مطالب آموزشی کمپینگ

سفر هیچهایک چیست؟ سفر مفتی با کوله پشتی برای کیا مناسبه؟

What is hitchhiking and what are its tricks
()

هیچهایک یعنی شما وسایل ضروری سفر را بردارید و شروع به مسافرت کنید. در این نوع سفر شما هیچ نوع وسیله نقلیه‌ای نخواهید داشت و با کمک افرادی که به طور گذری شما را سوار می کنند، به شهرها یا مناطق دیگر سفر میکنید.

این سفر ممکن است در نگاه اول جذاب به نظر برسد، اما قطعاً چالش ها و خطراتی را نیز در حین مسافرت برای شما پیش میآورد. در ادامه بیشتر به نکاتی که باید توجه داشته باشید خواهیم پرداخت.

What is Hitchhiking

هیچهایک چیست و چه نکات و ترفندهایی دارد؟

کوله رو بردار و بزن به دل جاده!

تا به حال اسم هیچهایک را شنیده‌اید؟ تعجبی ندارد اگر این اسم را نشنیده باشید. این اسم یک وسیله، یا شهر، یا حتی یک هنرپیشه نیست، بلکه اسم نوعی از سفر است. در آن افراد با یک کوله پشتی و به هزینه دیگران مسافرت می کنند.

رایگان‌سواری یا اتوستاپ (به فرانسوی: Auto-stop) یا هیچ‌هایکینگ (به انگلیسی: Hitchhiking) که علامت آن با انگشت شست است و در این روش فرد هیچ‌هایکر از یک خودرو‌ یا هر وسیله نقلیه ای که در حال گذر است درخواست سواری مجانی میکند تا بتواند بدون پرداخت هزینه به سفر خود ادامه دهد.

هیچهایک ممکن است ساده به نظر برسد ولی قطعا اگر کنار جاده بایستید و انگشت شست خود را بالا ببرید تا کسی شما را سوار کنند، غریبه‌ها فورا برای شما ترمز نخواهند کرد.

این روش سفر کردن برای نسل ها وجود داشته است ولی در دهه ۱۹۷۰ محبوبیت بیشتری پیدا کرد زیرا در برنامه‌های تلویزیونی و فیلم ها، هیچهایک به عنوان یک روش سفر ارزان نشان داده شده است.

بیشتر بخوانید: در کشور ما مناطق بسیار زیبایی وجود دارد که هر سال توجه گردشگران زیادی را به خود جلب می کند. جاذبه های طبیعی ایران در سراسر نقاط کشور مکان های بسیار مناسب برای افرادی هستند که عاشق طبیعت گردی و کمپینگ هستند. در بلاگ “معرفی بهترین مناطق کمپینگ ایران” لیستی از لوکیشن های عالی مراه با عکس و ویدئو، برای سفرهای متفاوت آماده کرده ایم.

Hitchhike tips

لازم به ذکر است گزارش‌های متعددی در مورد حمله و سرقت افراد در هنگام سوار شدن به خودرو‌های غریبه وجود دارد. بنابراین قبل از تصمیم گیری نهایی حتما خطرات احتمالی را در نظر بگیرید.

چرا افراد هیچهایک میکنند؟

از لحاظ اقتصادی این نوع سفر بسیار مقرون به صرفه محسوب میشود. برای خیلی از افراد که توان پرداخت هزینه های سنگین را ندارند، جذاب است. اما باید توجه داشته باشید، خیلی از کسانی که هیچهایک میکنند، مشکل مالی ندارند و صرفاً جهت ماجراجویی و هیجان هایی که بین سفر برایشان پیش خواهد آمد، این کار را انجام میدهند.

مشاهده مشخصات و خرید فلاسک کوهنوردی

کمک به طبیعت

خیلی از افراد عقیده دارند که اگر دوستدار طبیعت باشید، نباید به آن آسیب بزنید. در نتیجه وسیله نقلیه کمتر و در واقع کمتر سوزاندن سوخت های فسیلی نیز به نفع طبیعت است. با این حرکت در حال کمک به طبیعت هستند.

بیشتر بخوانید: طبیعت گردی یکی از تفریحات سالم و بسیار لذت بخش است که افراد زیادی به آن علاقه دارند. رفتن به طبیعت بکر و دیدن زیبایی های طبیعت می تواند انسان را برای مدت کوتاهی از هیاهوی زندگی شهری جدا کند. برای آشنایی بیشتر با طبیعت گردی میتوانید بلاگ “طبیعت گردی چیست؟” را مطالعه کنید.

آشنایی با آداب و رسوم مختلف

زمانی که شما با راننده های مختلف در مسیرهای مختلفی هم صحبت میشوید، ممکن است خیلی از مکان های گردشگری و یا حتی آداب و رسوم مختلفی که آن منطقه دارد را درک کنید.

Why do people Hitchhiking

اصول اولیه هیچهایک

برای اینکه لب خیابان بایستید و منتظر خودرو باشید تا شما را سوار کند، باید اقداماتی انجام دهید. باید یک ژست یا حالت خاص از ایستادن داشته باشید، که ممکن است در هر شهر و یا کشوری متفاوت باشد و با توجه به فرهنگ و رسوم آن منطقه انجام شود.

برای مثال در آمریکای شمالی هیچهایک را با انگشت شست خود نشان میدهند و با این کار به رانندگان میفهمانند قصد پرداخت هزینه را ندارند. البته تا آن جایی که اطلاعات وجود دارد، در اکثر مناطق دنیا انگشت اشاره در کنار خیابان به عنوان هیچهایک شناخته شده است.

خرید ظروف سفری از سایت کوه مان

کجا وایسم

نقطه هایی که برای پیدا کردن یک ماشین مناسب است مناطق شلوغ و عمومی تر است مثل عوارضی ها پلیس راه ها ایستگاه های هلال احمر تقاطع های یاسر خروجی های جاده ها ایستگاه های اتوبوس و کامیون

بیشتر بخوانید: انتخاب فصل مناسب برای کمپینگ کاملا به ترجیحات شخصی شما بستگی دارد. کمپینگ در هر فصل از سال دارای مزایا و معایب منحصر به فردی است. بهترین فصل برای کمپینگ به این بستگی دارد که شما از یک تجربه کمپینگ به دنبال چه چیزی هستید. تنها چیزی که متفاوت است چشم اندازهای طبیعی است که در فصل های مختلف سال تغییر میکنند. در بلاگ “بهترین تایم کمپینگ چه فصلی از ساله؟” مزایا و معایب سفر در هر فصل را بررسی کرده ایم تا بتوانید بهترین تایم را برای مسافرت های خود انتخاب کنید.

صبور باش

Hitchhike safety tips

اگر میخواهید هیچهایک را شروع کنید، باید صبور باشید. اینکه چقدر طول میکشد تا کسی شما را سوار کند و به مقصدتان برساند بستگی به شانس شما دارد. ممکن است در عرض چند دقیقه این اتفاق بیافتد و یا در مواقعی چندین ساعت لب جاده معطل شوید.

روابط عمومی لازم داری

اگر میخواهید هیچهایک را شروع کنید، باید روابط عمومی خوبی داشته باشید و بتوانید به راحتی با افراد ارتباط برقرار کنید. ممکن است شما با هر افرادی برخورد کنید که خیلی از لحاظ اخلاقی و شخصیتی با شما تناسب ندارند، اما مجبورید مدتی را با آن ها کنار بیایید.

اهل شلوغی هستی؟

در هیچهایک باید سبک سفر کنید، از برداشتن تجهیزات اضافی و مواردی که در سفر خیلی کم کاربرد دارند، پرهیز کنید.

بیشتر بخوانید: در بلاگ “کمپینگ چیست و چه انواعی دارد؟” به تاریخچه ی کمپ کردن در دنیا، انواع کمپ و توضیح آن و صفر تا صد برگزاری یک کمپینگ حرفه ای در دل طبیعت پرداختیم، همچنین توضیح دادیم چه ابزاری باید همراه داشته باشیم و چه کارهایی باعث لذت بیشتر برای ما خواهد شد.

اعتماد به نفس داشته باش

Hitchhiker tricks

اگر اهل حل مسئله، رفع و رجوع چالش ها نیستید و ممکن است با کوچکترین مسئله ای اعتماد به نفس خود را از دست دهید، یا از کنترل خارج شوید، هیچهایک برای شما مناسب نیست.

توان جسمی مناسب

اگر توان جسمی مناسب و قوای بدنی کافی برای پیاده روی های طولانی ندارید، هیچهایک برای شما مناسب نیست. اگر اقدام به هیچهایک کردید از همان اول خود را برای پیاده روی های طولانی و مسیرهای پر فراز و نشیب آماده کنید. ممکن است در ساعات طولانی هیچ راننده ای تصمیم به سوار کردن شما نگیرد و مجبور شوید مسیر را کاملاً پیاده طی کنید.

همسفر داشته باشید

اگر تجربه اولتان است، پیشنهاد میکنیم حتما یک همسفر برای خود در نظر بگیرید. کسی که قبلاً این کار را انجام داده باشد و بتواند شما را در طی مسیر راهنمایی کند. البته که داشتن همسفر، امنیت بیشتری را نیز برای شما ایجاد می‌کند.

Have a companion in any Hitchhiking

بیشتر بخوانید: کوهنوردی و طبیعت گردی جزء تفریحات سالم و لذت بخش است و افراد می توانند در کنار لذت بردن از طبیعت اوقات خوشی را با دوستان خود سپری کنند. برای داشتن یک سفر خوب و لذت بخش به همراه داشتن لوازم و تجهیزات کوهنوردی لازم و ضروری است. دربلاگ “چک لیست لوازم کمپینگ” تمامی تجهیزاتی که برای هر سفر به آنها نیاز دارید را آماده کرده ایم.

نکات ایمنی هیچهایک

 • در طول سفر سعی کنید ذهنیت مثبتی نسبت به افراد داشته باشید. اما اگر در نگاه اول به ماشینی یا فردی شک کردید، به درون خود اعتماد کرده و همسفر آن فرد نشوید.
 • زمانی که قصد سوار شدن به خودرو را دارید، پلاک خودرو و مشخصات کلی آن را در ذهن خود داشته باشید و برای اطمینان بیشتر، مسیری که در آن هستید و مشخصات خودرو را برای دوستان نزدیک یا اعضای خانواده تان ارسال کنید. سوار ماشین های شوید که خانواده در آنها وجود دارد.
 •  حتماً همراه خود یک نقشه مناسب و با جزئیات داشته باشید. این نقشه به شما کمک خواهد کرد تا در حین سفر بدانید دقیقا کجا هستید و چه مسیری را باید طی کنید.

Have a proper plan for every hitchhiking trip

 • در کوله خود آب و غذا به صورت کنسروی و مقداری مناسب داشته باشید. ممکن است حتی برای یک تا دو روز کسی حاضر به سوار کردن شما نشود و مجبور به ماندن در جاده شوید. میتوانید از غذاهای خشک استفاده کنید. غذا خشک انجمادی آف کوک یکی از غذاهای آماده بسته بندی شده است که با روش انجماد خشک شده است. در این روش، غذا با حذف رطوبت و انجماد در دمای پایین حفظ می‌شود، به طوری که تمامی ویتامین‌ها، مواد مغذی و طعم طبیعی غذا حفظ شده و مدت زمان نگهداری آن نیز به شدت افزایش می‌یابد.
 • در برخی مناطق و کشورها، هیچهایک به طور کلی ممنوع است. بهتر است اطلاعاتی از منطقه‌ای که در حال سفر به آن هستید، بدانید.
 • اگر گوشی هوشمند دارید، سعی کنید روی آن یک نقشه مناسب که به طور آفلاین هم کار کند داشته باشید. نقشه می‌تواند کمک های زیادی به شما بکند. البته که اگر جی پی اس همراه خود ببرید و طرز کار آن را نیز بلد باشید، بهتر هم خواهد شد.

چطور هیچهایکر شویم؟

تصمیم گیری درباره هیچهایک به شرایط و وضعیت شخص بستگی دارد. شما باید خطرات و مزایای این روش سفر کردن را بررسی کنید و تصمیم بگیرید که برای شما مناسب است یا خیر. اگر قصد دارید این شیوه را امتحان کنید بهتر است ابتدا تحقیقات کافی انجام دهید و اقدامات احتیاطی را رعایت کنید.

مانند هر روش سفر کردن دیگری، هیچهایک نیز خطرات ذاتی خود را دارد، بنابراین اگر قصد دارید به این روش سفر کنید، عاقلانه تصمیم گیری کنید و از اطراف خود آگاه باشید. بهتر است به غریزه خود اعتماد کنید و در صورتی که به چیزی شک داشتید، روش حمل و نقل جایگزینی پیدا کنید.

همیشه به خاطر داشته باشید که هیچهایک می‌تواند خطرناک و دشوار باشد. بنابراین هر لحظه احساس ناامنی کردید در ترک وسیله نقلیه تردید نکنید. به عبارت دیگر با این که هیچهایک یک راه سرگرم کننده و مقرون به صرفه برای ماجراجویی و سفر است، خطرات احتمالی را در نظر بگیرید و آگاه باشید.

How to become a hitchhiker

 • ایمنی: هیچهایک راهی پرخطر برای سفر است زیرا به افراد غریبه متکی خواهید بود. بنابراین همیشه تلفن همراه با خود داشته باشید و برنامه سفر خود را به خانواده و دوستان خود اطلاع دهید.
 • رفاه: هیچهایک راهی راحت برای سفر بدون ماشین است ولی شرایط غیر قابل پیش بینی خواهد بود و ممکن است مدت زیادی منتظر بمانید یا کسی را برای کمک پیدا نکنید.
 • هزینه: هیچهایک یک راه مقرون به صرفه برای سفر کردن است زیرا هزینه حمل و نقل کاهش می‌یابد با این حال شما کنترلی روی مکان‌های توقف یا زمان سفر نخواهید داشت.
 • تجربه: این روش سفر کردن می‌تواند جالب و متفاوت باشد با این حال ممکن است با موقعیت‌های ناراحت کننده مختلفی روبرو شوید یا زمان زیادی منتظر بمانید.

بیشتر بخوانید: هایکینگ، ترکینگ، بک پکینگ و کوهنوردی همگی از فعالیت‌های فضای باز محسوب میشوند که به مهارت و تجهیزات نیاز دارند. در همه این فعالیت‌ها شما به نوعی در حال پیاده روی یا سفر روی زمین‌های مختلف هستید. با این حال در زمان، مسافت و نوع تجهیزات تفاوت‌هایی وجود دارد. در بلاگ “هایکینگ، ترکینگ و کوهنوردی چه فرقی دارند؟” به بررسی کامل این سفر ها پرداخته ایم.

فوت و فن‌های سفر هیچهایک

در واقع هیچ ترفند تضمینی برای هیچهایک وجود ندارد و اثربخشی ترفند‌ها و شیوه‌های هیچهایک با توجه به موقعیت شما ممکن است متفاوت باشد. با این حال برخی از نکات کاربردی که می‌تواند شانس شما برای سوار شدن را افزایش دهد، در ادامه ذکر شده است:

 • بهتر است ظاهر خود را تمیز و سالم نگه دارید، این کار می‌تواند باعث شود رانندگان بیشتری به سوار کردن شما تمایل داشته باشند.
 • کوله پشتی با تمام وسایل ضروری در کنار خود داشته باشید تا به رانندگان نشان دهید که آماده سفر هستید و تنها به دنبال سواری رایگان نیستید.
 • اغلب اگر در گروه‌های دو یا سه نفره سفر کنید رانندگان احساس راحتی بیشتری برای سوار کردن شما خواهند داشت.
 • سعی کنید با صحبت کردن رابطه صمیمانه و مودبانه‌ای ایجاد کنید تا تمایل راننده برای همراهی با شما بیشتر شود.
 • صبور باشید و رانندگان را تحت فشار قرار ندهید چون این کار به طور بالقوه آن‌ها را از شما دور می‌کند.

The tricks of hitchhiking

 • بهتر است در مکان‌هایی مانند ایستگاه استراحت یا اتوبوس و پمپ بنزین بایستید تا رانندگان بهتر شما را ببینند.
 • می‌توانید یک تابلوی دست ساز آماده کنید که مقصد شما را نشان می‌دهد.
 • به راحتی ناامید نشوید و سعی کنید چندین بار تلاش کنید.
 • در صورتی که بتوانید در ازای سواری رایگان، چیزی ارائه کنید رانندگان تمایل بیشتری به سوار کردن شما خواهند داشت. به طور مثال می‌توانید هزینه بنزین را حساب کنید یا در کار‌ها کمک کنید.
 • بیشتر به دنبال رانندگانی باشید که تنهایی سفر می‌کنند.
 • ساعات اوج ترافیک که وسایل نقلیه بیشتری در جاده است، بهترین زمان برای شما خواهد بود.
 • بهتر از مردم فاصله بگیرید تا رانندگان در حال عبور راحت‌تر شما را ببینند.
 • لبخند بزنید و برای رانندگان دست تکان دهید تا نشان دهید دوستانه و بی‌خطر هستید.

به این محتوا امتیاز بده

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *