کوهنوردی

راهنمای کوهنوردی اولین صعود به قله

راهنمای کوهنوردی اولین صعود به قله| کوه مان| koohman|
()

کوهنوردی یکی از ورزش های سالم و مفرح است که نیاز به مهارت و تجهیزات خاصی دارد. افرادی که به صورت حرفه این ورزش را دنبال می کنند به خوبی با تمامی موارد موردنیاز در این حرفه آشنایی دارند. اما افرادی که به تازگی می خواهند وارد این ورزش شوند باید با موارد مهمی در این زمینه آشنا شوند و آمادگی کافی را کسب کنند. کوهنوردی به شیوه های مختلفی انجام می شود. از جمله روش های انجام کوهنوردی شامل مواردی مانند صعود به قله، راهپیمایی در مسیرهای سخت، عبور از جاده های صعب العبور، کوهنوردی طولانی مدت، کوهنوردی کوتاه مدت و… است. با توجه به این که افراد کدام روش را انتخاب می کنند نیاز به آموزش و تجهزات خاصی دارند. افراد مبتدی ابتدا باید در خصوص این ورزش به خوبی آموزش ببینند. در ادامه این مقاله قصد داریم تا اطلاعات کاملی را در مورد کوهنوردی اولین صعود به قله در اختیار شما قرار دهیم. پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

راهنمای کوهنوردی اولین صعود به قله| کوه مان| koohman|

برای اولین صعود به قله به چه نکاتی باید توجه شود

اولین صعود به قله برای افراد مبتدی میتواند هم تجربه خوبی باشد و هم سختی های به همراه داشته باشد. پیاده روی و بالا رفتن از ارتفاعات کوه ها همیشه با سختی های همراه است که اگر افراد آمادگی جسمی و ذهنی کافی نداشته باشند با چالش های بزرگی مواجه می شوند. به همین دلیل افراد مبتدی قبل از رفتن به کوهنوردی باید با این ورزش و لزومات آن به خوبی آشنا شوند. از جمله نکاتی که قبل از اولین صعود به قله باید مورد توجه قرار بگیرند عبارتند از:

آمادگی جسمانی لازم

افراد مبتدی برای اولین صعود به قله نیاز به آمادگی جسمانی دارند. به همین دلیل این افراد باید قبل از رفتن به کوهنوردی به کمک تمرینات ورزشی مانند پیاده روی، پله نوردی، دوچرخه سواری و.. بدن خود را برای کوهنوردی و صعود به قله ها آماده کنند. با انجام این تمرینات بدن افراد در طول مسیر کوهنوردی کمتر دچار خستگی و آسیب می شود. بدون داشتن آمادگی جسمانی افراد در مسیر رفتن به بالای کوه با مشکلاتی مانند تنگی نفس، خستگی زیاد، گرفتگی عضلات و حتی سقوط مواجه می شوند. برای کوهنوردی نیاز به ماهیچه های قوی و تناسب اندام است.

راهنمای کوهنوردی اولین صعود به قله| کوه مان| koohman|

تهیه لوازم و تجهیزات مورد نیاز

برای رفتن به دل طبیعت و اولین صعود به قله نیاز به تهیه برخی از لوازم ضروری است. بدون تجهیزات مناسب کوهنوردی بسیار دشوار خواهد بود و ممکن است باعث آسیب به افراد شود. تهیه کفش و لباس مناسب کوهنوردی جزو نیازهای اساسی است. علاوه بر این داشتن یک کوله پشتی مناسب لازم اس. تا حمل لوازمی مانند زیر انداز، لباس اضافی، خوراکی، لیوان، بطری آب و.. برای فرد راحت تر شود. خرید باتوم مناسب کوهنوردی به افراد کمک می کند تا راحت تر مسیر را طی کنند. همچنین به همراه داشتن لباس گرم و کلاه برای حفظ سلامتی افراد مهم است و نباید فراموش شوند.

یادگیری مهارت خواندن نقشه

مهارت نقشه خوانی و جهت یابی در کوهنوردی از اهمیت زیادی برخوردار است. به همین دلیل افراد باید در این زمینه اطلاعات کافی و مهارت داشته باشند. بدون جهت یابی احتمال گمشدن در مسیر کوه ها بسیار زیاد است. افراد مبتدی باید مهارت استفاده از ابزارهای مانند GPS، قطب نما، ارتفاع سنج، خطوط نقشه، مثلث‌بندی و.. را فرا بگیرند. با این مهارت در صورت گم شدن در مسیرها به راحتی می توانند راه بازگشت را پیدا کنند.

برنامه ریزی و هدف گزاری

همانطور که به آن اشاره کردیم مسیرهای کوهنوردی بسیار متنوع هستند. به همین دلیل فرد باید قبل از هر چیزی هدف خود را مشخص کند. یعنی باید انتخاب کند که می خواهد کدام مسیر را برای کوهنوردی انتخاب نماید. اولین صعود به قله برای افراد مبتدی میتواند بسیار چالش برانگیز باشد. به همین دلیل نیز آنها باید قبل از رفتن به دل طبیعت از سختی های مسیر آگاهی داشته باشند. با این کار می توانند خود را برای چالش ها آماده کنند و با موفقیت اولین قله خود را فتح کنند. رده های کوهنوردی با توجه به میزان ارتفاع درجه بندی می شوند. افراد مبتدی بهتر است مسیرهای بی خطر و راحت العبور را برای اولین تجربه خود انتخاب کنند. سپس رفته رفته با افزایش مهارت و آمادگی جسمانی مسیر های سخت تر و قله های بلند تر تجربه شود.

راهنمای کوهنوردی اولین صعود به قله| کوه مان| koohman|

کمک گرفتن از یک راهنمایی متخصص

افراد مبتدی برای فرا گرفتن دانش و مهارت لازم جهت اولین صعود به قله بهتر است از افراد حرفه ای در این زمینه راهنمایی بخواهند. به کمک راهنما های با تجربه افراد مبتدی میتوانند در مسیرهای که ریسک کمتری دارند کوهنوردی را آغاز کنند. مربی یا راهنما میتواند فرد را با چالش های موجود در مسیر، جهت یابی، مهارت بالا رفتن از سخره و مسیرهای سخت، پیش بینی هوا و.. آشنا کند. هیچ چیز به اندازه تجربه نمی تواند فرد را آماده کند به همین دلیل آغاز کوهنوردی از مسیرهای بی خطر بهترین روش برای یادگیری کوهنوردی است. علاوه بر این شرکت در دورهای های مقدماتی کوهنوردی می تواند گزینه مناسبی جهت آشنایی افراد با این ورزش باشد.

آمادگی برای رفتن به ارتفاع

صعود به ارتفاعات 3000 متر یا بالا تر باعث می شود که افراد تحت تاثیر ارتفاع قرار بگیرند. به همین دلیل علائمی مانند سرگیجه، بی اشتهایی، حالت تهوع، سرفه و… در آن ها ظاهر می شود. برای جلوگیری از عوارض ارتفاع نیاز است که سرعت صعود به ارتفاع با سرعت کمتری انجام شود. با این کار بدن بهتر می تواند خود را با شرایط جوی سازگار کند. در صورت بی اشتهایی به افراد توصیه می شود که حتما آب بیشتری بنوشند. همچنین در کوهنوردی های مبتدی و اولین صعود به قله بهتر است در بین مسیر چند بار توقف شود. در صورت مشاهده علائم سرگیجه و سرفه شدید افراد باید به سرعت از ارتفاع پایین بیایند.

راهنمای کوهنوردی اولین صعود به قله| کوه مان| koohman|

خلاصه

به طور کلی میتوانیم بگوییم که اولین صعود به قله برای افراد سختی ها و چالش های به همراه دارد. به همین دلیل قبل از رفتن به کوهنوردی باید آمادگی لازم را کسب کنند. همچنین برای کوهنوردی نیاز به تهیه ابزارهای خاصی است. سایت فروشگاهی کوه مان بهترین مرجع برای خرید لوازم کوهنوردی و کمپینگ است. با مراجعه به این سایت می توانید بهترین و با کیفیت ترین ابزار ها و تجهیزات کوهنوردی مانند لباس، کفش و… را خریداری کنید.

نظرت چیه؟

از ۱ تا ۵ امتیاز بدید.

میانگین نظرات / 5. تعداد رای:

هنوز کسی نظر نداده، شما اولین نفر باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *