راهنمای 0 تا 100 بازدید کاخ سعد آباد

()

راهنمای 0 تا 100 بازدید کاخ سعد آباد | معرفی کامل موزه ها

کاخ سعد آباد نماد عظمت و زیبایی

خیلی از ما ایرانیا با مکان های تاریخی و جذاب کشور خودمون آشنا نیستیم و همین باعث میشه که حتی وقتی سفرم میریم، نمیدونیم اون شهر چه جاهای باحال و جذابی برای دیدن و گشتن داره، سفر میکنیم و خشک و خالی برمیگردیم. بد تر از اون وقتیه که تو شهر محل سکونت خودت کلی جای دیدنی باشه و تو هیچ کدوم رو ندیده باشی.

داشتن یسری اطلاعات میتونه شدیدا بهتون کمک کنه تا از این به بعد وقتی تعطیلات میشه و دنبال جایی برای وقت گذروندن هستین حداقل تو شهر خودتون یسری پیش فرض ذهنی داشته باشین برای تفریح و لذت بردن.

تو این مطلب یسری از جاهایی رو بهتون معرفی میکنم که شاید خیلی بدیهی باشه و یسریاتون بعد خوندنش بگین، اینو که دیگه همه میدونن. ولی اینطوری نیست، متاسفانه ما ایرانی ها خیلی اوضاع خوبی تو دونستن مکان های مهم دیدنی کشورمون نداریم.

از طرف میپرسی آرامگاه فردوسی کجاست ؟ میگه شیراز !

توی این مطلب میخوام به کاخ سعد آباد بپردازم و کامل بهتون توضیحش بدم. ولی کلا بگم آقا برین سعدآباد، پشیمون نمیشین 😉

قدمتی از دوران قاجار

شما تا حالا کاخ سعد آباد رفتین ؟ از نظر شخص خودم یک بنای عجیب و غریبه. یعنی واقعا وقتی تو چمن های کاخ قدم میزنی اون ابهت و عظمت ساخت، سلسله های پادشاهی که اونجا بودن و به یک مملکت حکومت میکردن میبرتت تو فکر. بهتون پیشنهاد میکنم حتما یک سر برین سعد آباد رو ببینین.

ساخت این کاخ برمیگرده به دودمان قاجاریه و آن زمان به عنوان اقامتگاه ییلاقی استفاده میشده، یعنی شاهان و شاهزادگان در فصولی خاص از سال به آن جا آمده و وقت میگزراندند. در زمان قاجار کاخ سعد آباد حدود 8000 متر بیشتر وسعت نداشت که بعد از فروپاشی آن سلسله و رسیدن رضا خان به پادشاهی طبق گفته برخی از منابع به مبلغ 400 هزار تومان زمین های اطراف خریداری و بعد از اضافه شدن باغ های اطراف به آن محل استقرار تابستانه رضا شاه شد و بازسازی های زیادی روی آن صورت گرفت.

طبیعت کاخ سعد آباد | کوه مان
طبیعت کاخ سعد آباد

کاخ سعد آباد در حال حاضر وسعتی حدود 300 هکتار دارد و 18 کاخ در آن ساخته شده است. این کاخ ها در طول حکومت پهلوی با عناوین و مناسبت های مختلف ساخته شده اند.

آب و هوای معجزه آسا !

سعد آباد در شمالی‌ترین قسمت شهر تهران و روی کوهپایه توچال ساخته شده. مشرف به دره سرسبز دربند و هوایی لطیف و طبیعتی پر درخت دارد. یعنی بهترین حالت ممکن برای زندگی، فضایی بیرون شهر و درون باغ های اطراف شهر. بله بیرون شهر، ممکنه تعجب کنید اما اون زمان که میشه حدود بیشتر از 150 سال پیش، اطراف کاخ سعد آباد بکر و دست نخورده بوده. شهر سازی و گسترش ساختمان ها امروزه آن را در وسط شهر جا داده.

مناطق شمالی نیاوران از شرق، ولنجک از غرب و تجریش از جنوب، مجموعه کاخ سعد آباد را احاطه کردن. در قسمت شمال این مجموعه، کوه توچال در رشته کوه‌های البرز قرار گرفته.

از اون 300 هکتار، حدود 110 هکتار کاخ ها و عمارت ها و حدود 190 هکتار دیگر فضاهای سبز، گلخانه ها و قنات ها وجود دارن.

نگاهی کلی به مجموعه کاخ موزه سعد آباد

 • 1- کاخ احمدشاهی (در حال مرمت)
 • 2- کاخ شهوند (کاخ موزه سبز فعلی، محل اقامت تابستانی پهلوی اول)
 • 3- کاخ سفید (کاخ موزه ملت، محل اقامت تابستانی پهلوی دوم)
 • 4- کاخ اختصاصی (موزه تاریخ طبیعی سابق در حال حاضر در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری)
 • 5- کاخ اسود (سیاه) موزه هنرهای زیبا فعلی
 • 6- کاخ شمس (موزه پوشاک سلطنتی)
 • 7- کاخ اشرف (موزه ظروف سلطنتی)
 • 8- کاخ غلامرضا (موزه سلاح های دربار)
 • 9- کاخ ملکه مادر (در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری)
 • 10- کاخ احمدرضا (در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری)
 • 11- ساختمان عبدالرضا (امور اداری سعدآباد)
 • 12- کاخ بهمن پهلوی پسر غلامرضا (دفتر مدیریت)
 • 13- کاخ شهرام پسر اشرف (موزه نظامی)
 • 14- کاخ فریده دیبا (در اختیـار نهاد ریاســت جمهوری)
 • 16- کاخ قدیم ولیعهد رضا پهلوی (موزه بهزاد)
 • 16- کاخ جدید ولیعهد رضا پهلوی (موزه دفینه سابق و در حال حاضر در اختیار نهاد ریاست جمهوری)
 • 17- کاخ فرحناز و علیرضا فرزندان محمدرضا شاه( موزه خط و کتابت میرعماد)
 • 18- کاخ لیلا

قنات ها

قناتهای باغ سعدآباد
1-  هراش آب
2- قنات قوام الدول
3- قنات کاخ سنگی
4- قـــــات جعــــفرآبـــاد
5-  قـــنات آب نـما
6- قنات کاخ سفید
7و8 – قنات های دفتر مخصوص
9- قنات جوادیه
10- قنات گلخانه
11- قنات کاخ شمس
12- قنات خوابگاه

درب های کاخ سعد آباد

1- درب نظامیه که رضاخان بیشتر از این در وارد سعدآباد می شد.
2- درب زعفرانیه
3- درب خیابان دربند که محمدرضا پهلوی بیشتر از این در وارد کاخ می شد.
4- درب میدان دربند
5 و 6- دو درب در جعفرآباد
7- درب رودخانه
8- درب کاخ سفید

دیگر امکانات

 • سالن های مرغداری و گاوداری
  موزستان و گلخانه های گوناگون
  استخرهای مختلف
  چشمه سارها
  زمین های تنیس و سالن بولینگ
  سینما و آمفی تئاتر روباز

در ادامه به برخی از کاخ ها و موزه های مهم موزه ی سعد آباد میپردازیم

کاخ ملت ( کاخ سفید )

کاخ موزه ملت | کوه مان
کاخ موزه ملت

بزرگ ترین کاخ سعد آباد با حدود 7000 متر مربع وسعت. رنگ این کاخ سفید بوده و همین باعث شده تا اون رو کاخ سفید هم نام گذاری کنند. ساخت این کاخ در 1318 در زمان رضا خان شروع و تا 1320 ادامه داشت. ساخت و ساز کاخ های دوره پهلوی به صورت ترکیبی از ایرانی و اروپایی است. از معماران و افراد سازنده آن زمان میتوان به لئون طاطاووسیان و بوریس روسی و ایرانیانی مانند عبدالکریم شیخان، رضا ملائکه، حسین کاشی و غلامرضا پهلوان اشاره کرد که ترکیب علم و هنر این ها با هم پدیده هایی به وجود آورده است.

در کاخ سفید از سنگ های مرمر معادن داخلی کشور مانند معادن تربت حیدریه و بخش های کوچک تر (سرویس های بهداشتی اختصاصی) از سنگ های معادن خارجی نظیر کشور اسپانیا استفاده گردیده است.

در میانه های دهه چهل شمسی خانواده سلطنتی از کاخ سفید مهاجرت کرده و نیاوران را برای اقامت دائمی انتخاب کردند. در نتیجه کاخ سفید تبدیل به محلی برای تشریفات و تعطیلات تابستانی شد.

کاخ موزه ملت دارای چهار طبقه و 61 بخش میباشد. طبقه زیرزمین‌ که هم‌تراز با فضای سبز است‌، طبقه اول، طبقه دوم، بخش زیر شیروانی

 • ۲ عدد ورودی اصلی و جانبی
 • ۲ عدد سرسرای اصلی
 • ۷ عدد تالار اصلی پذیرایی و تشریفات
 • ۲ عدد دفتر کار‌ ‌ویژه محمدرضا پهلوی و فرح دیبا‌
 • ۲ عدد اتاق خواب و اتاق استراحت نیمروزی‌ ‌مختص محمدرضا پهلوی و فرح دیبا‌
 • ۴ عدد سرویس بهداشتی‌ ‌ویژه محمدرضا پهلوی و فرح دیبا بعلاوه سرویس بهداشتی ویژه سایر افراد به استثناء خدمه‌
 • ۲ عدد سالن اسنوکر و سالن سینما
 • ۳ عدد دفتر کاری
 • ۱ گالری هنری
 • ۱ آشپزخانه
 • ۱ مخزن اصلی ظروف سلطنتی
 • ۱ رختشویخانه ویژه کاخ
 • ۲ مخزن اصلی پوشاک کاخ
 • اتاق خدمه
 • واحدهای تاسیساتی

کاخ سبز ( کاخ شهنود )

یک کاخ که ساخت اولیه اش مربوط به دوران قاجار است. رضا خان در سال 1301 آن را خریداری کرده و میرزا جعفر خان معمار باشی، را مامور ساخت و مرمت آن میکند. میرزا نهایت زیبایی و ظرافت معماری ایرانی را به کار برد تا همان بنای قدیمی را مرمت کند و کاخ با شکوهی پدید بیاورد. سنگ های این بنا از معادن خمسه زنجان تهیه شده، همچنین سرب به کار رفته در مصالح ساختمان کمک کرده تا سنگ ها در طی زمان و تغییرات آب و هوایی از بین نروند.

کاخ سبز ( کاخ شهنود ) | کوه مان
کاخ سبز ( کاخ شهنود )

در این بنا از هنر های ایرانی مختلفی مثل حجاری، نجاری، آیینه کاری، تذهب و خاتم به کار رفته است. این آثار از افراد به نامی مانند شیخان و حاج علی آخوندی، حسین طاهرزاده بهزاد و صنیع خاتم شیراز است. نرده‌های چوبی پلکان کاخ که به سبک حجاری‌های تخت جمشید ساخته شده و حجاری‌های دیوارهای بیرونی که زیبایی به خصوصی به آن بخشیده، هم جزو زیبایی های کاخ سبز است. جالب است بدانید ساخت آن 7 سال زمان برده و حتی در سال های 1350 تا 1352 به دستور شاه نیز بخشی به آن اضافه شده که مختص پذیرایی از مهمانان خارجی بوده است.

کاخ موزه سبز سعد آباد شامل دو بخش است که در بخش اول آن پله ورودی، اتاق انتظار، اتاق کار، تالار آیینه، اتاق غذاخوری خصوصی و اتاق خواب قرار گرفته. همچنین در بخش دوم آن اتاق پذیرایی دو اتاق خواب و اتاق غذاخوری وجود دارد.

موزه پوشاک سلطنتی ( کاخ تابستانی شمس )

موزه پوشاک سلطنتی ( کاخ تابستانی شمس )
موزه پوشاک سلطنتی ( کاخ تابستانی شمس )

در منطقه شمالی کاخ قرار گرفته و مخصوص اسکان تابستانی خواهر محمدرضا شاه ساخته شده است. حدود ۲۶۰۰ متر مربع متراژ داشته و 4 سال زمان طی شده تا تکمیل شود. در سال 1342 که خواهر شاه به مهر شهر کرج مهاجرت کرد، از آن به عنوان محلی برای نگهداری اشیاء و ظروف قیمتی اهدا شده، همچنین پرندگان شمس پهلوی استفاده میشد.

امروزه به موزه پوشاک سلطنتی معروف است و عکس ها و پوشاک برخی از اعضای خانوادۀ پهلوی به خصوص فرح دیبا، محّمد رضا پهلوی، اشرف و شهناز پهلوی را به نمایش عموم گذاشته است. همچنین برخی از اشیاء تزیینی مربوط به دورۀ  پهلوی دوم نیز در این ساختمان موجود و قابل تماشا کردن است.

کاخ غلامرضا پهلوی ( موزه سلاح های دربار )

ساختمانی دو طبقه که محل استقرار برادر محمدرضا شاه بوده و در حال حاضر به موزه سلاح های دربار تبدیل شده. در این موزه بیش از ۱۱۰ قبضه سلاح از انواع مختلف شکاری، جنگی و کمری و ادوات مرتبط با این سلاح‌ها که مرتبط به پهلوی دوم و درباریان هستند به همراه عکس‌های مرتبط با سلاح به نمایش گذاشته شده است که بخشی از آن‌ها اهدایی از طرف رجال سیاسی و نظا‌می‌ سایر کشورهاست.

همچنین انواعی از اولین سلاح های ساخت شده توسط کارخانه های تسلیحات ارتش شاهنشاهی در موزه موجود است.

بیشتر سلاح ها از برند های معروف اسلحه سازی مثل رمینگتون، وینچستر، اسپرینگ فیلد و برنو هستند. همچنین یک سلاح خاص از قرن 17 میلادی ( دوران قاجار ) که ساخت کشور هندوستان است، تفنگ سرپر تک لول با سیستم سنگ چخماق که در موزه موجود است و در زمان خود بهترین و کم یاب ترین محسوب میشده.

موزه سلاح های دربار - سعد آباد | کوه مان
موزه سلاح های دربار – سعد آباد

آشپزخانه سلطنتی

آشپز خانه های متعددی در کل کاخ وجود دارد که بیشتر عمومی هستند. اما این یکی مخصوص نام گرفته، یک فضای 800 متر مربعی که در دوران رضا شاه بنا شده بود، در قسمت مرکزی کاخ سعد آباد و البته کنار رودخانه دربند. با گذشت زمان و ناکار آمد شدن تجهیزاتش در زمان محمدرضا ارتقا یافت و به آشپزخانه ای با مکانیزم های سطح بالا شد. 15 آشپز مخصوص که غذاهای خاص و باب طبع شاه را میپختند و حتی در مسافرت ها همراه او میرفتند.

آشپزی که کارش طبخ شیرینی و کیک، آشپزی که فرنگی پز، آشپز مخصوص غذاهای ایرانی و… تعدادی از این آشپزها مسئول تهیه مقدمات، پاک کردن سبزیجات، آماده کردن گوشت و… بودند. همچنین شخصی بنام علی کبیری که عنوان سر آشپز مخصوص را داشت با حساسیت، نظارت و دقت بسیار بالا مسئول تست غذا و توجه به کیفیت غذاها و عملکرد آشپزها بود.

جالب است بدانید از شنبه تا چهارشنبه در این آشپزخانه به تعداد افراد خانواده شاه (در حدود بیست نفر) غذا طبخ میشد. در روزهای عادی منوها دستنویس آقای کبیری بود اما در مهمانی های ویژه، منو در برگه های مخصوص همراه با آرم در بار و تزئینات نوشته می شد. در مواقعی که دربار میزبان میهمانان بود، غذا با ماشین های مخصوص که غذا را گرم نگه میداشت به مناطق مختلف کاخ منتقل میشد.

آشپزخانه سلطنتی
منوی غذایی – تاریخ 1353

در واقع این آشپز خانه مخصوص کاخ سفید غذا طبخ میکرده است. برای تغییرات در آشپزخانه، ابتدا گاز مایع جای زغال سنگ را گرفت. در سال 1354 یک شرکت آلمانی برای تجهیز کردن مطبخ مخصوص سلطنتی که فقط برای کاخ سفید و خانواده شاه غذا طبخ میکرد، وسایل و تجهیزاتی را مثل فر و گریل، سرخ کن، گرم خانه، قابلمه‌های برقی و …. را اضافه کرد.

بخش های مختلف آشپزخانه

1- اتاق انبار مواد غدایی

2- اتاق اداری، دفتر کار آقای کامران یزدی ( مسئول امور اداری آشپزخانه سلطنتی ) به همراه یک سرویس بهداشتی و حمام

3- اتاق سرد خانه ( شامل یخچال های صنعتی )

آشپزخانه کاخ سعد آباد
یخچال صنعتی – آشپزخانه کاخ سعد آباد

4- اتاق انبار ظروف

5- اتاق غذاخوری آشپزها و کارمندان آشپزخانه

6- اتاق تعویض لباس آشپزها به همراه سرویس بهداشتی

موزه استاد حسین بهزاد ( کاخ کرباسی )

ساختمانی در کاخ سعد آباد که طبق گفته ها و اسناد موجود ساخته شده در زمان قاجار بوده و در البته که زمانی دفتر کار و استراحتگاه رضا شاه بوده است. در حال حاضر محلی برای قرار دادن 289 اثر از استاد حسین بهزاد شده است. دارای پنج سالن با آثار متنوعی از طراحیهای مدادی و مرکبی، نگارگریهای رنگی با مضامین مختلف از دوره های چندگانه کاری هنرمند و استاد ارزشمند ایرانی است. استاد بهزاد سال 1347 در ابن بابویه شهر ری به خاک سپرده شد.

موزه آلبوم های سلطنتی و اسناد سعدآباد ( دفتر فرماندهی ضد اطلاعات گارد )

ساختمانی در کاخ سعد آباد که امروزه به عنوان موزه اسناد معروف است. این اسناد شامل عکس، فیلم، نوار های صوتی و کاغذهای مهم هستند. این بنا در دوره پهلوی اول به عنوان ساختمان دفتر نگهبانی احداث و در دوره پهلوی دوم به عنوان یکی از مهمترین واحدهای نظامی- اداری یعنی فرماندهی ضد اطلاعات گارد شاهنشاهی به فعالیت خود ادامه داد. گارد حفاظتی ( گارد جاویدان ) وظیفه ی کنترل همه جانبه ورود، خروج و زیر نظر گرفتن کاخ را داشتند.

24326
افتتاح آرامگاه فردوسی توسط رضا شاه – سال 1313

 

بسیار زیاد اسناد و خاطرات جالبی در این موزه موجود است که دیدنشان خالی از لطف نیست. اما آثار به نمایش درآمده در این موزه به دو دسته اصلی تقسیم می شوند

 • اسناد تصویری شامل انواع آلبوم، اسلاید، فیلم، عکس و …
 • اسناد نوشتاری شامل انواع مکاتبات اداری در خصوص دربار و کاخ ها، یادداشت ها و دست نوشته ها، اسناد مالی امور دربار و …
24337
جشن عروسی محمدرضا پهلوی با فوزیه – کشور مصر

موزه هنر های زیبا ( وزارت دربار )

یکی از زیباترین بناهای مجموعه فرهنگی تاریخی کاخ سعد آباد که در جنوبی ترین نقطه مجموعه واقع شده و به عنوان موزه هنر های زیبا فعال است. در سال 1319 به دستور رضا شاه شروع به ساخته شدن کرد و در سال 1320 با تبعید او کار نیمه تمام ماند. در سال 1342 محمدرضا پهلوی دستور ساخت مجدد آن را صادر کرده و در سال 1346 به عنوان وزارت دربار به بهره برداری رسید. همچنین در این بنا از سنگهای مرمر سیاه متعلق به معدن ولی آباد چالوس استفاده شده که همین آن را به کاخ اسود نیز معروف کرده.

موزه اتومبیل های سلطنتی

یکی از جذاب ترین قسمت های موزه که پیشنهاد میکنم اصلا از دست ندهید. تنها موزه موجود در ایران که تمامی خودرو های آن سلطنتی و مربوط به زمان پهلوی است. شامل سه دستگاه رولز رویس، یک دستگاه خودروی اسپید باگی، پنج دستگاه بنز، شش دستگاه موتور سیکلت، یک دستگاه اسنو مبیل و یک دستگاه کالسکه.

خودروهایی در این موزه موجود است بسیار شیک و پر زرق و برق، حتی برخی از آن ها شاید به تعداد انگشتان دست در دنیا وجود داشته باشند. مثل benz sl300 که متعلق به فرح بوده یا بنز 600 با بدنه و شیشه های ضد گلوله.

156237 2400c12aca6e764e
بنز اس ال 300

موزه برادران امیدوار ( کالسکه خانه و استراحتگاه سورچی ها )

برادران امیدوار اولین جهان گردان ایرانی بودند که در سال 1333 سفر خود را با موتور آغاز کرده و تصمیم میگیرند جهان را بگردند. دو موتور یک سیلندر مچلس انگلیس به قدرت cc 500 که همراه آن ها در طی 7 سال سفر بود. بقیه سفر نیز با اتومبیل اهدایی کمپانی سیترون به آن ها ادامه یافت. 10 سال مسافرت که حاصلش دیدن نود و نه کشور از پنج قارۀ جهان بود.

موزه برادران امیدوار - کاخ سعد آباد | کوه مان
برادران امیدوار حین سفر

این موزه در یک ساختمان که متعلق به زمان قاجار است افتتاح شده است. زمانی این محل، کالسکه خانه و استراحتگاه سورچی ها بوده و در حال حاضر محلی برای آثار و اسناد به جا مانده از سفر برادران امیدوار است.

بازدید از کاخ سعد آباد

آدرس

خیابان ولیعصر – خیابان شهید فلاحی ( زعفرانیه )، انتهای خیابان شهید کمال طاهری

ایام و ساعات قابل بازدیدپ

نیمه اول سال همه روزه ( شنبه تا جمعه) از ساعت 9 تا 18:45، فروش بلیت تا ساعت 17
نیمه دوم سال همه روزه (شنبه تا جمعه) از ساعت 8:30 تا  17:00، فروش بلیت تا ساعت 15:30
فروش بیلیت فقط با کارت بانکی امکان پذیر می باشد. همچنین در کاخ ماشین هایی برای حمل و نقل آسان تر بازدید کنندگان وجود دارد.

شماره تماس: 9 – 22752031

امیدواریم از این مقاله لذت برده و ترقیب شده باشید برای بازدید از کاخ سعد آباد. اگر مطلبی کم یا اشتباه نوشته شده، خوشحال میشیم که نظرتون رو برامون بنویسین تا بتونیم بهترین مطالب رو در اختیار کاربران کوه مان بزاریم.

سوالات متداول

کاخ سعد آباد کجاست ؟

سعد آباد با وسعتی 300 هکتاری در شمالی‌ترین قسمت شهر تهران و روی کوهپایه توچال ساخته شده. مشرف به دره سرسبز دربند، هوایی لطیف و طبیعتی پر درخت دارد.

سعد آباد چند کاخ و موزه دارد ؟

کاخ سعد آباد حدود 18 کاخ و کاخ موزه دارد که هر کدام جذابیت های خاص خود را دارند.

مهم ترین قسمت های کاخ کدامند ؟

کاخ ملت، کاخ شهنود، موزه برادران امیدوار، موزه ظروف سلطنتی و موزه آشپزخانه سلطنتی و موزه خودرو های سلطنتی از مهم ترین قسمت های کاخ هستند که بازدیدشان حتما پیشنهاد میشود.

بازدید از مجموعه سعد آباد چه ایامی امکان پذیر است ؟

نیمه اول سال همه روزه ( شنبه تا جمعه) از ساعت 9 تا 18:45، فروش بلیت تا ساعت 17
نیمه دوم سال همه روزه (شنبه تا جمعه) از ساعت 8:30 تا  17:00، فروش بلیت تا ساعت

آدرس و تلفن کاخ سعد آباد ؟

خیابان ولیعصر – خیابان شهید فلاحی ( زعفرانیه )، انتهای خیابان شهید کمال طاهری
شماره تماس: 9 – 22752031

نظرت چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد رای:

هنوز کسی نظر نداده، شما اولین نفر باشید.

کوه مانمشاهده نوشته ها

یک عاشق طبیعت، که دوست داره به طبیعت گردا کمک کنه...

3 نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *