آموزش کمپینگ, آشپزی در سفر

چگونه در طبیعت آتش روشن کنیم؟ با تجهیزات/بدون تجهیزات

how-to-light-fire-in-nature
()

چگونه در طبیعت آتش روشن کنیم؟ با تجهیزات/بدون تجهیزات

اگر شما هم اهل سفر هستید احتمالاً روشن کردن آتش یا نشستن کنار آن را به استفاده از کپسول گاز یا اجاق سفری ترجیح می دهید. از آنجایی که آتش جزئی از طبیعت است، برای انسان هم استفاده از آن خوشایند است. در این مطلب قرار است به روش هایی بپردازیم که بتوانید در طبیعت آتشی به راه بکنید و روی آن چای یا غذای خود را استفاده کنید.

همان سه عنصر تکراری اما بدرد بخور!

همه ما از این موضوع مطلع هستیم که آتش ما نباید باعث آسیب به طبیعت شود و باید طوری از آن استفاده کنیم که بعد از اتمام کار اثری از آتش در محل سکونت یا کمپ ما باقی نماند.

اولین قدم برای برپایی آتش همان سه عنصر اصلی است. همه ما این موضوع را در کتب درسی خود مطالعه کردیم، آتش برای برپا شدن نیاز به سه عنصر گرما، اکسیژن و ماده سوختنی دارد.

مثلث-آتش

مثلث آتش

پس باید این سه عنصر در کنار هم فراهم شوند تا یک آتش برپا شود. بستگی به ما دارد که چه تجهیزات و ابزاری در اختیار داریم که می توانند برای روشن کردن آتش به ما کمک کنند.

معمولاً یک طبیعتگرد یا کوهنورد حرفه ای که تجربه سفرهای مختلف را داشته وسایل اولیه مثل جرقه زن، کبریت، فندک، ماده آتش زا یا کاغذ و مقوای سوختنی به همراه دارد. با استفاده از این موارد روشن کردن آتش بسیار ساده است. فقط کافیست

  • محفظه ای برای روشن کردن در نظر بگیرید و درون آن را با هیزم پر کنید
  • مقداری از ماده آتش زای خود را روی هیزم های ریزتر و خشک بریزید
  • جرقه زن یا فندک را استفاده کنید تا آتش روشن شود

البته نکته حائز اهمیتی در اینجا وجود دارد؛ آتش خود را حدالامکان روی زمین روشن نکنید زیرا خطر انتشار آن در طبیعت وجود دارد و هم اثر منفی روی گیاهان و زمین آن محل می گذارد. اگر در یک پارک جنگلی یا استراحتگاه مستقر هستید احتمالاً مکان هایی مخصوص با عنوان منقل یا آتشدان در نظر گرفته شده تا آتش خود را در آن محل ها راه بیندازیم. اگر همچین چیزهایی در اختیار نداشتید میتوانید از مقداری سنگ یا چوب برای چینش دور تا دور، آتش خود استفاده کنید.

روشن کردن آتش در شرایط سخت

موضوع آنجایی سخت خواهد شد که شما ابزار یا وسایل خاصی برای برپایی آتش در اختیار ندارید. در این حالت کمی کار سخت تر است، باید با توجه به وسایل و ابزاری که در طبیعت وجود دارد آتش روشن کنید، ما در ادامه به چند حالت این موضوع خواهیم پرداخت.

روشن کردن آتش با سنگ چخماق

اگر یک آتش زنه چخماقی در اختیار دارید می توانید از آن استفاده کنید. آهنی از جنس فولاد در این نوع ابزار وجود دارد که با برخورد به سنگ چخماق اصطحکاک ایجاد کرده و جرقه هایی را به وجود می آورد، اما خبر بد این است که جرقه ها آن قدر قوی نخواهند بود که آتش برای شما روشن کنند.

بلکه باید به صورت پشت سر هم و سریع سنگ را روی فولاد کشیده و مقداری کاغذ یا مقوا یا چوب های خشک شده کوچک نزدیکان بگذارید تا جرقه ها بعد از تشکیل شدن بتوانند آن مواد را آتش بزنند. در ادامه با تقویت گرما و جرقه ها، آتش خود را به پا کنید. این کار صبر و تجربه بالایی میخواهد.

روشن کردن آتش با الگوی سرخپوستیfire-in-camping

روش دیگر برای روشن کردن آتش در طبیعت استفاده استفاده از نوع خیمه سرخپوستی است. خیمه های سرخپوستی حالتی خاص دارند که آتش به طور کامل در تمامی قسمت های هیزم پخش می شود و البته اکسیژن مناسبی را از فضا دریافت میکند. اگر وسایل کافی برای آتش را داشتید اما باد و طوفان مانع شما برای روشن کردن آتش می شد می توانید از این روش استفاده کنید.

  • پیشنهاد می کنم آتش خود را در سطحی درست کنید که ارتفاع کمتری دارد و یا موانع طبیعی دور آن باشد. به این شکل وزش باد آتش را خاموش نمیکند.

روشن کردن آتش به حالت مته‌ای

روش سومی که میتوان در طبیعت به کمک آن آتش روشن کرد، استفاده از دو چوب روی همدیگر است. به طوری که باید یک چوب بلند پیدا کرده و سر آن را با چاقو تیز (مته ای شکل) کنیم، سپس یک تخته چوب صاف را روی زمین قرار داده و سعی می کنید با استفاده از چوب نوک تیز و ایجاد اصطکاک روی سطح چوب زیری گرما ایجاد کرده و بعد خاکستر تولید کنید. این روش بسیار مشکل و شاید ناممکن به نظر برسد، اما در شرایطی که هیچ نوع ابزاری برای روشن کردن آتش وجود ندارد مجبورید از این روش استفاده کنید یا بهتر بگم شانس خودتون رو امتحان کنید.

روشن کردن آتش با باتری قلمی و فویل

روش دیگری که برای روشن کردن آتش به کار میرود استفاده از باتری می باشد، بله باتری!

اگر یکی از وسایل همراهتان دارای باتری باشد، پس خوش شانس هستید. در این روش با استفاده از از یک باتری قلمی و یک فویل فلزی می توان آتش درست کرد، به این صورت که فویل خود را که می تواند از پاکت سیگار یا همچین مواردی باشد، برداشته و قسمت میانی آن را به صورت باریک دربیاورید.

سپس دو سر فویل را به باتری چسبانده و بعد خواهید دید که آن قسمت باریک شروع به سرخ شدن و در نهایت آتش گرفتن خواهد شد. این آتش به دلیل آن است که وقتی قسمتی از فویل باریک میشود جریان هم به سختی از آن عبور میکند و باعث ایجاد گرما می شود.

جمع بندی و پیشنهاد

روشهایی که معرفی شد نیاز به مهارت و کمی خوش شانسی دارد، اما اگر اهل سفرهای تفریحی کوتاه هستید پیشنهاد میکنیم، یک فایرباکس و ماده آتش زا همراه خود داشته باشید تا هیچ کدام از دردسرهای بالا را تجربه نکنید و با یک چشم به هم زدن آتشی حرفه ای راه بی اندازید.

در نهایت خوشحال میشویم که نظر شما را بدانیم یا اگر ایده ی دیگری برای برقراری آتش دارید با ما در بخش نظرات مطرح کنید.

نظرت چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد رای:

هنوز کسی نظر نداده، شما اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *