راهنمای اولین سفر یک 🏕️ طبیعت گرد تازه کار | 0 تا 100

راهنمای اولین سفر یک 🏕️ طبیعت گرد تازه کار


()

راهنمای اولین سفر یک 🏕️ طبیعت گرد تازه کار | 0 تا 100

خیلی از تازه کارا، وقتی میخوان اولین سفرهای طبیعت گردی خودشون رو استارت بزنن و تو دل طبیعت کمپ کنن، یکم ترس و دلهره تو دلشون هست و نمیدونن دقیقا باید از کجا شروع و به کجا ختم کنن داستان رو. خوب اینم عادیه و اولش همه اینطوری هستن، کسی که از شکم مادر طبیعت گرد و کوهنورد به دنیا نمیاد.

بلکه تحقیق، تجربه، شکست و چالش های شاید عجیب و غریب، لذت صعود به یک منطقه و امتحان کردن حالت های مختلف سفر بهشون کمک کرده تا بلده کار بشن، این مطلب هم برای اونایی نوشته شده که تازه کارن و قراره کلی کمکشون کنیم که تو اولین سفر ها چه کارایی رو بکنن، چه کارایی رو نکنن و چه وسایلی با خودشون ببرن. پس بزنید بریم

تکی شروع نکن!

این نکته خیلی خیلی مهمه، رفیق لطفا به هیچ وجه به سرت نزنه که تنهایی بری سفر های ماجراجویی. این موضوع واقعا مهمه و خیلی افراد ازش ضربه خوردن، از صدمات کوچیک بگیر تا حتی از دست دادن جونشون. شما حتما باید با گروه یا اکیپی همراه بشین که حداقل یکی دو نفر با تجربه و مسلط همراهت باشه. چه بهتر که افراد قبلا اون مسیر رو رفته باشن و با تو همراه بشن، اینطوری خیلی بهتر و لذت بخش تر سفرت رو میگذرونی.

آموزش کمپینگ در طبیعت

ولی در هر صورت اگر هم کسی رو نداری که تجربه اون مسیر رو داشته، حتما با کسانی همراه شو که تجربه کمپینگ تو طبیعت رو داشتن، حداقلش یک شب تو جنگل خوابیده باشن و با یکسری چالش ها که برای تو جدیده قبلا دست و پنجه نرم کرده باشن.

با مسیرت آشنا شو

باید تکلیفت معلوم باشه، اصلا کجا داری میری ؟ مسیرت چیه ؟ مبداء و مقصدت کجاست ؟

لطفا و خواهشا تا این هارو جواب ندادی و ازشون مطمئن نشدی اصلا شروع نکن. چرا ؟ خوب معلومه وقتی خودت ندونی میخوای چیکار کنی و باری به هر جهت راه بیفتی بزنی به دل طبیعت، هزار تا داستان و چالش منتظرته و احتمال زیاد به مشکلاتی غیر قابل پیش بینی برمیخوری. یک سفر استاندارد طبیعت گردی، یسری اصول داره که یکیش شناخت مسیره. تو باید قبل از شروع قشنگ بشینی یک نقشه بزاری جلوت، از نقطه شروع تا پایان رو انتخاب کنی و مسیری که قراره طی بشه رو یکبار تو ذهنت کامل طی کنی.

بعد از اینکه مسیر تا حدودی مشخص شد، بهتره نحوه سفر و مسیرت رو با یکی از آشنایان یا دوستان در میون بزاری تا در صورت پیش آمد های غیر مترقبه بتونن پیگیری کنن. حالا که اینکارو انجام دادی، باید تو گوگل یک سرچ درست و حسابی بکنی و طبیعت، حیوانات، گیاهان، آب و هوا، امکانات مسیرت رو کامل دربیاری. اینا به پیش بینی تو خیلی کمک میکنه و باعث میشه یک دید کلی از شرایط و اتفاقاتی که ممکنه برات بیفته داشته باشی.

برای مثال اگر تو تحقیق کرده باشی که تو مسیرت دریاچه یا رودخانه وجود داره، قاعدتا نیاز نیست آب زیادی با خودت برداری. یا مثلا اگر بدونی آب و هوا در اون بازه زمانی تو اون منطقه خاص، برفی یا بارونیه صد درصد با خودت لباس مناسب برمیداری تا سرما اذیتت نکنه.

پس دیدید که آگاه بودن از جوانب مختلف چقدر میتونه کمکتون کنه. البته به این نکته هم اشاره کنم که ریز شدن زیاد از حد تو مسائل سفر، وسواس میاره و آزار دهنده میشه. قرار نیست شما از 100 درصد اتفاقاتی که قراره بیفته با خبر باشی و احتمالا هیچ وقت هم با این طرز فکر سفرت رو شروع نخواهی کرد. یکی از جذابیتهای کمپینگ، غیر قابل پیش بینی بودنش است.

وسایل بدرد نخور ممنوع!

اون نکته ی وسواس که گفتم، ترکش هاش خیلی از جوانب سفر رو میگیره. بنظرم جمع کردن وسایل و تجهیزات یک تخصصه که البته با تجربه و تکرار بدست میاد. یسری ها هستن برای سفر دو سه روزه اسباب کشی میکنن 😅😃، یعنی انقدر لوازم غیر ضروری و بی کاربرد بر میدارن که فقط دو نفر باید وسایل ایشون رو حمل کنن.

سعی کنید با توجه به نوع سفر، فقط و فقط ضروریات رو بردارید، حالا چالشی که پیش میاد اینه که به یسری وسایل برمیخورین که هم ضروریه و هم ضروری نیست. خوب اینجا دیگه باید ببینید کدوم کفه ترازو سنگین تره، یعنی اگر حس میکنی بردنش از نبردنش سود بیشتری برات داره، پس اضافش کن ولی اگر احتمال استفاده 1 درصدی هم نداره و فقط از روی شک و تردید بهش فکر میکنی، بیخیالش شو.

مثال

تو ذهنت تصور کن اگر شما تو طول سفر برای مدت کوتاهی روی زمین یا سطح ناصاف بشینی مشکلی برات پیش نمیاد و طوری نیست که دیگه از ادامه سفرت بمونی. پس در نتیجه صندلی تاشو مسافرتی از واجبات شما نیست.

اما فرض کن رفتی سفر و میخوای آب جوش یا چای بنوشی، یا حتی میخوای آب چشمه رو برای اطمینان بجوشونی و بعد مصرف کنی. حالا دیگه داشتن کتری مسافرتی یا گدا جوش از واجباته و اگر همراهت نباشن به مشکل بر میخوری.

با این مثال سعی کردم بیشتر متوجهتون کنم که چجوری بین ابزار و وسایل مختلف انتخاب کنید.

چی باید همراهت باشه ؟

خوب شاید الان از خودت پرسیدی، فهمیدم که اولویت بندی انتخاب وسایل چجوریه. اما اصلا چی باید ببرم ؟!

اتفاقا الان میخوام همین موضوع رو باز کنم، من یسری کلیت ها رو میگم که باید تقریبا برای هر کمپی همراهت باشه، تو باید با توجه به موقعیت مکانی و زمانی و شخصیتی برای خودت پرسونالش کنی.

کوله پشتی مناسب

کوله پشتی مناسب کمپینگ | کوه مان

از واجباته هر سفری یک کوله مناسبه، کوله ای که بشه همه چیز رو داخلش جا داد و خیلی حجیم هم نباشه. انتخاب کوله مناسب برای کمپ خودش نیاز به یک مطلب جدا گانه داره. اما به صورت mp3 باید بگم که مقیاس حجم کوله های طبیعت گردی و کوهنوردی در اروپا و آسیا، لیتره و با توجه به جنسیت فرد، فصل سفر و تعداد روزهای سفر انتخاب میشه. کوله ای با حجم بین 30 تا 50 لیتر میتونه مناسب باشه.

وسایل آشپزی در طبیعت

اما قسمت خوشمزه ماجرا، هر بدنی برای زنده موندن و داشتن انرژی نیاز به مواد غذایی درست حسابی و مهم داره. پس اول از همه باید یسری غذا رو انتخاب کنید و مواد اولیه تهیه ی اونارو فراهم کنید. سعی کنید غذاهایی رو انتخاب کنید که سریع آماده میشن و پیچیده نیستن، در عین سادگی پروتئین و مواد مغذی زیادی هم به بدنتون میرسونن. مواد غذایی با سرعت فساد بالا رو از منو حذف کنید.

بعد از انتخاب غذاها و فراهم کردن مواد اولیه، به این فکر کنید که چه وسایلی لازم دارین برای طبخ اون ها. البته نکته این جاست باید هوشمندانه فکر کنید، یعنی طوری انتخاب کنید که یک ابزار بتواند چند کار را برای شما انجام دهد و نیازی به شلوغ کردن کوله نداشته باشید. هر چه تعداد کمتر باشد و کارایی بالاتر، سفر لذت بیشتری برایتان خواهد داشت.

وسایل آشپزی در طبیعت | کوه مان

البته اگر بخوام مختصر بگم، یک تابه مناسب، یک اجاق کوچک آشپزی، قاشق و چنگال، بشقاب، فلاسک و چاقوی چند کاره میتونه تا حد زیادی کارتون رو راه بندازه.

پیشنهاد میکنم یک نگاه به کتری کلی بندازید. یک محصول با طراحی خلاقانه که هم کتریه و هم اجاق گاز سیار

وسایل اسکان و استراحت

  • چادر و زیر انداز

بعد از ساعاتی پیاده روی و ماجرا جویی در طبیعت لازم دارین که اسکان پیدا کرده و استراحت کنید. یک چادر مناسب کارتون رو راه میندازه، هم از حشرات و حیوانات در امان هستین و از باد و طوفان. چادر های کمپینگ انواع به شدت زیادی دارن. با فاکتور های مختلفی مثل بودجه، تعداد افراد، محل مورد استفاده و … باید برای خرید اقدام کنید.

اما از واجبات هر چادری یک زیر انداز مناسبه، معمولا چادر ها کف معمولی و نازکی دارن. پس لازمه با یک لایه ضخیم تر اون رو بپوشونید تا موقع نصب چادر روی سطوح مختلف احساس خوشایندی داشته باشین. پیشنهاد کوه مان به شما، زیر انداز مسافرتی آریامن که از پرفروش ترین های وبسایت است و در سه سایز مختلف تولید میشود، جالبی موضوع ابعاد زیر انداز آریا منه، کلا تو یک کیف جمع و جور جا میگیره و میتونه تو جیب بقل کوله شما جاگیر بشه.

  • کیسه خواب یا ننو ؟

یکی از مهم ترین قسمت های یک سفر خواب و استراحت محسوب میشه، کسی که تو کمپ خواب راحتی نداره، سفر خوبی رو تجربه نخواهد کرد و همیشه کسل و بدون انرژیه. سعی کنید حتما همراه خودتون کیسه خواب داشته باشید، یک کیسه خواب مناسب باعث میشه از سرما، حشرات و جانوران موزی در امان باشین و حس نرمی و راحتی رو موقع خواب بچشین. اگر در فصل گرما سفر میکنید، شاید نیاز خاصی به کیسه خواب نباشد، در عوض یک ننو همراه خود ببرید تا لذت یک خواب معلق را تجربه و از آرامش طبیعت استفاده کنید.

لباس و وسایل بهداشتی

باید با توجه به نوع فصل، حالتی که بدنتان به آن عادت دارد و مدت زمان سفر لباس انتخاب کنید. سعی کنید بیش از برندارید، به لباس هایی که موقع حرکت به تن دارید نیز توجه کنید و سعی کنید انتخاب های مناسب آن منطقه طبیعی را داشته باشید. اگر به قول معروف آدم گرمایی هستین، اما به مکان های سردسیر سفر میکنید بهتره یک دست لباس ضخیم هم برای اطمینان داشته باشین. همین طور برعکس.

لوازم بهداشتی برای طبیعت گردی

اما باید بهتون اطلاع بدم خبری از سرویس های بهداشتی عمومی تو مناطق بکر طبیعی نیست و مجبور هستید به صورت طبیعی دستشویی را ابداع کنید. پیشنهاد ما اینه، از چاله های دست سازی که دور از محل کمپ میسازید استفاده کنید. با این تفاسیر لازم دارین که لوازم بهداشتی اولیه، مثل دستمال کاغذی، کیسه ذباله، اسکاج و مایع ظرفشویی همراهتون باشه.

تجهیزات اضافه بر سازمان

اما در نهایت برای آسایش و بالا بردن ضریب ایمنی بهتره که با خودت، جی پی اِس برای مکان یابی، نقشه کاغذی، جعبه کمک های اولیه کوچک، بیسیم برای ارتباط گیری، چراغ و فانوس با باتری زاپاس، لباس زیر اضافی و مواد غذایی فاسد نشدنی برای مواقع ضروری هم داشته باشی.

امیدواریم از این مطلب استفاده لازم رو کرده باشین. اگر حس میکنید مطلبی کم گفته شده، با نظرتون مارو مطلع کنید. پیشنهاد میکنم اگر نمیدونید چه لوکیشن هایی برای شروع طبیعت گردی مناسبه، این مطالب رو از دست ندین.

نظرت چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد رای:

هنوز کسی نظر نداده، شما اولین نفر باشید.

کوه مانمشاهده نوشته ها

یک عاشق طبیعت، که دوست داره به طبیعت گردا کمک کنه...

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *