راهنمای کامل خرید چادر مسافرتی | بررسی فاکتورهای اساسی چادر

()

راهنمای کامل خرید چادر مسافرتی

در این مطلب قصد داریم تا به صورت کاملا تخصصی راهنمایی را به شما ارائه کنیم تا بتوانید از طریق آن یک چادر مسافرتی برای برنامه های مسافرتی و کمپینگ خود تهیه کنید. بررسی می کنیم چه نکاتی در خرید یک چادر مسافرتی اهمیت دارد.

چادر فقط برای خوابیدن نیست!

نکته‌ای که در ابتدا باید از آن آگاه باشید این است که استفاده از چادر فقط به استراحت و یا خوردن وعده غذایی محدود نمیشود. بلکه یک کوهنورد یا فردی که اهل مسافرت است و کمپ‌های زیادی را انجام میدهد، این موضوع را میداند که یک چادر باید از لحاظ وزن، ابعاد، وضعیتی که در حین راه رفتن آن را حمل میکنید، زمانی که آن را باز می‌کنید و قصد جمع کردن آن را دارید، همه این‌ها فاکتورهایی هستند که در خرید یک چادر اهمیت دارند.

در صعود به قله‌های مرتفع برخی مواقع ممکن است یک کوهنورد حتی تا چند روز مجبور باشد در چادر زندگی کند. پس مهم است که چادر برای اون ایمن و راحت باشد. پیشنهادی که ما همیشه به مشتریان خود در کوه مان میکنیم این است، نیازی که از یک چادر دارند را و انتظاراتی که قرار است از آنها برآورده شود را برای ما مطرح کنند تا طبق همان بهترین چادر را به آنها پیشنهاد دهیم.

چه سفری در پیش داری؟!

اولین فاکتوری که باید برای خرید چادر به آن توجه کنید وضعیت و یا نوع مسافرت شما است.

چادر 3 نفره چانوداگ CHANODUG مدل STAR SKY FX-8923
چادر 3 نفره چانوداگ CHANODUG مدل STAR SKY FX-8923

مشاهده محصول

مسافت

در ابتدا باید بدانید میزان مسافتی که قصد طی کردن آن را دارید چقدر است. برای مثال سفرهای معمولی کمپینگ و گشت و گذار طبیعت معمولاً پیاده‌روی‌های طولانی ندارند و فاصله محلی که قصد اقامت در آن را دارید تا وسیله نقلیه شما برای مثال بین ۳ تا ۵ کیلومتر است. پس در این مواقع خیلی اهمیتی ندارد که وزن و حجم چادر کمپینگ شما چقدر باشد و در مسافت کوتاه خیلی اذیت نخواهید شد.

تصویر-داخل-چادر-مسافرتی

اما اگر همین سفر کوتاه تبدیل به سفر چند روزه شود که پیاده روی های طولانی هم دارد، برای مثال بیش از ۱۰ کیلومتر در طول روز پیاده روی میکنید، قطعاً لازم است به وزن و ابعاد چادر خود اهمیت دهید و نوعی را انتخاب کنید که بتواند در طول سفر کمترین احساس خستگی را به شما منتقل کند.

اگر قصد سفر آفرود را دارید یعنی با ماشین های آفرودی به طبیعت میروید و در آنجا کمپ میکنید موضوعی که بیشتر اهمیت پیدا میکند، ظرفیت چادر شما خواهد بود. چون وسایل به کمک ماشین حمل و نقل میشوند خیلی وزن و حجم آنها مطرح نخواهد بود.

اگر کوهنورد هستید و قصد صعود به قله را دارید موضوع باز هم متفاوت است. شما نیاز به چادری دارید که هم سبک باشد و هم مرغوبیت بالایی برخوردار باشد تا بتواند در برابر باد و طوفان و شرایط نامساعد آب و هوایی ارتفاعات دوام بیاورد و جان شما را حفظ کند.

تا اینجا متوجه شدیم که نوع سفری که میکنیم و شرایط سفر ما کاملاً در خرید چادر تاثیرگذار خواهد بود.

چادر کمپینگ 2 نفره کله گاوی PEKYNEW K-2009
چادر کمپینگ 2 نفره کله گاوی PEKYNEW K-2009

مشاهده محصول

چند نفرید؟

نکته مهم دیگر در خرید یک چادر کمپینگ تعداد همسفران شما است. اگر قصد دارید تا به صورت گروهی با خانواده یا دوستان در چادر باشید باید چادری با ظرفیت بیشتر تهیه کنید. اما اگر سفر شما به گونه‌ای است که هر فرد به صورت شخصی وسایل خود را تامین میکند و یا به طور کلی شما به صورت شخصی سفر میکنید، پس نیازی به چادرهای خیلی بزرگ و حجیم ندارید. چادری که بین یک تا دو نفر ظرفیت داشته باشد می‌تواند به طور کامل برای یک شخص پاسخگو باشد.

آب و هوا چطوره؟

موضوع مهم دیگر شرایط آب و هوایی است. این موضوع بسیار اهمیت دارد چه چادری تهیه کنید که بتواند در مقابل شرایط جوی مختلف مثل بارش باران یا برف و وزش بادهای شدید و طوفان مقاومت کند و جان افراد داخل خود را حفظ کند.

اگر چادری برای صعودهای کوهنوردی و یا مناطق آب و هوایی سرد و بارانی تهیه میکنید بهتر است که آن چادر از نوع گنبدی یا تیز یال باشند. چادرهای گنبدی معمولاً برای برنامه های پیمایشی و صعود به قله استفاده میشوند و دلیل آن هم فضای بیشتری است که داخل چادر وجود دارد و در آن احساس راحتی بیشتری خواهید کرد.

دو لایه مسافرتی

اما چادرهای تیز یال صرفاً برای استفاده خوابیده طراحی شدند و برای استراحت کاربرد بیشتری دارند. هر دو این نوع چادرها در برابر باد مقاومت خوبی دارند و میتوان از آنها در شرایط باد و طوفانی استفاده کرد. اما از این نکته هم غافل نشویم که تیرک‌ها و ستون‌هایی که به چادر متصل میشود، بسیار مقاومت آن را در برابر باد و طوفان بیشتر خواهد کرد.

حتماً این نکته را مد نظر داشته باشید اگر یک چادر حرفه‌ای تهیه میکنید بررسی کنید که دارای تیرکهای اتصال به بدن باشد. این نوع چادرها معمولاً زه های دوخته شده‌ای بر روی پارچه دارند که برای عبور تیرک‌ها استفاده میشود. تیرک در چادر کمک می‌کند تا نیروی حاصل از باد به صورت متوازنی روی چادر منتقل شود و مانع از پاره شدن یا بلند شدن چادر از روی زمین خواهد شد.

جنس چادر مهمه

جنس پارچه های چادر نیز قابل اهمیت است. چادرهای حرفه‌ای مسافرتی دارای پارچه با کیفیت و به صورت معمول دو لایه هستند. لایه اولی برای فصول گرم سال کاربرد دارد و از جنسی ساخته شده که به راحتی باد را منتقل میکنند تا هوای داخل چادر جریان داشته باشد. لایه دومی نیز لایه مقاوم در برابر آب است که دمای داخل چادر را تا حد زیادی حفظ میکند و مانع از ورود آب و سرما به داخل میشود.

سنجش مقاومت در برابر آب با PU محاسبه میشود و یکای آن میلی متر است. برای مثال یک چادر با پی یو ۲۰۰۰ میلی متر میتواند در برابر بارش باران ۲۰۰۰ میلی متری مقاومت کند. به طور معمول چادرهای صعود و کمپینگ PU بین ۳ تا ۴ هزار میلی متر دارند و چادرهای آفرود و طبیعت گردی معمولی بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ میلی متر مقاومت در برابر آب را دارند.

چند تا درب و پنجره داره؟

تعداد درب‌ها و پنجره های یک چادر نیز برای خرید اهمیت دارد. اگر در فصول گرم سال سفر میکنید قطعاً این موضوع اهمیت دارد که گردش هوای داخل چادر مناسب باشد تا احساس گرما و خفگی در داخل چادر نداشته باشید. پس به این موضوع اهمیت دهید که چادر شما حداقل یک یا دو درب را داشته باشد و همچنین تعداد کافی پنجره برای نورگیری و تغییر هوای داخل چادر نیز لازم است.

چادر 2 نفره چانوداگ Chanodug مدل fx-8925
چادر 2 نفره چانوداگ Chanodug مدل fx-8925

مشاهده محصول

چادر مسافرتی باید چند فصل باشه؟

حتماً شما هم اسم چادر های سه یا چهار فصل را شنیده‌اید. این موضوع در خرید یک چادر یکی از نکات اساسی است. زیرا زمانی که شما در فصل زمستان سفر میکنید کاملاً شرایط متفاوت و خاصی را نسبت به فصول دیگر سال تجربه خواهید کرد. میزان برف و باران و وزش بادی که در ارتفاعات بالا وجود دارد، قابل مقایسه با فصل های دیگر سال نیست. اگر قصد کوهنوردی و کمپ حرفه‌ای را دارید باید چادر 4 فصل تهیه کنید. اما اگر ترجیح میدهید در فصول سرد سال مثل پاییز و زمستان سفر نکنید، یک چادر سفری 3 فصل نیز برای شما کافی خواهد بود.

جمع بندی

در نهایت پیشنهاد کوه مان این است چادری که تهیه میکنید سبک، کم حجم، باز و بست و راحت، وابسته نبودن به تیرک‌ها برای نصب، ترجیحا دارای انباری و آشپزخانه باشد. اگر در خرید تردید دارید، مجموعه ما در خدمت شما است. با ما تماس بگیرید تا راهنماییتان کنیم.

نظرت چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد رای:

هنوز کسی نظر نداده، شما اولین نفر باشید.

کوه مانمشاهده نوشته ها

یک عاشق طبیعت، که دوست داره به طبیعت گردا کمک کنه...

منتظر نظر شما هستیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *