چک-لیست-تجهیزات-واجب-کوهنوردی

()

چک لیست تجهیزات واجب کوهنوردی

اگر یک کوهنورد تازه کار هستید و یا به تازگی تصمیم به کوهنوردی گرفته اید، قطعاً این سوال برای شما هم پیش آمده است که چه وسایل را باید با خود ببرم! در این مطلب از بلاگ کوه مان قصد داریم تا لیستی از لوازم و تجهیزات واجب که باید هر کوهنوردی همراه داشته باشد را البته با توضیحات مختصر بررسی کنیم. البته این نکته را متذکر به یاد داشته باشید وسایلی که همراه خود دارید کاملاً وابسته به شرایط است. یعنی با توجه به

  • محلی که قصد سفر به آن را دارید
  • مدت زمانی که در رفت و آمد هستید
  • فصل سالانه‌ای که در آن سفر میکنید
  • گروه یا افرادی که با آنها قصد کوهنوردی دارید
  • میزان تجربه شما

میتواند این وسایل کاملا تغییر پیدا کند. ما هم قصد داریم تا به طور کلی به این موضوع بپردازیم و مواردی را بازگو کنیم که جزو واجب اساسی هستند.

کوله پشتی مناسب کوهنوردی

کوله پشتی پایه و اساس تجهیزات یک کوهنورد را تشکیل میدهد. ۹۰ درصد وسایل و تجهیزات فرد در این کوله قرار گرفته و در تمام طول مسیر حتی حین خواب در کنار او خواهد بود. کوله پشتی مناسب بسیار موضوع مهم است. یک کوله استاندارد باید به درستی روی شانه شما قرار بگیرد و چفت کمر و بدن شما شود تا احساس خستگی کمتری را به وجود بیاورد.

بهتر است کوله کوهنوردی ضد آب باشد. پارچه با کیفیت و دوخت مناسبی داشته باشد تا در صورت حجیم بودن وسایل کوهنوردی دچار پارگی و مشکل نشود. جیب های مخفی و اضافی برای جایگذاری تجهیزات ضروری در دم دست، داشته باشد.

لباس مناسب کوهنوردی

اولین موضوعی که باید به آن توجه کنید لباس مناسب است. بسیار مهم است که شما در طول سفر چه نوع لباسی را به تن دارید و از آن استفاده میکنید. موضوع لباس ارتباط کاملا مستقیمی بر روی انرژی و مدت زمان حرکت کوهنورد دارد. اگر لباس نامناسب با فصل آب و هوایی انتخاب شود یا لباسی که بسیار گشاد و یا زیاد از حد جذب باشد، انتخاب شود، میتواند کاملاً بر روی مدت زمان صعود شما، روحیه شما در حین سفر و خستگی زودرس در حین سفر تاثیر بگذارد. اما لباسی که انتخاب میکنید با توجه به شرایط آب و هوایی متفاوت است.

اگر در فصول گرم و بهاری مسافرت میکنید سعی کنید تا لباس های خنک و نخی به تن داشته باشید. البته برای اطمینان خاطر بهتر است یک دست لباس اضافی برای مواقع ضروری مثل برف و باران و یا عبور از دریاچه در نظر بگیرید.

اگر در فصل سرد سال سفر میکنید حتماً لباس های پشمی، گرم و کاموایی بپوشید و یا همراه خود داشته باشید. پیشنهاد میکنیم این لباس ها را روی یک لایه لباس زیری که نخی و راحت است، به تن کنید. تا راحت تر به پیاده روی بپردازید و احساس ناراحتی نکنید.

عینک کوهنوردی

سرما، گرد و غبار، اشعه های مضر خورشید و آفتاب سوختگی برای چشم انسان مضر هستند. پس یک کوهنورد باید حتما عینک آفتابی استاندارد همراه خود داشته باشد. برای خرید عینک آفتابی خیلی به ظاهر آن اهمیت ندهید، موضوع مهم کیفیت ساخت و شیشه‌های آن میباشد که از چشم به خوبی محافظت کنند.

کفش مناسب کوهنوردی

موضوع مهم دیگر در کوهنوردی و یا به نوعی مهمترین موردی که در تمام وضعیت سفر شما تاثیر گذار میباشد، کفش مناسب است. کفشی که برای کوهنوردی در نظر می گیرید هم باید برای پای شما بسیار راحت باشد و همچنین خیلی گشاد و یا خیلی کوچک نباشد و پای شما کاملاً در آن جاگیر شود. این کفش باید کفی مناسبی داشته باشد و ترجیحا هم ضد آب باشد تا در مواقع باران و برف بتواند از پای شما محافظت کند.

به هیچ وجه انتخاب کفش را ساده نگیرید چون اگر کفش نامناسب داشته باشید به راحتی پای تان خسته میشود و در راهپیمایی خود دچار اختلال میشوید. میتوانید یک جفت صندل و یا دمپایی راحتی را همراه خود داشته باشید و زمانی که در حال استراحت و تجدید قوا برای ادامه مسیر هستید، کفش های خود را در آورده و از آنها استفاده کنید.

باتوم یا عصای کوهنوردی

باتوم و عصای کوهنوردی یکی از وسایل ضروری دیگر است، که معمولاً توسط بیشتر کوهنوردان استفاده میشود. کاربرد این وسیله وابسته به فصول گرم و سرد سال نیست و در همه فصول کاربرد دارد. باتوم می‌تواند کاربردهای مختلفی برای شما در سفر داشته باشد، که مهمترین آن تکیه گاه بودن برای پیاده روی است.

این نوع باتوم‌ها طوری طراحی وساخته میشوند که در زمان صعود فشاری که به کمر وارد میشود را کاهش میدهند و باعث می‌شوند تا وزن و سنگینی کمتری را روی بدن خود احساس کنید. این نوع باتوم‌ها معمولاً وزن سبک و جنسی مستحکم دارد. اگر یک جفت از آن را داشته باشید بهتر خواهد بود.

3 نفره chanodug مدل star sky3
چادر 3 نفره چانوداگ CHANODUG مدل STAR SKY FX-8923

کیسه خواب و چادر کوهنوردی

اگر مسافرت شما بیش از یک روز زمان میبرد، پس نیاز دارید تا شب را در طبیعت اقامت کنید. برای اقامت حتما یک چادر و یک زیرانداز مناسب همراه خود داشته باشید. یک چادر مناسب وزن نسبتاً کمی دارد و حداقل بین ۲ تا ۳ نفر ظرفیت خواهد داشت. یک چادر کوهنوردی استاندارد باید حتما ضد آب باشد و لایه‌ی محافظتی داشته باشد.

البته اگر سفر شما طوری است که نیازی به چادر نخواهید داشت، پس از کیسه خواب مناسب استفاده کنید.

تجهیزات روشنایی برای کوهنوردی

حتماً در کوله پشتی خود یک چراغ و یا لامپ ال ای دی داشته باشید. در مواقعی لازم است تا در تاریکی شب کاری انجام دهید و یا حتی به مسیر پیاده روی خود ادامه دهید، پس نیاز دارید تا مسیر روبرویتان را روشن کنید. چراغ قوه برای خوردن غذا و یا خواندن کتاب در چادر نیز به کارتان می‌آید.

تجهیزات آشپزی برای کوهنوردی

برای اینکه بتوانید در سفر آشپزی کنید، نیاز به تجهیزات آشپزی دارید. این وسایل بسته به نوع مواد غذایی شما و سختی مسیرتان میتواند، تغییر کند.

114422136
اجاق سفری کووآ مدل KGG-0904PM

در ابتدا لازم است تا مواد اولیه مثل آب و مواد غذایی که بتوان از آنها در کوهنوردی استفاده کرد را همراه داشته باشید و بعد با توجه به آنها تجهیزات آشپزی بردارید. اگر منطقه که به آن سفر میکنید دریاچه و یا رودخانه نزدیک خود دارد و یا منطقه برفی است، نیاز به برداشتن آب نخواهید داشت. اما اگر از این موضوع مطمئن نیستید، حتما ظرفی آب آشامیدنی با خود داشته باشید.

خوراکی هایی که میتواند در حین کوهنوردی بدرد بخور باشد، باید بیشتر مواد غذایی باشند که در طول مدت طولانی فاسد نمیشوند. مثل آجیل و میوه خشک، مواردی که قندی هستند و به سرعت به شما انرژی میدهند مثل شکلات و آبنبات. برخی از مواردی که میتواند در حین راهپیمایی به شما انرژی دهد را دم دست بگذارید و هر چند وقت یک بار مقداری از آنها را استفاده کنید.

اجاق و تابه

مواد غذایی که همراه دارید را طوری انتخاب کنید که احتمال خرابی و فاسد شدن آنها کم باشد و همچنین سالم و سلامت به بالای قله برسند. مثلا برای بردن تخم مرغ از ظرف مخصوص نگهدارنده تخم مرغ استفاده کنید. اگر تجهیزات لازم مثل اجاق کوهنوردی و یا تابه آشپزی در طبیعت همراه دارید، میتواند از مواردی مثل گوشت و برنج هم استفاده کنید. اما اگر وقت و حوصله آشپزی را ندارید بهتر است غذاهای کنسروی را جایگزین آنها کنید.

لوازم بهداشتی و نظافتی کوهنوردی

قرص ضدعفونی آب آشامیدنی آکوپارت Effervescent | کوه مان
قرص ضدعفونی آب آشامیدنی آکوپارت Effervescent

قطعا هر فردی در حین سفر نیاز به لوازم بهداشتی و شستشویی دارد. اگر هم که خانم باشد، این موضوع تشدید میشود. اگر منطقه سفرتان، دریاچه و رودخانه دارد، پس با خیال راحت فقط مقداری مواد شویند مثل مایع ظرفشویی، صابون و شامپو بردارید. اما اگر منطقه‌ای که به آن سفر میکنید کم آب است و یا حتی آبی ندارد.

لازم است تا حتما مقداری آب و مواد ضدعفونی هم همراهتان داشته باشید. برای ضدعفونی آب هم میتوانید از قرصهای ضدعفونی آب آشامیدنی تهیه و استفاده کنید. بقیه موارد هم بستگی به خود فرد دارد. مثل مسواک، ناخنگیر، دستمال الکلی و…

کمکهای اولیه و تجهیزات اورژانسی

حتما باید در کوله پشتی خود یک کیف کمکهای اولیه داشته باشید. نیازی نیست تا تجهیزات خیلی حرفه‌ای و پیچیده را داشته باشید، بلکه در حدی باشد که بتواند خود شما یا دوستتان را از خطرات احتمالی نجات دهد. اگر بیماری خاصی دارید حتما داروی خود را همراه داشته باشید. مواردی مثل چسب زخم، فشارسنج، باند، گاز استریل، کیسه آب یخ، پنبه، الکل ضدعفونی و چند عدد آمپول برای تزریق ضروری هم جزو لازمه‌های یک کیف کمکهای اولیه است.

یکی از مواردی که میتواند کمک کننده باشد. کاغذی حاوی مشخصات فردی، گروه خونی و شماره تلفن نزدیکان شما است که باید همیشه دم دست باشد و هر فردی بتواند از آن کمک بگیرد برای نجات و امدادرسانی به شما.

امیدواریم این مطلب مفید بوده باشد. سفری بی خطر و لذت بخش داشته باشید.

نظرت چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد رای:

هنوز کسی نظر نداده، شما اولین نفر باشید.

کوه مانمشاهده نوشته ها

یک عاشق طبیعت، که دوست داره به طبیعت گردا کمک کنه...

منتظر نظر شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *