مطالب آموزشی کمپینگ

17 فایده طبیعت گردی برای سلامت جسم و روح انسان

The advantage of walking in nature for health and well being
()

برخی از فواید طبیعت گردی

طبیعت گردی مسلما یکی از بهترین تفریحات است که می تواند علاوه بر پر کردن اوقات فراغت ما باعث سلامت روحی و روانی ما نیز شود. رفتن به دل طبیعت باعث میشود که برای مدتی هر چند کوتاه از دغدغه های زندگی شهری و آلودگی های هوایی و صوتی داخل شهر نجات پیدا کنیم.

 1. احساس مثبت
 2. بهبود کارایی قلب
 3. تناسب اندام
 4. بهبود بیماری های تنفسی
 5. افزایش اعتماد بنفس
 6. دوری از تکنولوژی و فضای مجازی
 7. استفاده از نور آفتاب و تقویت ویتامین D
 8. افزایش خلاقیت
 9. بهبود کیفیت خواب
 10. کاهش افسردگی
 11. کاهش استرس و اضطراب
 12. کاهش التهابات بدن
 13. بهبود عملکرد حافظه کوتاه مدت
 14. تنفس با هوای تازه و اکسیژن خالص
 15. تقویت سیستم ایمنی
 16. بینایی سالم‌تر
 17. درک عمیق از احساسات درونی

انرژی ناب طبیعت باعث می شود که ما از لحاظ روحی و روانی هوای عوض کنیم و حس و حال ما تغییر کند. طبیعت ناب می توانند انرژی های منفی وجود ما را با انرژی های مثبت جایگزین کند و توان ما برای رویا رویی با مسائل زندگی را افزایش دهد.

Camping in nature

بسیاری از مردم به طبیعت گردی به عنوان یک تفریح نگاه می کنند و ممکن است در طول سال تنها در روزهای تعطیل رفتن به طبیعت را انتخاب کنند. درحالی که مزیت طبیعت گردی بیش از پر کردن اوقات فراغت برای ما است.

مسلما اگر با این فواید آشنا شوید همیشه و در همه حال راهی برای رفتن به طبیعت پیدا خواهید کرد. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با مزیت ها و فواید طبیعت گردی بیشتر آشنا کنیم. پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

احساس مثبت با طبیعت گردی

یکی از مزایای طبیعت گردی، بهبود رفاه روانی است. مطالعات نشان داده است، افرادی که به گردش در طبیعت می‌پردازند احساسات مثبت بیشتری تجربه می‌کنند که می‌تواند منجر به بهبود کلی بهزیستی ذهن شود. به علاوه طبیعت گردی از طریق ایجاد ارتباط و معنا می‌تواند تاثیر مثبتی بر سلامت روان داشته باشد.

Positive feeling with nature tourism

از سوی دیگر طبیعت گردی با کاهش احساس تنهایی می‌تواند به بهبود سلامت روحی کمک کند. شما با گردش و وقت گذراندن در طبیعت می‌توانید احساس ارتباط بیشتری با اطراف خود داشته باشند.

گذراندن زمان در طبیعت حتی می‌تواند خلق و خوی شما را نیز بهبود دهد و شما را سرحال‌تر کند. در واقع دوری از شلوغی می‌تواند احساس آرامش برای شما فراهم کند و انرژی‌های منفی شما را کاهش دهد.

فواید طبیعت گردی برای سلامت جسمانی

مزیت طبیعت گردی بیشتر از آنچه هست که ما به آن فکر می کنیم. با این وجود اولین فواید آن بر روی جسم ما ظاهر خواهد شد. بسیاری از افرادی که از بیماری های مانند بیماری قلبی، تنفسی، بیماری های مفصلی، اضافه وزن و… رنج می بردند از رفتن به دل طبیعت پرهیز می کنند. چون به اشتباه فکر می کنند ماندن در خانه و حرکت نکردن برای آنها سالم تر است.

The benefits of nature travel for human health

در حالی که به هیچ وجه این چنین رفتن به طبیعت و قرار گرفتن در معرض انرژی ناب ان می تواند بسیاری از بیماری های جسمی و روحی را بر طرف کنید. فواید طبیعت گردی روی سلامتی بدن آنقدر زیاد است که ممکن است باورتان نشود. با این وجود چندتا از بهترین مزیت های طبیعت گردی بر روی سلامتی جسمانی را بیان خواهیم کرد.

درباره کمپینگ بیشتر بخوانید: بهترین فصل برای کمپینگ

طبیعت گردی برای قلب مفید است

همانطور که می دانید قلب یکی از مهم ترین اعضای بدن است و وجود کوچکترین مشکل در کارکرد آن می تواند سلامت کل بدن را به خطر بیاندازد. امروزه متاسفانه بیماری های مربوط به قلب و عروق بسیار زیاد شده است. به خصوص در بین افراد میان سال بیماری های قلبی بسیار رایج است. ورزش کردن و حرکت کردن می تواند بهترین درمان برای بیماری های قلبی باشد.

با رفتن به دل طبیعت شما علاوه بر اینکه می توانید اکسیژن و هوای تازه را وارد شش های خود کنید بلکه با حرکت کردن باعث تقویت عضله قلبتان می شوید. پیاده روی کردن در طبیعت یکی از کارهای لذت بخش است که شما از انجام آن خسته نخواهید شد. شما با دیدن مناظر و زیبایی های طبیعتمتوجه مسافتی که طی می کنید نیستید و همین می تواند تاثیرات مثبتی روی سلامتی بدن شما داشته باشد.

Traveling in nature is good for the heart

در صورتی که رفتن به طبیعت را برای خود تبدیل به یک عادت کنید بعد از مدتی متوجه تغییرات اساسی در سلامتی و تناسب اندام خود خواهید شد. حرکت کردن باعث بالا رفتن ضربان قلب می شود و هر چقدر بیشتر حرکت کنید قلب شما قدرت بیشتری برای پمپاژ خون خواهد داشت.

طبیعت گردی باعث تناسب اندام می شود

اضافه وزن یکی دیگر از مشکلات رایج انسان های امروزی است که به دلیل سبک زندگی که دارند دچار آن می شوند. بیش از نیمی از جمعیت جهان از اضافه وزن و چاقی رنج می برند. بالا رفتن وزن افراد دلایل متنوعی دارد ولی یکی از شایع ترین دلایل آن کم تحرکی است. کم تحرکی و تنبلی یکی از عوامل اصلی است که می تواند باعث اضافه وزن در افراد شود.

Traveling in nature makes you fit

تناسب اندام جزو مزیت طبیعت گردی محسوب می شود. شما با رفتن به طبیعت و پیاده روی کردن می توانید به راحتی اضافه وزن خود را از بین ببرید. شما با رفتن به طبیعت به شضوق دیدن زیبایی های ان مجبور هستید که از جای خود بلند شوید و شروع به گردش کنید. این کار باعث می شود که به مرور زمان چربی های اضافه بدن شما در اثر حرکت بسوزد و تبدیل به انرژی شود.

درباره تجهیزات کمپینگ بیشتر بخوانید: راهنمای خرید چراغ پیشانی

طبیعت گردی بیماری های تنفسی را بهبود می بخشد.

بهبود بیماری تنفسی مزیت طبیعت گردی است. امروزه به دلیل افزایش تردد خودرو ها و فعالیت کارخانه ها هوای داخل شهر به شدت آلوده شده است. این آلودگی می تواند تاثیر بسیار بدی روی سلامتی افراد داشته باشد. به همین دلیل امروزه بیماری های تنفسی بسیار زیاد شده است. شما با رفتن به دل طبیعت می توانید از هوای تازه و اکسیژن خالص لذت ببرید و سلامتی خود را بهبود ببخشید.

Travel improves respiratory diseases

طبیعت گردی و کاهش استرس و اضطراب

استرس و اضطراب بخشی از زندگی انسان های امروزی است. روزانه افراد زیادی به دلیل فشار و مشغله های کاری دچار استرس و اضطراب می شود. به همین دلیل بیشتر مردم امروزه از بیماری های روحی و روانی رنج می برند.

یکی از مزیت های خوب طبیعت گردی دور شدن از دغدغه های زندگی و پاکسازی انرژی بدن است. با رفتن به دل طبیعت می توانید انرژی منفی بدن خود را با انرژی مثبت جایگزین کنید. با این کار استرس و اضطراب شما تا حدود زیادی کاهش پیدا می کند.

طبیعت گردی و افزایش اعتماد بنفس

Traveling in nature increases self confidence

توانایی شما برای رویا رویی با مشکلات به میزان زیادی بستگی به اعتماد بنفس شما دارد. افزایش اعتماد بنفس یک مزیت طبیعت گردی محسوب میشود. زیرا زمانی که شما در دل طبیعت قرار می گیرید با حل چالش های که سر راه شما قرار می گیرد احساس قدرت می کنید.

همین نیز می تواند روی اعتماد بنفس و روحیه شما تاثیر زیادی داشته باشد. اگر اهل طبیعت گردی باشید می دانید که طبیعت هر لحظه ممکن است شما را به چالش بکشد.

فواید طبیعت گردی با خانواده

طبیعت گردی همراه خانواده می‌تواند طیف وسیعی از مزایای را برای بچه‌ها و والدین ارائه کند. اصلی‌ترین مزیت این نوع طبیعت گردی، کاهش استرس است. قرار گرفتن در محیط‌های طبیعی می‌تواند به کاهش سطح استرس خانواده کمک کند و سلامت عاطفی را نیز ارتقا دهد.

تفریح و گردش در طبیعت می‌تواند به بهبود عملکرد مغز بچه‌ها و بزرگتر‌ها کمک کند. کودکانی که زمان زیادی را در طبیعت سپری می‌کنند توانایی تمرکز بهتری دارند. به علاوه این کودکان می‌توانند در حل مشکل و به خاطر سپردن اطلاعات نیز برتر باشند.

Benefits of traveling in nature with family

اصلی‌ترین مزیت طبیعت گردی خانوادگی، زمان با ارزشی است که والدین و فرزندان در کنار یکدیگر سپری می‌کنند. وقت گذراندن با هم در طبیعت می‌تواند روابط خانواده را بهبود دهد و مهارت‌های ارتباطی بهتری ایجاد کند. به علاوه طبیعت گردی می‌تواند فرصتی برای فعالیت‌های بدنی فراهم کند. فعالیت‌های بدنی می‌تواند به سلامت بچه‌ها و والدین کمک کند.

طبیعت گردی همراه خانواده می‌تواند فرصتی برای کودکان فراهم کند که مهارت‌های اجتماعی خود را بهبود دهند. فعالیت‌های تیمی و کمک در انجام کار‌های کمپینگ می‌تواند به کودکان یاد بدهد که چگونه با هم کار کنند و مهارت‌های اجتماعی خود را توسعه دهند.

وقت گذراندن در طبیعت حتی می‌تواند در افزایش خلاقیت کودکان موثر باشد و به نوعی الهام بخش آن‌ها واقع شود. طبیعت گردی به بچه‌ها این فرصت را می‌دهد که بدون حواس پرتی و دور از تلفن‌های هوشمند، به کاوش در فضای باز بپردازند.

مطالعات نشان داده است، کودکانی که زمان بیشتری در طبیعت سپری می‌کنند عملکرد تحصیلی بهتری نیز دارند و می‌توانند در آزمون‌ها نمره بهتری کسب کنند. همچنین طبیعت گردی می‌تواند برای کودکان فرصت‌هایی را فراهم کند که هوش هیجانی خود را توسعه دهند. وقت گذراندن در طبیعت با دیگران می‌تواند به بچه‌ها آموزش بدهد که چگونه با هم ارتباط برقرار کنند و روابط سالمی ایجاد کنند.

درباره کمپینگ بیشتر بخوانید: راه‌های روشن کردن آتش در طبیعت

Traveling in nature with family

کودکانی که به همراه خانواده به کمپینگ و طبیعت گردی می‌روند، مهارت‌های حرکتی و هماهنگی دست و چشم بهترین نیز دارند. طبیعت به کودکان کاوش و تعامل را آموزش می‌دهد و به آن‌ها در کسب مهارت‌های حل مسئله کمک می‌کند.

در واقع طبیعت گردی از چندین جهت می‌تواند بر سلامت جسمی و روانی کودکان موثر باشد. گردش در طبیعت علاوه بر افزایش فعالیت بدنی، می‌تواند استرس و افسردگی را کاهش دهد.

راه‌های بهره مندی از مزایای طبیعت گردی

 • برنامه ریزی کنید: شما باید برای طبیعت گردی خود برنامه ریزی داشته باشید. مکان‌هایی که می‌خواهید گردش کنید مشخص کنید. برنامه دقیقی از زمان گردش خود تهیه کنید. به این ترتیب شما می‌توانید بهترین استفاده را از زمان خود ببرید و از مزایای طبیعت گردی بهره‌مند شوید.
 • با طبیعت تعامل داشته باشید: سعی کنید در محل کمپینگ گردش کنید و به قدم زدن و تماشای پرندگان بپردازید. خودتان را با طبیعت درگیر کنید و از فرصت‌های مختلف برای کشف چیز‌های جدید استفاده کنید.
 • انرژی مثبت جذب کنید: زمانی که در طبیعت سپری می‌کنید بسیار با ارزش است. تلاش کنید که از هر لحظه استفاده کنید. نفس عمیق بکشید و انرژی مثبت محیط را جذب کنید. با این کار می‌توانید سطح استرس خود را کاهش دهید و سلامت کلی خود را بهبود بخشید.

Absorb the positive energy of nature

 • تجربه‌های جدید کسب کنید: از تجربه‌های جدید استقبال کنید. به خودتان اجازه دهید که از طبیعت گردی به طور کامل لذت ببرید. از تجربه کردن چیز‌های جدید نترسید. بدون استرس و نگرانی با چالش‌های مختلف روبرو شوید.
 • در لحظه زندگی کنید: زمانی که در طبیعت هستید، سعی کنید که در لحظه حضور داشته باشید. تلفن همراه را کنار بگذارید و در طبیعت غوطه‌ور شوید. به این ترتیب می‌توانید با طبیعت ارتباط برقرار کنید و احساس آرامش بیشتری داشته باشید.
 • فعال باشید: برای بهره مندی از فواید طبیعت گردی، باید تلاش کنید که فعال باشید. از فرصت خود برای فعالیت‌های بدنی مانند دوچرخه سواری، شنا و پیاده روی استفاده کنید. درگیر شدن با فعالیت‌های بدنی در طبیعت می‌تواند به شما کمک کند تا به طور همزمان سلامت جسمی و روحی خود را بهبود دهید.

خلاصه

به طور کلی می توان گفت که مزیت طبیعت گردی بیشتر از آنچه هست که به فکر ما می رسد. با این وجود سپری کردن اوقات فراغت در دل طبیعت می تواند یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین تفریحات برای جسم و روح ما باشد. سالانه افراد زیادی برای لذت بردن از انرژی طبیعت به دل جنگل ها، دره ها، کوهستان ها و… می روند و با دوستان خود از زیبایی های طبیعت لذت می برند.

به این محتوا امتیاز بده

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *