مطالب آموزشی کمپینگ

نحوه نگهداری و راهکارهای افزایش طول عمر چادر مسافرتی

راهکارهای نگهداری چادر مسافرتی| کوه مان| koohman
()

چادر مسافرتی یکی از وسایل بسیار مهم برای رفتن به طبیعت و کمپینگ است. در واقع این وسیله کاربردی به شما کمک می کند تا در طبیعت با خیال راحت استراحت کنید. امروزه چادرهای مسافرتی در ابعاد و اندازه های بسیار متنوعی تولید و در بازار عرضه می شوند. به همین دلیل نیز راهکارهای نگهداری و استفاده از آنها کمی باهم متفاوت است.

با این وجود به دلیل جنس چادرها در صورتی که از آنها به درستی استفاده نکنید یا آنها از آنها به درستی مراقبت نکنید دچار پارگی یا خرابی خواهند شد. روش های متعددی وجود دارد که شما می توانید از آنها برای نگه داری از چادرهای مسافرتی خود استفاده کنید. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با چند روش مناسب جهت نگهداری چادر مسافرتی آشنا کنیم. پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

راهکارهای افزایش طول عمر چادر مسافرتی

The best selling and most popular travel tents

همانطور که می‌دانید چادر‌های مسافرتی از تجهیزات اصلی، طبیعت گردی و کمپینگ هستند. بنابراین فرقی نمی‌کند که برای چند روز قصد داشته باشید به سفر در طبیعت بروید یا بخواهید بیشتر بمانید، ضروری است از چادر به خوبی مراقبت کنید. در ادامه چند راهکار برای افزایش طول عمر چادر مسافرتی آورده شده است.

 • نگهداری مناسب: اولین قدم برای افزایش طول عمر چادر مسافرتی، نگهداری صحیح آن است. زمانی که در کمپینگ هستید بهتر است هر روز چادر خود را تمیز کنید و هر گونه آسیب را بررسی کنید. در صورت نیاز بهتر است تعمیرات را در اولین فرصت انجام دهید. برای جلوگیری از ایجاد کپک، چادر را خشک نگه دارید و به تهویه مناسب دقت کنید.

Camping tent

 • آب و هوا: زمانی که به کمپینگ می‌روید آب و هوا را در نظر داشته باشید و در منطقه‌ای چادر خود را برپا کنید که از باد و باران شدید دور باشد. در غیر این صورت باید شرایطی را فراهم کنید که از چادر محافظت شود و آسیبی نبیند.
 • استحکام در برابر باد: مطمئن شوید که چادر شما در هنگام وزش باد‌های شدید می‌تواند مستحکم باشد و اسیب نبیند. در هنگام برپایی چادر سعی کنید که چادر را به گونه‌ای محکم کنید که در باد‌های شدید حرکت نکند.
 • حیوانات: حیات وحش منطقه را بشناسید تا بتوانید از چادر خود بهتر مراقبت کنید. حیوانات کوچک و بزرگ ممکن است در طول شب به چادر شما آسیب بزنند. بنابراین محلی را انتخاب کنید که از منابع غذایی حیوانات دور باشد تا آسیبی به چادر شما نرسد.
 • مکان برپایی چادر: چادر خود را در مناطقی که سنگ و شاخه‌های زیادی وجود دارد برپا نکنید. این موارد می‌توانند به چادر شما آسیب بزنند. به علاوه بهتر است مکانی را انتخاب کنید که سطح زمین فرورفتگی و سوراخ نداشته باشد و بتواند به خوبی از چادر حمایت کند.

Guide to buying a climbing tent

با انجام این راهکارها می‌توانید طول عمر چادر خود را برای سال‌های سال تضمین کنید. بنابراین به یاد داشته باشید که به خوبی از چادر مسافرتی خود در برابر عوامل محیطی مراقبت کنید تا تجربه سفر بدون استرس و شادی داشته باشید.

درباره تجهیزات کمپینگ بیشتر بخوانید: راهنمای خرید بهترین ظروف کمپینگ

نگهداری از چادر مسافرتی به صورت اصولی

برای جلوگیری از آسیب چادر مسافرتی و همچنین افزایش طول عمر آن نیاز است که راهکارهای نگهداری اصولی آن را یاد بگیرید. چادرهای مسافرتی ابزارهای بسیار کاربردی و رایج هستند که در اندازه و شکل های مختلفی تولید می شوند.

امروزه در هر خانواده ای یک چاد مسافرتی پیدا می شود که آن را به همراه خود به مسافرت های بیرون از شهر می برند. این وسیله کاربردی استراحت کردن و خوابیدن در دل طبیعت را برای شما بسیار راحت می کند. همچنین شما با خوابید در آن می توانید از تابش مستقیم خورشید، هوای سرد، نیش حشرات و جمعیت زیاد خلاص شوید.

Which tent is better

با به همراه داشتن این وسیله می توانید احساس بودن در خانه را داشته باشید. بیشتر چادرهای مسافرتی به صورت فنری طراحی و تولید می شوند. به همین دلیل در صورتی که شیوه درست جمع کردن آن را بلد نباشید ممکن است به آن آسیب برسانید. در ادامه چند راهکار ساده اما کاربردی برای نگهداری چادر مسافرتی را بیان خواهیم کرد.

تمیز کردن چادر

بعد از استفاده از چادر مسافرتی ممکن است داخل یا اطراف آن کثیف شود. به همین دلیل شما نیاز به تمیز کردن و پاک کردن آن دارید. برای این کار شما باید مواظب باشید که به چادر آسیب نزنید. هیچ وقت از ماشین لباسشویی یا خشک کن برای تمیز کردن و شستن چادر استفاده نکنید. این کار باعث آسیب به چادر میشود. اگر قصد شستن آن را دارید می توانید از یک اسفنج نرم استفاده کنید و آن را به آرامی روی چادرتان بکشید. برای مواد شوینده نیز می توانید از مایع ظرف شویی یا پودر لباسشویی استفاده کنید.

Cleaning the tent

به هیچ وجه نباید از مایع سفید کننده برای شستن چادر استفاده زیرا مایع باعث از بین بردن رنگ چادر می شود. از پاک کننده‌های خونگی مثل صابون سخت، صابون ساینده، سفید کننده، لکه بر یا محصولات خشکشویی استفاده نکنید. زیرا این نوع صابون ها به دلیل معطر بودن بسیاری از حشرات را به خود جذب می کنند.

نگهداری از چادر در هنگام راه اندازی

برای مواظبت و نگهداری چادر مسافرتی در هنگام راه اندازی باید به موارد مهمی توجه داشته باشید. اول از همه شما باید نحوه باز و بسته کردن چادر را در خانه تمرین کرده و به آن مسلط باشید. بیشتر افراد با نحوه باز و بسته کردن چادر خود مشکل دارند. به همین دلیل در حین بستن آن ممکن است به دلیل فشار زیاد و روش غلط به آن آسیب برسانید. علاوه بر این هنگام راه اندازی چادر خوب است که به نکات زیر توجه کنید.

Setting up a travel tent

درباره چادر کمپینگ بیشتر بخوانید: راهنمای خرید بهترین چادر مسافرتی

محل چادر را مشخص کنید

قبل از باز کردن چادر باید محل نصب آن را مشخص کنید. برای محافظت از چادر خود مکانی را انتخاب کنید که دارای سطحی صاف و بدون شاخه درخت باشد. همچنین اگر قصد دارید زیر درخت چادر خود را باز کنید باید به فاصله شاخه ها تا چادر توجه کنید. زیرا ممکت است چادر شما به شاخه درخت گیر کند و پاره شود.

از زیر انداز استفاده کنید

حتما از یک زیر اندازه پلاستیکی برای جلوگیری از کثیف شدن چادرتان استفاده کنید. زیر اندازها چند مزیت خوب دارند که عبارت اند از:

 • زیراندازه از کثیف شدن چادر جلوگیری می کند.
 • این زیراندازه باعث می شود که سطح زیرین چادر گرم تر باشد و شما هنگام خوابیدن روی آن احساس راحتی داشته باشید.

Put a mat under the tent

 • از طرفی زیر انداز از جذب آب و خیس شدن سطح چادر در باران جلوگیری می کند.
 • زیر سایه چادر بزنید

در صورت امکان چادر خود را زیر سایه باز کنید. زیرا نور ماوراء بنفش باعث کاهش کیفیت چادر می شود. همچنین در این شرایط داخل چادر بسیار گرم خواهد شد و شما نمی توانید به راحتی داخل آن بخوابید. البته این مورد مربوط به فصل های گرم سال است و شما میتوانید در فصل پاییز و زمستان از این مزیت برای گرم شدن استفاده کنید.

میله ها را با احتیاط بیرون بکشید

در صورتی که چادر شما دارای میله است برای نگهداری چادر مسافرتی خود باید به آرامی میله ها را در سوراخ چادر وارد کنید. توجه داشته باشید نباید هنگام راه اندازی عجله کنید و به میله ها زیاد فشار بیاورید. این کار ممکن است باعث سوراخ شدن چادر شود.

Setting up a travel tent2

بیشتر بخوانید: چگونه در هوای بارانی چادر بزنیم

نگهداری از چادر در زمان جمع کردن

هنگام جمع کردن چادر مسافرتی نیز شما باید به نکات مهمی توجه داشته باشید تا از خراب شدن آن جلوگیری کنید. از جمله راهکارهای نگهداری چادر مسافرتی در هنگام جمع کردن می توانید به موارد زیر توجه کنید.

 • قبل از جمع کردن چادر قسمت زیرین آن را به خوبی تکان دهید تا خاک و ماسه چسبیده به کف آن به خوبی تمیز شود.
 • برای درآوردن میله ها بهتر است که آن ها را به سمت بیرون هول دهید.
 • اگر چادر شما خیس است قبل از بستن آن را به خوبی خشک کنید. در غیر اینصورت چادر شما بوی نامطبوعی خواهد گرفت که برای دفعات بعدی باعث اذیت شدن شما میشود.

Closing the tent

 • بعد از بستن چادر مسافرتی آن را در کیسه مخصوص خود قرار دهید. این کار باعث می شود که چادر راحت تر نگهداری شود و در ماشین نیز فضای کمتری را اشغال کند.

روش‌های شستن چادر مسافرتی را بدانید

همانطور که گفته شد، شما نمی‌توانید از ماشین لباسشویی با خشک کن برای شستن چادر مسافرتی استفاده کنید. با این حال هنوز چند روش برای شستن و تمیز کردن چادر وجود دارد. در ادامه یکی از رایج‌ترین روش‌های شستن چادر را معرفی می‌کنیم.

ابتدا میله‌ها و ضمیمه‌های چادر را جدا کنید. یک سطل آب را با مخلوط آب و یک شوینده ملایم پر کنید. سپس از یک برس نرم یا اسفنج برای تمیز کردن چادر استفاده کنید. هر قسمت که لکه یا کثیفی قابل توجهی دارد را به خوبی بشویید. بعد از تمیز کردن لکه‌ها و آلودگی ها، باید با استفاده از آب، باقیمانده صابون و لکه‌ها را بشویید.

Methods of washing a travel tent

در نهایت زمانی که چادر خود را از هر لکه و آَشفتگی تمیز کردید، نوبت خشک کردن چادر است. برای خشک کردن چادر مسافرتی، کافی است آن را روی یک سطح صاف زیر نور خورشید قرار دهید. یک فن می‌تواند به شما برای خشک کردن سریع‌تر کمک کند. زمانی که چادر کاملا خشک شد می‌توانید آن را جمع کنید و تا کمپینگ بعدی نگهداری کنید.

به یاد داشته باشید که پیروی از دفترچه راهنمای چادر برای تمیز کردن و خشک کردن آن اهمیت بالایی دارد. ممکن است برخی مدل‌ها نیاز به مراقبت‌های خاصی برای شستن و خشک کردن داشته باشند. به علاوه توصیه می‌شود به جای شستن کل چادر، به تمیز کردن لکه‌ها و کثیفی‌ها بپردازید.

با در نظر داشتن این نکات و پیروی از این مراحل، شما میتوانید چادر مسافرتی خود را به خوبی تمیز کنید تا سال‌های سال در شرایط خوبی باقی بماند. شما با تمیز نگه داشتن چادر می‌توانید رشد کپک‌ها و باکتری‌ها را به حداقل برسانید و طول عمر چادر را بیشتر کنید.

بیشتر بخوانید: انواع کمپینگ کدامند

Methods of washing a travel tent 2

استفاده، نگهداری و تمیز کردن چادر

با توجه به اینکه چادر‌های مسافرتی برای لذت بردن از طبیعت و فضای باز نقش مهمی دارند، درک نحوه استفاده، نگهداری و تمیز کردن صحیح آن‌ها ضروری است. در ادامه چند نکته برای مراقبت و استفاده از چادر مسافرتی بیان شده که می‌تواند برای شما مفید باشد.

اولین کاری که برای استفاده صحیح از چادر باید انجام دهید، مطالعه دفترچه راهنمای آن است. دستورالعمل‌های دفترچه راهنما به شما کمک می‌کند که نحوه درست راه اندازی چادر را یاد بگیرید. مطمئن شوید که سطح هموار و صافی را پیدا می‌کنید تا به چادر آسیب نرسد.

یکی از اصلی‌ترین بخش‌های راه اندازی صحیح چادر مربوط به مکان مناسب است. چادر خود را نزدیک درختان با شاخه‌های خشک برپا نکنید و از مکان‌های مستعد سیل فاصله بگیرید. بهتر است برای جلوگیری از آسیب به چادر در هنگام بادهای شدید، از پایه‌های مناسب برای محکم کردن آن به زمین استفاده کنید.

Choosing the best camping tent

زمانی که قصد داشتید چادر مسافرتی را جمع کنید، باید هر گونه زباله یا کثیفی را از کف آن پاک کنید. فراموش نکنید که نمای بیرونی چادر را نیز با یک دستمال خشک از هرگونه گرد و خاک پاک کنید. هنگامی که از چادر استفاده نمی‌کنید باید آن را در مکانی خنک و خشک مانند انبار یا گاراژ نگه دارید. چادر مسافرتی باید دور از رطوبت و نور مستقیم خورشید نگهداری شود تا به عایق رطوبتی آن آسیب نرسد.

توصیه می‌شود که به صورت دوره ای، چادر مسافرتی خود را از نظر پارگی و ساییدگی بررسی کنید. در صورت نیاز، هرگونه تعمیرات لازم برای ترمییم آسیب انجام دهید. با پیروی از این نکات می‌توانید مطمئن باشید که چادر مسافرتی شما در شرایط خوبی خواهد بود و برای ماجراجویی بعدی شما آماده است.

به این محتوا امتیاز بده

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید

میانگین نظرات / 5. تعداد نظردهی:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *