2 لوکیشن که واجبه در آن ها کمپ بزنید | کوه مان

2 لوکیشن که واجبه در آن ها کمپ بزنید


()

2 لوکیشن که واجبه در آن ها کمپ بزنید! 😍 | معرفی کامل+ نقشه

احتمال میدم شمایی که سرچ کردی تا مطالب این چنینی بخونی و موضوع کمپینگ برات جذابه، دنبال جاهای خوب و حرفه ای میگردی برای ماجراجویی و کمپ زدن. پس اگر الان مصمم هستید برای شروع یک کمپ جذاب و ماجراجویی های مختلف، اما نمیدونید کجارو برای شروع انتخاب کنید یا قبلا کمپ کردین و دنبال جای جدید هستین، صد درصد باید این مطلب رو تا ته بخونید 😉.

تو این مطلب 2 لوکیشن که واجبه در آن ها کمپ بزنید رو معرفی کردیم و تا جای ممکن مشخصات، امکانات، طبیعت و نحوه دسترسی اون هارو در اختیارتون گذاشتیم.

1- پارک جنگلی نور – مازندران

پارک جنگلی نور | کوه مان
پارک جنگلی نور

یکی از بهترین ها و بکر ترین های طبیعت گردان ایرانی. این پارک تقریبا میشه گفت برای کمپینگ افراد تازه کار و متوسط مناسبه. جنگلی پر دار و درخت که جاده ی آسفالتی دارد و قدمتش به سال 1351 برمیگردد. این پارک جنگلی بسیار بکر و پاکیزه است. برخلاف برخی دیگر از مناطق زیبای کشورمان که به دلیل بی اهمیتی پر از ذباله و کثیفی شده، این جنگل خیلی تمیز تر و بکر است. مساحتی حدود 3600 هکتار داشته و مسیری کاملا روان و راحت برای ماشین ها دارد.

جنگل و دریا یکجا !

از جذابیت های این پارک نزدیک بودنش به دریا است که گردشگران زیادی را به خودش جلب کرده. یعنی با فاصله خیلی کوتاه شما میتونید به ساحل دریا برسید و ازش لذت ببرین. حالا جالبی موضوع اینه که این جنگل از کلی شهر بازدید کننده جذب میکنه، رستم رود، آمل، محمود آباد و نور شهرهای اطراف جنگل هستن که دسترسی مناسبی بهش دارن.

دسترسی دقیق روی گوگل مپ

پارک جنگلی نور | کوه مان
پارک جنگلی نور روی نقشه

اگر از جاده نور به محمود آباد حرکت کنید، کیلومتر 5 جاده تابلوی پارک جنگلی مشخصه و راحت میتونید به ورودی غربی دسترسی پیدا کنید. بیشتر مسیر های جنگل آسفالت شده و با ماشین قابل عبور و مرور. اصلا یکی از جذابیت هاش همین رانندگی کردن، وقتی تو اون سکوت و هوای مطبوع که همه چیز سبزه و زیباست، رانندگی میکنی واقعا لذت بخشه. حتما پیشنهاد میدم شیشه های ماشین رو بدین پایین تا نسیم لذت بخش رو احساس کنید.

امکانات پارک جنگلی نور

این جنگل امکانات نسبتا مناسبی برای بازدید کنندگان فراهم کرده، آلاچیق برای استراحت و پیک نیک، رستوران و قهوه خانه، سرویس بهداشتی و نمازخانه. در کل فضای راحت و ساکتی فراهم شده تا هم بتونید داخل جنگل رو بگردین و هم بتونید داخلش کمپ بزنید. داخل جنگل یک روستا به نام سیاهکلا هم وجود داره که میتونید اونجارو هم بگردین و به عنوان اقامت گاه استفاده کنید.

تنوع گیاهی و جانوری پارک جنگلی نور

درختان سر به فلک کشیده ای در این جنگل وجود دارد که یکی از گونه های اصلیشان “سفید پلت” است و طبق منابع گفته میشود این درخت بومی کشورمان ایران است. درختان متعدد دیگری از ممرز، بلوط، توسکا، انجیلی، لرگ، لیلکی و افرا گرفته تا شب خسب، ون، نمدار و اوجا. البته نباید از این موضوع هم غافل باشید که حیواناتی مثل روباه، شغال، گرگ و تشی هم تو این جنگل زندگی میکنن. اینم بگم که جای نگرانی نیست، معمولا این جور حیوانات اصلا نزدیک آدما هم نمیشن، چه برسه به اینکه بخوان آسیبی به شما بزنن.

زمان مناسب برای سفر به پارک چنگلی نور

به نظرم این جور طبیعت ها اصلا فصل و ماه و هفته نمیشناسه. چون با این نعمت چهار فصلی که کشور عزیز ما ایران داره، هر وقت از سال بری سفر، با یک طبیعت منحصر به فرد و جذاب مواجه میشی.

خوب 100 درصد بهار، یکی از بهترین فصول سال برای سفر، نه تنها شمال کشور بلکه هر جای ایران تقریبا تو بهار آب و هوایی مناسب داره که باب طبع 90 درصد مردم هست. پس پیشنهاد اول فصل بهاره، البته یک نکته در گوشی هم بگم که بعد از تعطیلات عید برین تا خلوت تر باشه و بیشتر بهتون خوش بگذره.

تابستان شمال کمی شرجی است و ممکن است کمی اذیت شوید. پاییز یکی از رنگارنگ ترین حالت های جنگل نور رو شاهد هستین. زمستان هم که قطع به یقین سرما و برف رو تجربه میکنید. در نهایت انتخاب با شماست که چه حالتی از سفر را بیشتر میپسندید.

اما اگر خواستید یک چای گرم در جنگل بنوشید پیشنهاد میکنم یک گداجوش یا کتری کلی همراهتون باشه، تا راحت و سریع چایتان حاضر شود.

2- دریاچه گهر – لرستان

بیاید با هم از شمال به غرب کشور سر بزنیم تا یک جای رویایی را به شما پیشنهاد بدم که معروفه به نگین زاگرس. 35 کیلومتر که از شهر دورود لرستان عبور کنید، به یک دریاچه بی نظیر خواهید رسید با آب شیرین، اگر از ازنا هم مسیر خود را انتخاب کنید احتمالا سریع تری خواهید رسید. اگر هم از شهر خرم آباد مسیر خود را آغاز کنید حدود 120 کیلومتر تا گهر فاصله خواهید داشت. برای رسیدن به ساحل دریاچه باید در شهر دورود ماشین خود را خاموش کنید و چیزی حدود 1 ساعت پیاده روی کنید تا به محل مناسب برای کمپینگ برسید.

دریاچه گهر | کوه مان
دریاچه گهر

با حدود 100 هکتار وسعت که به دو بخش گوهر کوچک و گوهر بزرگ تقسیم میشود. سر چشمه اصلی آن ارتفاعات اشتران کوه بوده و آب آن بسته به جاهای مختلف دریاچه عمقی بین 4 تا 28 متر دارد.

تنوع گیاهی و جانوری دریاچه گهر

دریاچه گهر آبی بسیار زلال دارد که حتی نگاه کردن به آب هم برایتان لذت بخش خواهد بود. قزل آلا، لاکپشت و مار ماهی از آب زیان آن و خرس، قوچ، پلنگ، روباه، عقاب، شاهین و کبک هم برخی از حیواناتی هستند که در آن منطقه زیست میکنند. اگر بخواهم از پوشش گیاهی اش برایتان بگویم از دشت های وسیع اطراف که با لاله های واژگون و شقایق های عاشق پوشیده میشود بگیرید، تا درختان بلوط، بید، پسته، زالزالک و انجیر که بیشترین تنوع گیاهی مناطق اطراف گهر را پوشش میدهند.

دسترسی دقیق روی گوگل مپ

لوکیشن دریاچه گهر | کوه مان
دریاچه گهر روی نقشه

امکانات و تفریحات دریاچه گهر

شنا در آب دریاچه ممنوع است، اما برخی افراد در کنار ساحل آن با شعاع کمی تن به آب میزنند و لذت میبرند. میتوانید قایق سواری هم بکنید و از دیدن آب زلال با ماهیان متلاتم لذت ببرید. در کل دریاچه گهر امکانات خیلی خاصی برای مسافران در نظر نگرفته و بهتر است که خودتان پیش بینی کرده و قبل از سفر تجهیزات کمپینگ مناسب برای این وضعیت را جمع و جور کرده، با خود ببرید. اما باید اشاره کنم سرویس بهداشتی، پاسگاه نیروی انتظامی، کمپ اداره محیط زیست و کمپ هلال احمر در محدوده آن منطقه وجود دارد.

طبق برخی از گفته ها آب آشامیدنی و روشنایی در شب نیز در این منطقه وجود دارد.

تا خرداد ماه، ماهیگیری در دریاچه به علت جفت گیری ممنوع است. اما بعد از آن میتوان برای وعده غذایی از دریاچه ماهی گرفت. البته این موضوع به وسایل و مهارت حداقلی نیاز دارد. میتوانید ماهی سیاه، زردپر، مارآبی و قزل آلا رو از آب صید کنید و برای شام دورهمی اونارو کباب کنید. میتونید برای سرخ کردن ماهی به بهترین شکل و هر غذای دیگه ای که تو سفر قصد خوردنش رو دارین یک ست آشپزی در طبیعت از کوه مان رو تهیه کنید. این ست ها مخصوص آشپزی تو طبیعت هستن و کار شما رو راحت کردن.

اگر یکم وسیع تر به دور و برتون نگاه کنید، دشت ها و قله های وسیع و سرسبز اطرافتون هست که با کمی پیاده روی میشه بیشتر ازشون لذت برد.

زمان مناسب برای سفر به دریاچه گهر

اگر میخواهید هوای نسبتا معتدل و خنک را تجربه کنید، طبیعت سبزی را ببینید، ماهی گیری کنید و راحت پیاده روی کنید پیشنهاد من فصل تابستان است. پس دست بکار شوید و همین حالا برنامه سفر به گهر را بریزید. البته بهتر است که با گروه یا تیمی با تجربه به این منطقه سفر کنید.

امیدواریم از این مطلب لذت برده باشید. حواستان به طبیعت هم باشد.

متاسفانه به علت بی ملاحظه بودن برخی از افراد طبیعت اطراف گهر کمی حاوی ذباله های انسانی شده، ما از شما خواهش مندیم نظافت منطقه را رعایت کنید و ذباله ای از خود به جا نگذارید.

نظرت چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد رای:

هنوز کسی نظر نداده، شما اولین نفر باشید.

کوه مانمشاهده نوشته ها

یک عاشق طبیعت، که دوست داره به طبیعت گردا کمک کنه...

منتظر نظر شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *