید که از مواد غذایی موجود در طبیعت استفاده کنید. شما برای تهیه غذا به ابزارهای زیر نیاز خواهید داشت.

 • دو عدد تیغ
 • ۲ قلاب ماهیگیری با سایز بزرگ و متوسط
 • طناب ضخیم
 • نخ ماهیگیری به همراه یک وزنه

برای ماهیگیری شما نیاز به قلاب خوهید داشت همچنین برای شکار پرندگان کوچک می توانید از طناب استفاده کنید. برای پاک کردن ماهی نیز می توانید از تیغه ها استفاده کنید.

لوازم تهیه آتش

از جمله ابزارهای ضروری دیگری که باید در کیت بقای کوهنوردی وجود داشته باشد می توانیم به ابزارهای مورد نیاز برای روشن کردن آتش اشاره کنیم. در هر شرایطی شما برای گرم کردن خود یا پختن غذا به آتش نیاز خواهید داشت. از این رو به همراه داشتن لوازم روشن کننده آتش مانند کبریت، فندک، مایع آتش زا، کپسول کوچک، سنگ چخماق و.. بسیار مهم است.

لوازم کمک های اولیه

گاهی ممکن است که در کوهنوردی دچار آسیب شوید در این مواقع به همراه داشتن لوازم کمک های اولیه برای کمک به خود یا دیگران ضروری است. در صورتی که دچار سانحه شدید به همراه داشتن لوازم اولیه پاسمان برای جلوگیری از خون ریزی از اهمیت زیادی برخودار است. از جمله لوازم کمک های اولیه ضروری می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

 • چسب زخم
 • رول کوچکی از باند و چسب
 • سنجاق قفلی
 • تیغ جراحی و نخ بخیه
 • چند عدد قرص مسکن و ضد اسهال
 • داروهای مخصوص در صورت داشتن بیماری های خاص
 • پتوی نجات

لوازم علامت دهی

از دیگر لوازم مورد نیاز برای ساخت کیت بقای کوهنوردی لوازم علامت دهی است. گاهی ممکن است در طبیعت گم شوید یا نیاز به دریافت کمک داشته باشید. در این مواقع برای علامت دادن به سایر افراد شما نیاز به استفاده از لوازم علامت دهی خواهید داشت. از جمله این لوازم می توانیم به مواردی مانند سوت، ذره بین کوچک، شمع، موشک مخصوص آتش بازی، قطب نما، فویل آلومینیومی تا شده و.. اشاره کنیم.

ساخت کیت بقای کوهنوردی با وسایل ارزان | کوه مان| koohman

خلاصه

به طور کلی می توان گفت برای ساخت کیت بقای کوهنوردی به یکسری ابزارها نیاز است که جایگزینی برای انها در لوازم کوهنوردی پیدا نمی شود. همراه داشتن این کیت می تواند در مواقع ضروری کمک بزرگی به شما کند. به همین دلیل اگر قصد رفتن به کوهنوردی را دارید حتما یک کیت شامل لوازم ضروری را به همراه داشته باشید. برای خرید بهترین لوازم کوهنوردی می توانید به سایت کوه مان مراجعه کنید.

به این محتوا امتیاز بده

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *