گردی در زمستان

()

طبیعت گردی در زمستان جذاببت های منحصر به فردی دارد؛ مانند: سکوت حیرت انگیز طبیعت ، زیبایی طلوع و غروب آفتاب ، منظره های یک دست سفید، صدای زیبای قدم برداشتن در برف و… . با این حال حضور در طبیعت در فصل زمستان می تواند خطرات خاص خود را نیز داشته باشد، به طور مثال طول روزها در زمستان بسیار کوتاه بود و خیلی زود هوا تاریک می شود، همین طور تغییرات آب و هوایی در زمستان بسیار سریع اتفاق می افتد. به همین دلیل باید قبل از رفتن به طبیعت در فصل زمستان به صورت حرفه ای و کامل برای آن آماده شوید.

به فصل سرما که می رسیم کمی روند زندگیمان تغییر می کنند. رفت و آمدها و همینطور نوع پوششمان نسبت به فصل های دیگر تفاوت بسیاری دارد. از همین رو برای سفرهایمان باید در زمستان تفاوتی قائل بشویم، تا از بروز حادثه های احتمالی جلوگیری کنیم. اکثر افراد سفرهایشان را می گذارند برای زمان هایی مثل بهار و تابستان اما قافل از اینکه در زمستان طبیعت زیبایی منحصر به فردی دارد و نباید آن را از دست داد. 

نکاتی که برای طبیعت گردی در زمستان باید رعایت کنید:

1- لباس مناسب

2- چادر مناسب

3- وسایل گرمایشی

لباس مناسب طبیعت گردی در زمستان

وقتی قصد گردش در مناطق بکر و سرد را دارید، باید سه لایه لباس بپوشید. لایه اول می‌تواند عرق بدنتان را به خودش جذب کند، لایه دوم باعث می‌شود تا عرق بدنتان خشک شود و لایه سوم شما را از گزند باد، باران و حتی برف حفظ می‌کند و همچنین اجازه نمی‌دهد تا بدن‌تان خیس شود. لازم به ذکر است که لایه سوم لباس‌تان ترجیحا باید ضد آب باشد. چنین سیستمی می‌تواند بدنتان را در مقابل آب هوای بسیار سرد حفظ کند.

البته اگر قصد دوچرخه سواری دارید، می‌توانید پس از نیم ساعت رکاب زدن لایه رویی را از خود جدا کنید تا بدنتان دو هوا نشود. البته اگر با رکاب زدن بدنتان بیش از حد گرم نشد، نیازی نیست لایه آخر لباس را از تن‌تان جدا کنید. شاید دانستن این نکات زیاد جدی گرفته نشود، اما رعایت نکردن چنین مسائلی می‌تواند جان‌تان را در دل طبیعت به خطر بیاندازد.

طبیعت گردی در زمستان یک تجربه متفاوت برای علاقه مندان به کوه نوردی و طبیعت گردی است. به شرطی آنکه تجهیزات لازم را به همراه داشته باشند.
طبیعت گردی در زمستان و نکاتی که باید رعایت کنید

چادر زدن در زمستان

برای اینکه در چادر زمستانی خود آسوده باشید باید تجهیزات مورد نیاز را هم به همراه داشته باشید. حتما کیسه خوابی را انتخاب کنید که مناسب با دمای مقصد یا گرم تر باشد. یک پد فوم یا تشک پر شده از هوا می تواند مانع جذب هوای سرد زمین شود و یک چادر چهار فصل هم در شرایط جوی زمستان الزامی است. اگر دارید در زمستان چادر می زنید حتما اجاق اضافی برای آب کردن برف و استفاده از آن به عنوان آب آشامیدنی به همراه داشته باشید و برای اجاق هم سوخت اضافی بیاورید.

کیسه خواب را قبل از خوابیدن گرم کنید

یک کیسه خواب گرم را می توانید تنها با حرارت بدنتان گرم کنید بنابراین قبل از اینکه بخواهید در ان استراحت کنید، آن را از قبل گرم کنید. آب را بجوشانید و آن را داخل یک کیسه آب گرم بریزید و بگذارید کمی از دمای آن کاسته شود و حتما از اینکه در آن محکم بسته شده است اطمینان حاصل کنید.کیسه آب گرم را بیست دقیقه قبل خواب داخل کیسه خواب بگذارید. حرارت آب گرم خواب آسوده ای را برای شما تضمین می کند و دمای بدنتان را هم حین خواب نگه می دارد. استفاده از سایر وسایل گرمایشی مانند بخاری نیز می تواند به شما کمک کند.

گرم کردن بدن

اگر قبل از خواب بدنتان گرم نباشد سعی کنید با چند حرکت ورزشی بدنتان را پیش از رفتن به درون کیسه خواب گرم کنید. ترجیحا در هنگام خواب با کلاه و یا روسری سرتان را بپوشانید، چرا که یک سر لخت در هنگام خواب می‌تواند باعث هدر رفتن گرمای زیادی از بدنتان شود.

استفاده از یک چادر مسافرتی در چنین شرایطی بسیار واجب است، چرا که می‌تواند بدنتان را از باد و باران حفظ کند. توجه داشته باشید که چادر مسافرتی‌تان را در مسیر رودخانه و یا حاشیه آن، بر پا نکنید. شاید در طول شب با بارش شدید باران آب طغیان کند و بدون آنکه شما متوجه شوید، در مسیر سیل قرار بگیرید. توجه داشته باشید، برپا کردن چادر در یک جان پناه طبیعی، مثل لای تخته سنگ‌ها و یا غارهای کوچک می‌تواند بهترین مکان برای برپایی چادر باشد.

نظرت چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد رای:

هنوز کسی نظر نداده، شما اولین نفر باشید.

کوه مانمشاهده نوشته ها

یک عاشق طبیعت، که دوست داره به طبیعت گردا کمک کنه...

منتظر نظر شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *