آشپزی در طبیعت

()

آشپزی در طبیعت یکی از بزرگترین لذت‌های کم هزینه‌ای است که هر فردی می‌تواند حداقل چندین بار در طول زندگی‌اش آن را تجربه کند. با آشپزی در دل طبیعت هر انسانی به ذات اولیه و اصلیِ خود که همان تولد، زندگی و مرگ در طبیعت بوده، نزدیک و نزدیکتر میشود و حال و هوای خوبی که در این فضا احساس میکند با هیچ چیزی قابل وصف نیست. رایج‌ترین شکل آشپزی در فضای باز، درست کردن کباب روی منقل یا هیزم است.

اما این‌کار به شکل‌های دیگر و برای پخت انواع مختلف غذاها نیز امکان‌پذیر است. صرفا باید با اصول آشپزی در فضای باز آشنا بود و نکات ایمنی این کار را رعایت کرد. برای آشپزی در طبیعت روش‌های مختلفی وجود دارد. انتخاب روش آشپزی به شرایط افراد و امکانات آن‌ها بستگی دارد. داشتن ظروف و تجهیزات کافی برای آشپزی نیز کمک کننده است. درادامه به برخی روش های آشپزی در طبیعت میپردازیم مارا در این مقاله همراهی کنید.

انواع روش پخت غذا با آتش در طبیعت :

آتش داخل شیار:

 گاهی شرایط در طبیعت گردی به قدری بحرانی و دشوار می شود، که شما امکان ایجاد حتی یک آتش کوچک را هم ندارید و حتما در صورت ایجاد کردن یک شعله نه چندان بزرگ باید کاری کنید که آن خاموش نشود! برای این کار توصیه می کنیم از برگ و چوب درختانی که از آن ها کنده شده و بر روی زمین افتاده اند، استفاده نمایید.

در داخل زمین به پهنای کم اما طولی دراز، گودال هایی حفر کنید پیوسته به یکدیگر (شیار)، این شیارها باید در قسمت راست وزش بادی باشد که در محیط شما به جریان افتاده است چرا که یکی از دلایل مهم پایداری آتش در طبیعت، رسیدن میزان اکسیژن کافی به آن می باشد. حال سعی کنید برای انتقال آتش در کل طول شیاری که آن را ایجاد نموده اید از چوب خشک درختان که به خوبی شعله ور می شوند، بهره بگیرید و با زدن یک جرقه کوچک در داخل شیار، به یک آتش مقاوم و پایدار دست پیدا نمایید!

شایان به ذکر است که در برخی مواقع به دلیل خشک شدن لایه های خاکی پیرامون آتش و فرو ریختن آن ها بر روی آتش، سبب خاموش شدن آتش در داخل شیارها شده است. برای جلوگیری از این اتفاق باید از تعدادی سنگ که سبب نگه داشتن حرارت در داخل شیار می شوند، استفاده کنید.

آشپزی در طبیعت انواع متفاوتی ارد برای مثال استفاده از آتش

آشپزی در طبیعت با استفاده از آتش

درست کردن آتش برای پخت غذا:

 برای درست کردن یک آتش مناسب از شاخه های خشک درختان با ضخامتی کم در حدود یک بند انگشت استفاده کنید و هرگز به سراغ تکه چوب های افتاده بر روی زمین نروید چرا که اغلب آن ها خیس هستند و به درد کار شما نمی خورند؛ از چوب های جمع آوری کرده در طبیعت گردی تان به صورت چادر بومیان آمریکایی بهره گیری کنید و در داخل فضای ایجاد شده آنان که باید به اندازه رفت و آمد میزان اکسیژن مورد نیازتان باشد، از چوب ها و شاخه های ضخیم تر استفاده کنید و تا آتشی فروزان را بتوانید درست کنید.

اکنون باید از سایر چوب های پهن و یا چند سنگ تخت و محکم برای صفحه زیرین غذایتان استفاده کنید و به اندازه 20 دقیقه به آن زمان دهید تا بتواند به عنوان یک منبع گرمایشی، غذایتان را بپزد و آماده خوردن نماید.

سنگ داغ برای گرم کردن آب:

 خیلی راحت می توانید با پیدا کردن چند سنگ به قطر 5 تا 7 سانتی متر و گذاشتن آن ها درون آتش برای گرم شدن و سپس انداختن آنان در داخل ظرفی که قرار است حجم آب مورد نظرتان را در داخل آن ها بریزید، مقدار آبی که می خواهید را گرم کنید! در این روش پخت و پز طبیعت گردی تنها اشکال در به وجود آوردن یک ظرف مناسب می باشد که البته برای این منظور می توان هم از پوست حیوانات بهره گرفت و هم از پلاستیک های سنگین و لاستیک های مقاوم!

توجه داشته باشید در صورت استفاده از پوست حیوانات و یا هر نوع پوشش ضعیف دیگر، باید ابتدا به ساکن از یک تخته سنگ بزرگ در قسمت انتهایی ظرف استفاده کنید تا در اثر حرارت سنگ های کوچکی که گرم شده اند، سوراخ نشود.

نظرت چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد رای:

هنوز کسی نظر نداده، شما اولین نفر باشید.

کوه مانمشاهده نوشته ها

یک عاشق طبیعت، که دوست داره به طبیعت گردا کمک کنه...

منتظر نظر شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *