آموزش کمپینگ

هیچهایک چیست و چه نکات و ترفندهایی دارد؟

هیچهایک-چیست
()

هیچهایک چیست و چه نکات و ترفندهایی دارد؟

کوله رو بردار و بزن به دل جاده!

تا به حال اسم هیچهایک را شنیده‌اید؟ تعجبی ندارد اگر این اسم را نشنیده باشید. این اسم یک وسیله، یا شهر، یا حتی یک هنرپیشه نیست، بلکه اسم نوعی از سفر است. در آن افراد با یک کوله پشتی و به هزینه دیگران مسافرت می کنند.

هیچهایک = سواری رایگان گرفتن از خودرو اشخاص دیگر

هیچهایک یعنی شما وسایل ضروری سفر را بردارید و شروع به مسافرت کنید. در این نوع سفر شما هیچ نوع وسیله نقلیه‌ای نخواهید داشت و با کمک افرادی که به طور گذری شما را سوار می کنند، به شهرهای یا مناطق دیگر سفر میکنید. این سفر ممکن است در نگاه اول جذاب به نظر برسد، اما قطعاً چالش ها و خطراتی را نیز در حین مسافرت برای شما پیش میآورد. در ادامه بیشتر به نکاتی که باید توجه داشته باشید خواهیم پرداخت.

چرا افراد هیچهایک میکنند؟

ارزون حساب میشه!

از لحاظ اقتصادی این نوع سفر بسیار مقرون به صرفه محسوب میشود. برای خیلی از افراد که توان پرداخت هزینه های سنگین را ندارند، جذاب است. اما باید توجه داشته باشید، خیلی از کسانی که هیچهایک میکنند، مشکل مالی ندارند و صرفاً جهت ماجراجویی و هیجان هایی که بین سفر برایشان پیش خواهد آمد، این کار را انجام میدهند.

کمک به طبیعت

خیلی از افراد عقیده دارند که اگر دوستدار طبیعت باشید، نباید به آن آسیب بزنید. در نتیجه وسیله نقلیه کمتر و در واقع کمتر سوزاندن سوخت های فسیلی نیز به نفع طبیعت است. با این حرکت در حال کمک به طبیعت هستند.

آشنایی با آداب و رسوم مختلف

زمانی که شما با راننده های مختلف در مسیرهای مختلفی هم صحبت میشوید، ممکن است خیلی از مکان های گردشگری و یا حتی آداب و رسوم مختلفی که آن منطقه دارد را درک کنید.

اصول اولیه هیچهایک

برای اینکه لب خیابان بایستید و منتظر خودرو باشید تا شما را سوار کند، باید اقداماتی انجام دهید.

ژست بگیر!

باید یک ژست یا حالت خاص از ایستادن داشته باشید، که ممکن است در هر شهر و یا کشوری متفاوت باشد و با توجه به فرهنگ و رسوم آن منطقه انجام شود. برای مثال در آمریکای شمالی هیچهایک را با انگشت شست خود نشان میدهند و با این کار به رانندگان میفهمانند قصد پرداخت هزینه را ندارند.

البته تا آن جایی که اطلاعات وجود دارد، در اکثر مناطق دنیا انگشت اشاره در کنار خیابان به عنوان هیچهایک شناخته شده است

کجا وایسم؟

نقطه هایی که برای پیدا کردن یک ماشین مناسب است مناطق شلوغ و عمومی تر است مثل عوارضی ها پلیس راه ها ایستگاه های هلال احمر تقاطع های یاسر خروجی های جاده ها ایستگاه های اتوبوس و کامیون

صبور باش

اگر میخواهید هیچهایک را شروع کنید، باید صبور باشید. اینکه چقدر طول میکشد تا کسی شما را سوار کند و به مقصدتان برساند بستگی به شانس شما دارد. ممکن است در عرض چند دقیقه این اتفاق بیافتد و یا در مواقعی چندین ساعت لب جاده معطل شوید.

روابط عمومی لازم داری

اگر میخواهید هیچهایک را شروع کنید، باید روابط عمومی خوبی داشته باشید و بتوانید به راحتی با افراد ارتباط برقرار کنید. ممکن است شما با هر افرادی برخورد کنید که خیلی از لحاظ اخلاقی و شخصیتی با شما تناسب ندارند، اما مجبورید مدتی را با آن ها کنار بیایید.

اهل شلوغی هستی؟

در هیچهایک باید سبک سفر کنید، از برداشتن تجهیزات اضافی و مواردی که در سفر خیلی کم کاربرد دارند، پرهیز کنید.

اعتماد به نفس داشته باش

اگر اهل حل مسئله، رفع و رجوع چالش ها نیستید و ممکن است با کوچکترین مسئله ای اعتماد به نفس خود را از دست دهید، یا از کنترل خارج شوید، هیچهایک برای شما مناسب نیست.

توان جسمی مناسب

اگر توان جسمی مناسب و قوای بدنی کافی برای پیاده روی های طولانی ندارید، هیچهایک برای شما مناسب نیست. اگر اقدام به هیچهایک کردید از همان اول خود را برای پیاده روی های طولانی و مسیرهای پر فراز و نشیب آماده کنید. ممکن است در ساعات طولانی هیچ راننده ای تصمیم به سوار کردن شما نگیرد و مجبور شوید مسیر را کاملاً پیاده طی کنید.

همسفر داشته باشید

اگر تجربه اولتان است، پیشنهاد میکنیم حتما یک همسفر برای خود در نظر بگیرید. کسی که قبلاً این کار را انجام داده باشد و بتواند شما را در طی مسیر راهنمایی کند. البته که داشتن همسفر، امنیت بیشتری را نیز برای شما ایجاد می‌کند.

نکات ایمنی هیچهایک

  • در طول سفر سعی کنید ذهنیت مثبتی نسبت به افراد داشته باشید. اما اگر در نگاه اول به ماشینی یا فردی شک کردید، به درون خود اعتماد کرده و همسفر آن فرد نشوید.
  • زمانی که قصد سوار شدن به خودرو را دارید، پلاک خودرو و مشخصات کلی آن را در ذهن خود داشته باشید و برای اطمینان بیشتر، مسیری که در آن هستید و مشخصات خودرو را برای دوستان نزدیک یا اعضای خانواده تان ارسال کنید.
  • سوار ماشین های شوید که خانواده در آنها وجود دارد.
  •  حتماً همراه خود یک نقشه مناسب و با جزئیات داشته باشید. این نقشه به شما کمک خواهد کرد تا در حین سفر بدانید دقیقا کجا هستید و چه مسیری را باید طی کنید.
  • در کوله خود آب و غذا به صورت کنسروی و مقداری مناسب داشته باشید. ممکن است حتی برای یک تا دو روز کسی حاضر به سوار کردن شما نشود و مجبور به ماندن در جاده شوید.
  • در برخی مناطق و کشورها، هیچهایک به طور کلی ممنوع است. بهتر است اطلاعاتی از منطقه‌ای که در حال سفر به آن هستید، بدانید.
  • اگر گوشی هوشمند دارید، سعی کنید روی آن یک نقشه مناسب که به طور آفلاین هم کار کند داشته باشید. نقشه می‌تواند کمک های زیادی به شما بکند. البته که اگر جی پی اس همراه خود ببرید و طرز کار آن را نیز بلد باشید، بهتر هم خواهد شد.

در این مطلب سعی کردیم به موضوع هیچهایک بپردازیم و موارد کلیدی آن را ذکر کنیم. سفر خوبی داشته باشید.❤️

نظرت چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد رای:

هنوز کسی نظر نداده، شما اولین نفر باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *