سیر تا پیاز انواع کمپینگ | 12 نوع مطرح در دنیا | کوه مان

سیر تا پیاز انواع کمپینگ | 12 نوع مطرح در دنیا


()

سیر تا پیاز انواع کمپینگ | 12 نوع مطرح در دنیا

اگر دراز کشیدن زیر آسمان پرستاره کویر یا استراحت در چادری وسط دل جنگل تاریک برایتان جذاب و هیجان انگیز محسوب میشود پیشنهاد میکنم اصلا این مطلب را از دست ندهید. در این مطلب به تاریخچه ی کمپ کردن در دنیا، انواع کمپ و توضیح آن و صفر تا صد برگزاری یک کمپینگ حرفه ای در دل طبیعت پرداختیم، همچنین توضیح دادیم چه ابزاری باید همراه داشته باشیم و چه کارهایی باعث لذت بیشتر برای ما خواهد شد.

اصلا کمپینگ یعنی چی ؟

کمپینگ | کوه مان

اگر بخوایم خلاصه و مختصر بگیم میتونیم از ویکی پدیا کمک بگیریم

تعریف کمپینگ در ویکی پدیا

کمپینگ یعنی یسری افراد پامیشن میرن خارج از منزل، تو طبیعت و نقاط بکر چادر میزنن و از طبیعت لذت میبرن تو یک جمله کمپ زدن یعنی همین. لطفا وقتی اسم کمپ توی ذهنتون میاد اصلا فکر نکنید یک کار خیلی خارق العاده یا با کلاسه، اگر شما پاشی با خانواده بری پارک سر کوچتون و چند ساعت رو خوش بگزرونی و از طبیعت اونجا لذت ببری این یعنی کمپ زدن. حتما این نیست که مثلا بری وسط جنگل های آمازون با حرفه ای ترین تجهیزات سفر یک ماه زندگی کنی، که البته این هم یک نوع از کمپ هستش. کمپ کردن فقط به یک چادر و یک طبیعت خلاصه نمیشه، ممکنه با داشتن کوله، پیاده روی طولانی، قایقرانی، صخره نوردی، شکار و ماهیگیری در رودخانه همراه باشد که در ادامه بیشتر بهشون میپردازیم. باید اشاره کنیم کمپینگ فدراسیون مخصوص به خود را دارد، یک ورزش حرفه ای محسوب شده و حالت های مختلفی دارد. پس فقط به یک تفریح ساده ختم نمیشود.

تاریخچه کمپینگ در جهان

اگر بخوایم به خیلی عقب برگردیم که توی روزگاران قدیم مثلا 300 یا 400 سال پیش طبیعت جزوی از زندگی بشر بوده و بیشتر کار های روزمره زندگی در اون صورت میگرفته. ولی هر چی بیشتر انسان به سمت زندگی شهری و ربات گونه سوق پیدا کرد بیشتر کمبود طبیعت و آرامش بودن در اون رو احساس میکنیم.

مخصوص اشراف!

مطلب پیشنهادی : آموزش آشپزی در سفر

میشه گفت اولین کسایی که تو دنیا کمپ کردن رو جا انداختن انگلیسی ها بودن، در سال های نزدیک به 1880 میلادی ورزش قایق رانی و گشت و گذار در رودخانه ها بسیار زیاد در بین مردم انگلستان محبوب بود و طرفدار داشت. نکته جالب قضیه اینجاست که آن ها علاقه داشتند بعد از قایق سواری و ماهیگیری در رودخانه ها کنار ساحل بشینن و استراحت کنن که البته در اون زمان به علت تجهیزات پیچیده، سنگین و گرانی که کمپ زدن داشت فقط قشر خاصی از جامعه توانایی انجام اون رو داشتن. یک مرد انگلیسی به نام توماس هیرام هولدینگ که در برخی مطالب به پدر کمپینگ دنیا ازش نام میبرن، با یسری اقدامات جالب و تاثیرگذار این موضوع را نقض کرد. این فرد با تجهیزات ساده و ارزان قیمت کمپ هایی را اجرا کرد، با گروهی از دوچرخه سواران به ایرلند سفر کرد و کمی بعد تجربیات خود را در همین موضع کتاب کرده و به چاپ رساند.

توماس هیرام هولدینگ
کتاب توماس هیرام هولدینگ درباره کمپینگ

در سال 1932 به صورت رسمی فدراسیون بین المللی کمپینگ راه اندازی شد و همچنان پابرجاست.

کمپینگ چه انواعی دارد ؟

به طور مفصل انواع مختلفی با کاربری های مختلف کمپ کردن داریم که در این مطلب سعی کردیم با توضیحات نسبتا کاملی به مهم ترین آن ها اشاره کنیم تا بیشتر با هر کدام آشنا شوید.

 • کمپ ماجراجویانه

این نوع با ترکیبی از مسابقه انجام میشود، گروهی برای رسیدن به مقصد با هم رقابت میکنند و در طول مسیر از چالش های مختلفی عبور میکنند، در طول روز پیش روی میکنند و در زمان تاریکی چادر زده و استراحت میکنند. البته تجهیزات کاربردی و لازم هم نیاز دارند.

 • کمپ در مناطق کویری و خشک

این نوع بیشتر در مناطق خشک و کویری که بی آب و علف است برگزار میشود. افراد با یک ذخیره آب محدود کمپ زده و مدتی را در این مناطق طی میکنند. حتما این جمله را شنیده اید که میگویند کویر بی رحم است. اما اینطور نیست، سفر به کویر کمی اطلاعات و آگاهی نیاز دارد. شب های پر ستاره و سرد، روز های گرم و خشک و حشره های مرگبار برخی از ویژگی های کویر هستند. کشور ما دارای طبیعت متنوع و جالب بوده که کویر های متعددی نیز شامل آن میشوند. مهم ترین کویر های ایران

 • مصر
 • ابوزید آباد
 • زردگاه
 • مرنجاب
 • لوت
 • ریگ جن
 • طبس
 • کاراکال
 • ورزنه
 • کمپ با (RV) اتوبوس مسافرتی

یکی از جذاب و گران ترین نوع کمپ است، در این حالت افراد با استفاده از ماشین هایی بسیار لوکس و مجهز به مسافرت میپردازند و به عنوان یک خانه کامل از خودرو استفاده میکنند. این نوع خودرو ها با مدل ها و کاربری های مختلف به راحتی تخت خواب، تلویزیون، کولر، بخاری، آشپزخانه، سرویس بهداشتی، ماشین لباسشویی و ظرفشویی، میز ناهارخوری و هر چیزی که برای یک خانه کامل نیاز است را همراه خود دارند. برخی از آن ها به صورت یک اتومبیل کامل هستند با ابعادی مثل اتوبوس و برخی دیگر به صورت کاروان به ماشین شما وصل میشوند. قیمت یک کاروان معمولی از 300 میلیون تومان شروع میشود و با توجه به امکانات و ابعاد متغییر است. یکی از راحت ترین حالت های سفر استفاده از rv ها است. زیرا شما هیچ دغدغه ای برای رزرو هتل و خوردن غذا و حمام کردن ندارید، فقط و فقط از طبیعت لذت میبرید و هر جا دلتان بخواهد می ایستید و استراحت میکنید.

کمپ با rv
کمپ با rv
 • کمپ پیاده روی

معمولا گروهی برگزار میشود و افراد کل مسیر خود را پیاده طی خواهند کرد، با هم راه میروند، با غذا میخورند و با هم استراحت میکنند. این حالت کمی چالشی است چون در طول مسیر ممکنه به آب، صخره، کوه و هر نوع طبیعتی برخورد کنند و عبور از این مسیر کمی سختی بیشتری دارد. حتی ممکن است به صورت چالشی برگزار شود و آب و غذا به صورت روزانه و چند روز یکبار مصرف شود. بهتر است بدنی آماده و مقاوم داشته باشید تا داخل این کمپ ها شرکت کنید.

 • کمپ قایقرانی

این نوع نیز در اغلب موارد گروهی انجام میشود و طی یک قایقرانی مسیری از یک دریاچه یا رودخانه را پشت سر خواهید گذاشت، یا با استفاده از تویوپ یا جلیقه های شناور خود را در مسیر رودخانه رها کرده و از هیجان مسیر لذت میبرید. در مسیر توقف هایی انجام داده و کمپ میکنید. این نوع کمپ معمولا لازمه هایی مثل ابزار و تجهیزات ضدآب و قایق های کایاک یا پارویی دارد. و البته افرادی شجاع و نترس لازم دارد زیرا همیشه همان طوری که تصور میکنید پیش نخواهد رفت.

کمپ با قایق
کمپ با قایق
 • کمپ لوکس و اشرافی

قدمت تاریخی دارد و به زمانی برمیگردد که آمریکایی ها و انگلیسی ها به کشور های ضعیف آفریقایی سفر میکردند و برای لذت بردن و اشرافی گری هزینه زیادی انجام میدادند. در نوع خودش جالب خواهد بود، افراد از تجهیزات و لوازم بسیار لوکس در سفر خود استفاده میکنند که البته خیلی مرتبط با طبیعت گردی و لذت بردن از فضای باز نیست بلکه بیشتر برای به نمایش گذاشتن مال و ثروت به کار میرود.

 • کمپ دوچرخه و موتور سواری

تصورش را بکنید، یک موتور سیکلت پر قدرت که از هر جاده ی سنگی، گلی و سربالایی عبور خواهد کرد. همچنین تمامی وسایل شما در آن جا گرفته. به همین ترتیب به دل جاده میزنید و سفر میکنید و لذت میبرید. هیجان و لذت خاص خودش را دارد. قطعا چالش هایی را نیز برایتان به وجود خواهد آورد، از پنچری لاستیک تا رانندگی در هوای بارانی که البته برای کسی که عاشق موتور و موتور سواری باشد، همه ی این ها جذاب است. میتوانید دوچرخه یا موتور هایی مخصوص تهیه کرده و به صورت کاملا مجهز به دل طبیعت رفته و مسیری را رکاب بزنید یا موتور سواری کنید. این نوع کمپ بسیار برای خود من هم لذت بخش است. برای مثال 1 هفته مسیری را طی میکنی، طول روز را موتور سواری خواهی کرد و شب ها کمپ زده و از طبیعت لذت میبری. این نوع کمپینگ بیشتر به صورت 2 نفره یا گروهی از موتور سواران با هم انجام میگیرد.

کمپینگ با موتور سیکلت
کمپینگ با موتور سیکلت
 • کمپ تاریخی

اگر بدانید جایی که همین حالا زیر انداز خود را انداخته اید روزی محل قرار گیری تخت پادشاهی فلان فرمانروا بوده چه حسی پیدا خواهید کرد ؟! اگر به مکان هایی سفر کنید که جاذبه های دیدنی و گردشگری محسوب شوند، مثلا کاخی که 100 سال پیش دربار شاه بوده یا ساحلی که در آن جنگ جهانی رخ داده است. به این نوع کمپینگ ها تاریخی گفته میشود که با دیدن و قدم زدن از نزدیک، داستان هایی که از آن ها شنیده اید برایتان زنده میشود و میتواند بسیار جذاب و ماجراجویانه باشد. برای این نوع کمپینگ ها معمولا فردی به عنوان راهنمای گروه وجود دارد تا بیشتر اطلاعات آن منطقه و محل دیدنی را برای افراد بازگو کند.

مطلب پیشنهادی : راهنمای اولین سفر یک 🏕️ طبیعت گرد تازه کار | 0 تا 100

 • کمپ دسته جمعی

اگر آدم اجتماعی هستید و دوست دارید با افراد جدید ارتباط بگیرید و وقت بگذرانید، میتوانید به راحتی با پیدا کردن دوستان جدید در طبیعت، کنار یکدیگر به صورت خانوادگی و دسته جمعی کمپ زده و لذت ببرید. این نوع کمپ ها امروزه بیشتر توسط شرکت های گردشگری برگزار میشود، افرادی عمدتا غریبه که از قبل همدیگیر را نمیشناسند با ثبت نام در برنامه های تور گردی با یکدیگر به سفرهای مختلف کویر، جنگل و دریا میروند.

 • کمپ بقا

بسیار سخت و دشوار البته برای کسی که فنونش را بلد نباشد. این نوع کمپ که شاید مستند هایی از آن در تلویزیون یا شبکه های اجتماعی هم دیده باشید به صورت برنامه ریزی شده و خیلی حرفه ای برگزار میشود. فردی یا افرادی که آموزش های مخصوص به این کار را دیده اند با کمترین تجهیزات و ابزار در طبیعت شروع به حرکت میکنند و معمولا سخت ترین مکان ها را برای چالشی تر کردن قضیه انتخاب میکنند. البته چیزی که ما میبینیم جلوی دوربین است و معمولا گروه پشتیبانی و فیلم برداری نیز همراه فرد هستند. باید خودشان شکار کرده و غذا درست کنند، اگر زخمی شده یا آسیب دیدند با گیاهان و هر چیزی که دم دستشان است خود را مداوا کنند. بدون هیچ آتش یا هیزمی آتش برپا کنند، بدون چادر و کسیه خواب برای خود سرپنا بسازند و در کل به صورت کاملا طبیعت گونه زندگی کنند. این کمپ به بقا معروف است و دشواری ها و چالش های خاص خودش را دارد.

کمپ بقا
کمپ بقا
 • کمپ شهری

کمی متفاوت اما جالب است. این نوع کمپ حالت هایی مثل اینکه شما به یک شهر یا کشور دیگر در حال سفر هستید و در بین راه شهرهایی را انتخاب کرده، در پارک یا اقامتگاه های آن ها سکونت پیدا میکنید. یا تظاهراتی علیه یک موضوع دارید و به صورت جمعی در یک محل سکونت پیدا میکنید، را شامل میشود.

 • کمپ زمستانی

از اسمش مشخص است. سرمای شدید زمستان در این کمپ رکن اصلی است. اغلب افراد برای برگزاری کمپینگ زمستانی به ارتفاعات و قله های کوهستانی و برفی صعود کرده و شب را در آن محل میگزرانند. واجب است بدانید که بدون تجهیزات، لباس و ابزار خاص نمیشود همچین کاری را انجام داد. خوب حالا که با انواع کمپ آشنا شدید بهتر است بریم سراغ موضوعی مهم و اساسی

چه ابزار و تجهیزاتی برای کمپینگ لازم است ؟

این سوال بسیار کلی و از پایه غلط است. زیرا بحث تجهیزات کاملا موردی و بسته به نوع نیاز شماست. فردی که میخواهد کمپ زمستانی انجام دهد، لباس های گرم، چادر، کیسه خواب و تجهیزات گرمایشی مخصوص لازم دارد. فردی که میخواهد تعطیلات آخر هفته خود را در طبیعتی نزدیک محل سکونتش بگذراند وسایلی برای آشپزی در سفر، زیرانداز و صندلی مناسب لازم دارد. پس نمیشود یک نوع تجهیزات نام برد و آن را به همه تعمیم داد.

تجهیزات و لوازم کمپ
تجهیزات و لوازم کمپ

امیدواریم که این مطلب هم مثل مطالب آموزشی دیگر کوه مان برایتان جذاب، مفید و کاربردی بوده باشد. خوشحال میشویم در قسمت نظرات با ما در تعامل باشید.

سوالات متداول درباره کمپینگ

کمپینگ یعنی چی ؟

کمپینگ یعنی خارج از منزل، تو طبیعت و نقاط بکر چادر بزنی و از طبیعت لذت ببری. خیلی کار پیچیده ای نیست!

چند نوع کمپ کردن داریم ؟

انواع مختلف و حالت های متنوعی دارد، از جمله کمپ با موتور، کمپ پیاده و… که در این مطلب به اصلی ترین ها اشاره کردیم.

در کمپینگ چه تجهیزاتی لازم دارم ؟

سوال خیلی کلی هستش و باید با توجه به نیازتون وسایل رو همراه داشته باشین. با توجه به نوع کمپ، فصل سال، آب و هوای منطقه و تعداد روزهای اقامتتون باید وسایل بردارین.

نظرت چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد رای:

هنوز کسی نظر نداده، شما اولین نفر باشید.

کوه مانمشاهده نوشته ها

یک عاشق طبیعت، که دوست داره به طبیعت گردا کمک کنه...

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *