آموزش کمپینگ

نکاتی مهم برای چادر زدن هنگام رعد و برق

نکاتی مهم برای چادر زدن هنگام رعد و برق| کوه مان| koohman
()

طبیعت گردی و ماندن در طبیعت یکی از تفریحات سالم و لذت بخش است که افراد زیادی به آن علاقه دارند. طبیعت همان قدر که می تواند زیبا و بخشنده باشد همان قدر نیز می تواند غیر قابل پیش بینی و خطرناک باشد. یکی از کارهای مهمی که افراد برای ماندن شبانه در طبیعت باید انجام دهند چادر زدن است. شرایط جوی و آب و هوایی یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار روی تجربه سفر افراد به دل طبیعت است.

همچنین شرایط آب و هوایی خطرات زیادی را می تواند به همراه داشته باشد. به همین دلیل بررسی وضعیت جوی یکی از مهم ترین اقداماتی است که افراد قبل از رفتن به دل طبیعت باید انجام دهند. البته شرایط جوی می تواند در برخی مواقع غیر قابل پیش بینی باشد.

برای حفظ سلامت جان افراد در شرایط بحرانی افرادی که به طبیعت سفر می کنند باید تکنیک ها و مهارت های مقابله با بحران را یاد بگیرند. چادر زدن هنگام رعد و برق و طوفان یکی از نکات مهم است که افراد باید قبل از رفتن به طبیعت آن را بلد باشند. در ادامه این مقاله قصد داریم تا شما را با نکات مهمی در خصوص برپا کردن چادر در طوفان آشنا کنیم. پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

نکاتی مهم برای چادر زدن هنگام رعد و برق| کوه مان| koohman

نکات مهم برای چادر زدن در طوفان و رعد و برق

همانطور که می دانید طوفان و رعد و برق در طبیعت می تواند خطرات جبران نا پذیری به همراه داشته باشد. به همین دلیل نیز افرادی که در شرایط جوی نامناسب قرار می گیرند باید نکات مهمی را رعایت کنند تا دچار حوادث ناگوار نشوند. برای چادر زدن در شرایط جوی نامناسب باید به نکات مهمی توجه شود. در غیر اینصورت احتمال برخورد صاعقه زیاد خواهد بود. از جمله نکات مهمی که باید به آن توجه شود می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

از ارتفاعات و خط الراس دوری کنید

زمانی که شما در آب و هوای بارانی و طوفانی می خواهید چادر بزنید اولین چیزی که باید بدانید این است که احتمال برخورد صاعقه در ارتفاعات بسیار بیشتر از جاهای دیگر است. به همین دلیل به هیچ وجه نقاط بلند را برای چادر زدن انتخاب نکنید. در این مواقع بهتر است که مناطقی مانند کوه پایه ها، دشت ها، دره ها و.. چادر بزنید. توجه داشته باشید که در مسیر های جریان آب و نزدیک رودخانه این کار را انجام ندهید؛ زیرا در صورت بارش شدید احتمال جاری شدن سیل زیاد است.

زیر درختان بلند چادر نزنید

برپا کردن چادر زیر درختان خیلی بلند در هنگام طوفان و رعد و برق کار درستی نیست. زیرا همیشه رعد و برق به بالاترین نقاط در هر منطقه اثابت می کند. به همین دلیل احتمال برخورد صاعقه زیر درختان خیلی بلند زیاد تر است.

از مواد هادی جریان الکتریسیته دوری کنید

در صورتی که چادر شما دارای تعداد زیادی میله فلزی است باید از یک پلاستیک بزرگ برای پوشاندن آن استفاده کنید. همان طور که می دانید رعد و برق جریان الکتریکی است و مواد هادی جریان الکتریکی را راحت تر به خود جذب می کنند. به همین دلیل هنگام رعد و برق و طوفان از مواد هادی جریان الکتریسته دوری کنید.

با اجاق آشپزی نکنید

توجه داشته باشید که درهنگام رعد و برق از اجاق گازهای کپسولی استفاده نکنید. زیرا امکان انفجار آنها در اثر برخورد رعد و برق زیاد است.

از ورودی غارهای دوری کنید

برخلاف تصور برخی از افراد وارد شدن به داخل غارها در هنگام رعد و برق آنچنان امن نیست. در ورودی غارها نایستید. زیرا الکتریسیته ممکن است از شما مثل یک شمع اتومبیل استفاده کند و درست از سقف به کف متصل گردد.

تا حد ممکن از دوستان و اطرافیان خود فاصله بگیرید

هنگام رعد و برق بهتر است که از دوستان و اطرافیان خود فاصله بگیرید. زیرا در صورت برخورد صاعقه به یکی از افراد ممکن است سایر افراد نیز دچار حادثه شوند. اما زمانی که با فاصله از هم قرار بگیرید احتمال برخورد صاعقه به چند نفر کمتر می شود.

به جنگل پناه ببرید

بهترین کار برای فرار از خطر صاعقه پناه بردن به جنگل و قرار گرفتن زیر یک پوشش پلاستیکی است. در صورتی که در دشت و کوهستان قرار داشتید باید پایین ترین نقطه را انتخاب کنید و روی سطح زمین بشینید و خود را کوچک کنید. این کارها احتمال برخورد صاعقه به شما را تا حدود زیادی کاهش می دهد.

به کوه پایه ها پناه ببرید

امن ترین مناطق در کنار قله ها و کوهای بلند دامنه های کوه است. به همین دلیل زمانی که در کوهستان هستید به پایین ترین نقطه

این نقطه امن تر از مناطق بلند کوه یا مناطق باز است. احتمال برخورد صاعقه به کوهپایه ها کمتر از سایر مناطق است.

در یک جا به ایستید

هنگام رعد و برق بهتر است که به مکانی امن پناه ببرید و از حرکت کردن خودداری کنید. با این کار احتمال برخورد صاعقه با شما کمتر خواهد بود.در صورت امکان با یک پوشش پلاستیکی روی چادر خود را بپوشانید.

نکاتی مهم برای چادر زدن هنگام رعد و برق| کوه مان| koohman

از یک زیر انداز عایق استفاده کنید

هنگام رعد و برق بهتر است که در داخل چادر از یک زیر انداز پلاستیکی برای جدا کردن پاهای خود از زمین استفاده کنید. هنگام چادر زدن بهتر است که از یک زیر انداز پلاستیکی زیر چادر خود استفاده کنید. با این کار احتمال نفوذ جریان الکتریکی به داخل چادر کاهش می یابد. در این مواقع سعی کنید تا حد امکان خود را کوچک و پاهایتان را جمع کنید.

خلاصه

به طور کلی میتوان گفت که چادر زدن در رعد و برق یکی از چالش های رفتن به دل طبیعت است. برای در امان ماندن از خطرات رعد و برق در طبیعت باید هنگام بر پا کردن چادر به نکات مهمی توجه شود. در این شرایط افراد باید پایین ترین نقطه را برای بر پا کردن چادر انتخاب کنند. همچنین برای حفظ جان خود بهتر است که از دوستان خود فاصله بگیرید. برای خرید بهترین چادر مسافرتی و کوهپیمایی می توانید به سایت کوه مان مراجعه کنید.

نظرت چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد رای:

هنوز کسی نظر نداده، شما اولین نفر باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *